Gazlı içeceklerin zararları neler erken ölüme sebep oluyor!

Independent gazetesinde nokta alan haberine nazaran, Yerküre Sıhhat Örgütüne bağlı Memleketler arası amansız hastalık(kanseer) Araştırmaları ...


Gazlı içeceklerin zararları neler erken ölüme sebep oluyor!

Independent gazetesinde nokta alan haberine nazaran, Yerküre Sıhhat Örgütüne bağlı Memleketler arası amansız hastalık(kanseer) Araştırmaları Ajansı tarafından yürütülen çalışmaya, 10 Avrupa devletinden, yaş ortalaması 50’nin üzerinde 450 binden ziyade yetişkin katıldı. Yapılan çalışmalar gazlı içecek, meşrubat üzere içeceklerin erken vefata sebepiyet verebileceğini ortaya koydu.

Araştırmada 16 yıl boyunca beşerler takip edildi

Araştırma, başlangıçta kanser, kalppp rahatsızlığı ya da diyabet üzere rahatsızlığı olan şahısları kapsamadı. Çalışmaya 1992-2000 yıllarında dahil edilen, sonrasında da ortalama 16 yıl boyunca izlenen insanlardan bu vade zarfında 41 bin 600’ünden ziyadesi hayatını kaybetti.

Gazlı içecek ve meşrubat tüketenler erken mevt riskine sahip

Çalışma sırasında iştirakçilere, gazlı içecek, meyve suyu ve zor içeceği tüketimleri dahil beslenme alışkanlıklarının yanı sıra egzersiz, sigara tasarrufu ve kiloları üzere hayat biçimlerini yansıtan birçok soru yöneltildi. Araştırma, 16 yıl boyunca ayda bir bardaktan az meşrubat tüketenlerin yüzde 9,3’ünün, günde 250 mililitrelik iki yahut daha çokça bardak meşrubat tüketenlerin ise yüzde 11,5’inin hayatını kaybettiğini ortaya koydu.

Yüzde 17 daha yüksek 

Araştırmacılar, vücut kitle indeksi, diyet, fizikî aktivite, sigara ve eğitim üzere başka faktörler göz önüne alındığında, günde iki bardak meşrubat tüketenlerin erken irtihal riskinin, ayda bir bardaktan az tüketenlerden yüzde 17 daha yüksek olduğunun gözlendiğini belirtti.

Dolaşım sistemine zarar veriyor 

Sonuçların, hem şekerli hem de tatlandırıcılı içecekler için beğenilen olduğu ve çalışmada hem erkekler hem de bayanlar için aynısı(bezneri) neticelerin görüldüğü kaydedildi. Araştırmacılar, iştirakçiler arasında sınırlı vefat nedenlerine baktıklarında, yapay tatlandırıcılı meşrubatların sık tüketilmesinin dolaşım sistemi illetlerinden yüksek mevt riskiyle bağlı olduğunu buldu.

sinndirimm sistemi rahatsızlıkları da mevt riskini artırıyor

Tatlandırıcı kullanılan meşrubatlar da hazım sistemi rahatsızlıklarından yüksek irtihal riskiyle ilişkilendirildi. bütün meşrubatların tıpkı vakitte Parkinson’dan mevt riskinin yükselmeyle kontaklı olduğuna da işaret edildi.

Elmaelma

https://www.elmaelma.com/saglik/gazli-iceceklerin-za

rarlari-neler-erken-olume-sebep-oluyor-5df615fc3ba19739311bb863

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

irtihal,çalışma,İçecek


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gazlı içeceklerin zararları neler erken ölüme sebep oluyor!Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin