Kış aylarında vücut ısınızı yükseltecek besinler

Kış aylarının gelmesi ile birlikte vücut bağışıklığını kuvvetlendirmek, ısısını arttıracak besinleri tüketmek kıymetli hale geliyor. Beslenme ve ...


Kış aylarının gelmesi ile birlikte vücut bağışıklığını kuvvetlendirmek, ısısını arttıracak besinleri tüketmek kıymetli hale geliyor. Beslenme ve Diyet Eksperi Sevil Nas Şan, acı biber, havlıcan ve taze zencefilin vücut ısısını yükseltmede çok tesirli besinler olduğuna dikkat çekti.

Kök zerzevatları sindirirken vücut ısısı artar

Beslenme ve Diyet Mütehassısı Sevil Nas Şan da vücut ısısını yükselten besinler ve özellikleri hakkında dikkat alımlı açıklamalar yaptı: “Kabak, tatlı patates, havuç, lahana üzere kök zerzevatları sindirirken vücut daha çokça güce muhtaçlık duyar. Böylelikle vücut ısısı artar. Tarçın kan şekerini istikrarlar, lif içeriği de yüksek olan tarçın vücut ısımızı artırır, tatlı isteğimizi azaltır. Bağışıklığımızı kuvvetlendiren zencefil vücut ısımızı artırır. Çin zencefili olan havlıcan vücut ısısını artırır. 1 bardak sıcak suya, ıhlamura ve yeşil çaya zencefil yahut havlıcanı ince kıyıp 1’er çayy adele(kas)ıgı ekleyip 5 dakika bekletip tüketebilirsiniz.

Karabiberde bulunan biberin unsuru hudut sisteminizi uyararak ısı üretimini artırır. Zerdeçal içindeki curcumin etken unsuru ile bağışıklık sistemini zorlendirir ve vücut ısımızı artırır. Acı biber içerisindeki kapsaisinle metabolizma suratını hasebiyle vücut ısısını artırır. Virüslerin neden olduğu illetlere karşı savunucu olan ıhlamur terlemeyle birlikte vücut ısısını artırır. İçerisindeki kateşinler sayesinde güçlü antioksidan olan yeşil çayı günde 3 kahve kahve fincanıı içerek hem metabolizma süratimizi hem de vücut ısımızı artırmış oluruz.”

Demir eksikliği üşümeye sebep olur

Demir eksikliği olan şahısların daha ziyade üşüdüğünü belirten Diyetisyen Şan, al et, beyaz et, kuru meyveler, pekmez, kurubaklagiller, yumurta, yeşil yapraklı sebzeler ve yağlı tohumlar (fındık, ceviz, badem gibi) ile bu eksikliği giderebileceğimizi söyledi. Süt, yoğurt üzere kalsiyumdan varlıklı besinlerin, demirden varlıklı besinlerden 1-1,5 saat evvel yahut sonra tüketilmesi gerektiğinin altını çizdi. Beslenme ve Diyet Kompetanı Sevil Nas Şan, “Havaların soğuması hem fiziki hem de ruhsal durumumuzu tesirler. Soğuk havalarda ısınma muhtaçlığımızı karşılamak ve artan gerilimi azaltmak için umumide karbonhidrat ve yağlı azıklara yöneliriz. Fizikî aktiviteler azalır, gecelerin uzamasıyla akşam abur cubur tüketimi artar. Abur cubur tüketimini azaltmak için yeme sıklığı ve saat nizamına çok dikkat edilmelidir. Uzun süren açlıkta, kan şekeri düzensizliğine bağlı olarak tatlı ve karbonhidratlı azık tüketimi artar. Kan şekerini istikrarda tutmak için öğün aralarını 3 saat arayla ayarlayarak böylelikle geç saatlerde atıştırma oranımızı engellemiş oluruz” diye konuştu.

Artan tatlı yemeğe isteğine dikkat

Diyet Kompetanı Sevil Nas Şan, kışın yenebilecek sağlıklı atıştırmalarla ilgili olarak da şu teklifleri verdi: “Az şekerli kabak, ayva yahut elma tatlısı üzere tatlılar tüketilebilir, az yağlı süt yahut yoğurda taze yahut kuru meyve ile karışımlar yapılabilir, sıcak ve yağsız sütün içine bol tarçın katarak tüketilebilir, asitli içecekler yanına taze sıkılmış meyve suları, sade soda, meyve çayları içilebilir. gün boyu 10 adet kavrulmamış fındık, kavrulmamış badem yahut 2-3 tam ceviz tüketilebilir. Kuru yemiş mahalline yağsız patlat

ılmış 1 su bardağı mısır yahut en ziyade 5 kestane yenilebilir. Hurma, yaban mersini kurusu, kuru üzüm üzere meyveler tatlı isteğimizi azaltacaktır.”

Kadinvekadin

http://www.kadinvekadin.net/kis-aylarinda-vucut-isinizi-yukseltecek-besinler.html

Isı,Vücut,Tatlı,Kuru,Meyve,Besinler,Diyet


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kış aylarında vücut ısınızı yükseltecek besinlerBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin