Başkasının havlusunu kullanmak zararlı mı göz alerjisine neden oluyor!

Eksperler uyarıyor! Oburunun havlusunu sakın kullanmayın! Gözlerde enfeksiyon riskini arttırıyor.  bütün merak edilenleri Göz Sıhhati ve ...


Eksperler uyarıyor! Oburunun havlusunu sakın kullanmayın! Gözlerde enfeksiyon riskini arttırıyor.  bütün merak edilenleri Göz Sıhhati ve Marazları Bilirkişisi Op. Dr. Emre Yılmaz’dan öğrendik. 

GAYRISININ HAVLUSUNU SAKIN KULLANMAYIN!

Havaların ısınması ve yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte görülme sıklığı artan huysuz hastalık konjonktivit, göz kapaklarını saran zar tabaadele(adele(kas))ının iltihaplanmasına neden oluyor. Oburunun havlusunu ve makyaj gerecini kullanmamalı, havuzda-denizde gözünüzü açmamalı ve hijyenik olmayan ortamdan uzak durmalısınız.

GÖZLERDE ALERJİYE sebep OLUYOR 

Gözlerde çok sulanma, batma, yanma, uzun müddet devam eden kaşıntı ve çapaklanma, sabahları kirpiklerde yapışma ve kabuklanma ile ışığa ölçüsüz hassasiyet ve bulanık görme üzere belirtilerle kendini gösteren konjonktivit; gözün en dış tabaadele(adele(kas))ındaki beyaz kısmı ve göz kapaklarının iç yüzeyini saran zar tabakanın iltihaplanması durumudur. Halk arasında al ya da pembe göz olarak da isimlendirilen konjonktivit, tedavisi olan bir hastalıktır.

 BULAŞICIDIR!

Konjonktivitin esas iki farklı sebepi olduğunu belirten Göz Sıhhati ve Illetleri Eksperi Op. Dr. Emre Yılmaz, “Alerjik konjonktivit daha çok bahar aylarında ortaya çıksa da yılın her mevsimi görülebilir. Umumide beğenilen kızarıklık, sulanma ve kaşıntı ön plandadır ve sebepi çoğunlukla polen, havuz kloru ve deterjan üzere alerjenlerdir. Bir gayrısı ise, enfektif konjonktivittir. Bu çeşidine bakteri ve virüsler sebep olur. Çoğunlukla daha şiddetli bulgular görülür; beğenilen kızarıklık ve sulanma dışında göz kapaklarında şişlik ve çapaklanma ön plandadır ve en berbatı de bulaşıcıdır” diyerek uyardı.

ILLETIN GÖRÜLDÜĞÜ BİREYLERLE TEMASTAN KAÇININ 

Göz Sıhhati ve Illetleri Mütehassısı Op. Dr. Emre Yılmaz, illetten korunmak için yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladı: “Aynı havlu ve makyaj materyallerini ya da ferdî eşyaları paylaşmamak, lens kullanılıyorsa hijyenine dikkat etmek ve kullan-at olanlarını tercih etmek, havuz ve deniz içerisinde gözleri açmamak, sigara dumanının olduğu ortamlardan, tozlu ve hijyenik olmayan noktalardan uzak durmak, bunları yapamıyorsak sonrasında elimizi yüzümüzü acilen bol su ile yıkamak gerekiyor. Marazın görüldüğü İnsanlerin sair İnsanlerle temasından kaçınılmalı ve alerjik sebeplerden dolayı konjonktivitimiz varsa bu alerjenlerden olabildiğince uzak durmalıyız” dedi.

 TÜRÜNE NAZARAN TEDAVİSİ DEĞİŞİR

Göz Sıhhati ve Illetleri Eksperi Op. Dr. Emre Yılmaz, yapılacak muayene ile öncelikle konjonktivitin çeşidinin saptanması gerektiğini, sonrasında elverişli prosedürlerin tedavide kullanılacağını belirtti. Konjonktivit resen güzelleşebileceği üzere, düzgünleşme mühletinin uzamaması ve yanlışsız yolun izlenerek diğer rahatsızlıklara da yol açmaması için hekim denetiminde ilerlenmesi gerektiğinin ehemmiyetini vurguladı. Op. Dr. Emre Yılmaz, “Hastalığın tedavisi etmene yönelik olmalı. Alerjik konjonktivitlerde; antihistaminik, steroid yahut suni gözyaşı damlaları kullanılabilir. Bakteriyel konjonktivitlerde ise antibiyotikli damla ve pomatlar kullanılır. Lakin viral konjonktivitlerde bilinen bir damla tedavisi yoktur, gözü rahatlatmaya yönelik tedaviler uygulanır” dedi.

Elmaelma

https://www.elmaelma.com/saglik/basadele(adele(kas))inin-havlusunu-kullanmak-zararli-mi-

goz-alerjisine-neden-oluyor-5df0912185a80c0af44c71aa

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Göz, ,Hastalık


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başkasının havlusunu kullanmak zararlı mı göz alerjisine neden oluyor!Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin