Zona hastalığı nedir ciltte enfeksiyona neden oluyor!

cilt te kızarıklık, kabartı, kaşıntı üzere şikayetlerle kendini gösteren zona, ileriki yaşlarda bağışıklık sisteminin baskılanmasıyla görülme ...


Zona hastalığı nedir ciltte enfeksiyona neden oluyor!

cilt te kızarıklık, kabartı, kaşıntı üzere şikayetlerle kendini gösteren zona, ileriki yaşlarda bağışıklık sisteminin baskılanmasıyla görülme riski artan bir tenmarazı. Hastalık en çok sırt, bel ve yüz kesiminde görülüyor. Zona hakkında tüm merak ettiklerinizi sizin için haberimizde derledik.

Zona marazı nedir?

Devletimizde çok sık görülen zona marazı tipik bir cilt rahatsızlığıdır. Zona, duyusal hudut hücresi kümelerini tutan, ağrılı bir enfeksiyondur. Şiddetli ağrıları tetikleyen hastalık bağışıklık sistemini zayıflatır.

Zona marazının belirtileri

Zona illetinin belirtileri arasında; uyuşma yahut karıncalanma, adele(adele(kas)) zorsüzlüğü, mide ekşimesi, lenf nodlarında şişme açılan ve kabuklanan likit dolu kabarcıklar, kaşıntı, acı, yanma, dokunmaya hassaslık, kızarıklık, ağrı, acıdan birkaç gün sonra başlayan al döküntüler konum alır. iyileştirme edilmezse bu enfeksiyon kalıcı göz zarar(zarar(hasar))ına neden olabilir.

Zona nasıl anlaşılır?

Zona çok bariz ve farklı bir hastalıktır, zira kabarcıklar vücudun yalnızca beli nahiyesinde görülür. Zona illeti birçok insanda olduğu üzere kanser hastalarında da öncelikle halsizlik olarak görülmeye başlar. Akabinde cilt de kaşıntı, yanma ve kızarıklık üzere zona belirtileri görülür. Illetin ilerlemesiyle birlikte de şiddetli ağrılar ve su dolu naturel çiçek Doğal çiçek balııııoncuklar görülmeye başlar. Açık ve besbelli olan Zona belirtilerine karşın kuşkulu bir durum varsa o devir kabarcıklardan alınan bir kesim mikroskopla incelenir kan testi yapılabilir. Böylelikle rastgele bir kuşkuya gerek kalmaz.

Zonanın tedavisi

Zona marazının tedavileri arasında; fazla bol dinlenmek, kaşıntıyı ve ağrıyı azaltmak için yara oluşan ortamlara soğuk kompres uygulamak, jel haldeki yulaf ezmesiyle banyo yapmak, kaşıntıyı dindirmek için kalamin losyonu sürmek mekan alır.

Zona illeti tedavisi için varisella zoster virüsüne karşı tesirli asiklovir ve valasiklovir isimli antiviral ilaçlar kullanılır. Ağrı, yanma, batma üzere belirtiler için de ağrı kesici haplar, kremler ve losyonlar reçete edilir. Meskende tedavi de belirtilerinizi hafifletmeye yardımcı tesiri var.

Zonaya düzgün gelen besinler

Zona tedavisinde besinlerden yararlanmanız da marazı iyileştirmenizde mümkün bir usul. Zonaya âlâ gelebilecek besinler arasında; Kuşburnu, zerdeçal, naturel çiçek Doğal çiçek balıııı konum alıyor.<

/p>

Elmaelma

https://www.elmaelma.com/saglik/zona-hastaligi-nedir-cilt te-enfeksiyona-neden-oluyor-5df889e4c32e291f6a7d5f2a

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Bel,Ağrı,iyileştirme,Kaşıntı


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zona hastalığı nedir ciltte enfeksiyona neden oluyor!Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin