Tırnak mantarına ne iyi gelir bulaşmasını istemiyorsanız…

Memleketimizde sıklıkla görülen tendertlerinden biri de tırnak mantarıdır. Her ne kadar önemsenmeyecek bir sorun üzere görünse de gerekli olan ...


Memleketimizde sıklıkla görülen tendertlerinden biri de tırnak mantarıdır. Her ne kadar önemsenmeyecek bir sorun üzere görünse de gerekli olan tedavi ve bakım yapılmadığı taktirde büyük problemlere yol açabilir. Tırnak mantarı hakkında sıklıkla sorulan sorular arasında olan ‘Tırnak mantarı bulaşıcı mıdır? Tırnak mantarı nasıl makbul, tedavisi nasıl olur?‘ üzere merak edilen yanıtları Dermatec Poliklinigi Dermatoloji Bilirkişisi Dr. Ata Nejat Ertek mevzu ile ilgili haberler verdi.

TIRNAK MANTARI BULAŞICI MIDIR?

Tırnak yavaş uzayan bir cilt ekidir. Tırnak mantarı (onikomikozis) tırnağı kalınlaştırır, rengini bozar ve tırnak yatağından ayırır. Devletimizde tırnak mantarı sorunu epeyce sık karşılaşılan bir meseledir. Sıklıkla erişkinlerde görülür. Tırnak mantar illetleri ağrı gelişimi, gayrı enfeksiyonlara yol açması ve bulaşıcı olması sebebi ile önemli bir sıhhat sıkıntısıdır. Münhasıran yaşlı hastalarda, şeker hastalarında ve savunma sistemi sorunlu olan hastalarda daha dikkatli olunmalıdır. Bunun yanı sıra el ve ayak tırnaklarında önemli estetik sorunlara sebep olmaktadır.

TIRNAK MANTARINDA TESIRLI TEDAVİ USULÜ NE?

Tırnak mantarlarının en tesirli tedavi prosedürlerinin başında lazer tedavisi gelmektedir. Lazer tedavileri; her yaş periyodunda düşük risk ve geniş inançlı tasarruf özelliği, yüksek hasta ahengi ve klinik uygunlaşması ile tırnak mantarlarında birinci tedavi seçenekleri arasına yan almaktadır. Ayak tırnağına uygulanan lazer ışığı, tırnak yatağına, tırnak ve etrafındaki yumuşak dokuya zarar vermeden uygulanır. Kesinlikle 5 parmağın tırnaklarına da uygulanmalıdır zira gayri parmaklardaki tırnaklarda da bâtın mantar olabilir. Lazer tedavisi sırasında hafif ısınma hissi duyulur. Rastgele bir halde ağrı kesici yahut anesteziye gerek yoktur.Uygulama sonrasında derhal günlük aktivitelerinize geri dönebilirisiniz.

Lazerle tırnak mantarı tedavisi süreci yaklaşık 15 dakika kadar sürmektedir. iyileştirmede birtakım hastalar için tek seans kâfi olurken birtakım hastalar (çok ileri safhalar) içinse daha ziyade seansa (6-8 seans yahut fazlası) gerek vardır.Lazer süreci sonrası çabucak pedikür yaptırabilir ya da oje sürebilirsiniz. Burada değerli olan lazer süreci öncesi periyottur. Lazer süreci uygulanmadan 1 gün evvel ayağınızdaki tüm ojeleri temizleyip, ayak temizliğinizi yapmalısınız.

Mantar marazı çevr

esel faktörlere bağlı bir rahatsızlık olduğu için tekrarlaması mümkün olabilir.Bu nedenle kesinlikle marazdan korunmak için eksperden malumat alınmalıdır.

Elmaelma

https://www.elmaelma.com/saglik/tirnak-mantarina-ne-iyi-gelir-bulasmasini-istemiyorsaniz-5c3d7f1068761035aa21ddf5

iyileştirme,Tırnak,Hasta,Lazer,Mantar,Sorun


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tırnak mantarına ne iyi gelir bulaşmasını istemiyorsanız…Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin