Muskatın faydaları nelerdir? Muskat hangi hastalıklara iyi gelir? Muskat nasıl kullanılır?


Yavaş yavaş Türk mutfağında da bölge bulamaya başlayan muskat, içerdiği aromatik tat ve kokuyla yeni bir lezzet içerir. Tropik ağaçlarda ...


Muskatın faydaları nelerdir? Muskat hangi hastalıklara iyi gelir? Muskat nasıl kullanılır?

Yavaş yavaş Türk mutfağında da bölge bulamaya başlayan muskat, içerdiği aromatik tat ve kokuyla yeni bir lezzet içerir. Tropik ağaçlarda yetişen muskat, Uzakdoğu devletlerinde sıklıkla kullanılır. Mahsusen alternatif tıpta doğal ilaç olarak kullanılan muskatın insan sıhhatine inanılmaz yararları vardır. Evet muskatın yararları nelerdir? Muskat hangi marazlara âlâ gelir? Muskat nasıl kullanılır? Haberin detayında muskata dair merak edilen her şeyi bulabilirsin.

Hint cevizi olarak da bilinen muskat portakal ağacına emsal bir cinsteki ağaçta yetişir. Hindistancevizi ile rastgele bir akranaturel çiçek Doğal çiçek balııııığı ve benzerliği yoktur. Karayipler’de yetişen bu besinin tohumları baharat olarak kullanılır. Tohumların içinde uçucu yağ ve rezin bulunur. Etli kısmı ağır tatlı olan muskatın koyu bir rengi olduğundan yemeklere çok az ölçüde konulur. Mahsusen Endonezyalılar muskatın etli kısmı ile palmiye şekerini karıştırıp güneşte kurutarak tüketiyorlar. Ölçüsüz tatlı bir tadı var. Bu yüzden şeker hastalarına asla tavsiye edilmez. İştah açıcı özelliği olan muskat, Hindistanda tohumu öğütülerek tüketilir. Avrupa’da ise daha çok et ve patates yemeklerinde tatlandırıcı olarak eklenir. Japonya’da köri sosunun içine eklenir. Sütle bir arada alındığında sin,r sistemini deforme eder. Kişinin baygınlığına neden olabilir. Bilirkişiler bu baharatın mutlaka yüksek dozda tüketilmesini tavsiye etmez. Bağırsaklarda gaz salınımını artırır.

MUSKATIN YARARLARI NELERDİR?

Yemeklerden sonra sıklıkla sinndirimmsızlık yaşayan insanlar için adeta doğal ilaç hizmetini görür. Besleyici yapısı vardır. Yüksek dozda tüketilmedikçe bağırsak hareketlerini pratiklaştırır.

Rahat gaz çıkartmayan kimselerin rahatlamasını sağlar. Lakin eksperler çokça abartılmadan tüketilmemesi gerektiğini vurguluyor.

Çocuklarda ve depresyon periyodunda olan insanlarda yaygın olarak görülen iştahsızlık meselesine doğal tahlildir.

Yüksek dozda tüketilmedikçe sonları yatıştırmada tesirlidir. Sıklıkla gerilim ve depresyon üzere ruhsal durumlar yaşayan insanların bir çay kaşının ucu kadar yemeklerine katmaları yararlı olur.

Tatlı ve aromatik bir tadı olduğundan tükürükteki hücrelerin kokmasını sağlar. Bu da ağzı kokan şahıslar için doğal bir tahlildir.

Adet devirlerindeki adele(adele(kas))ık sancılarına adet kanamaları sırasındaki yüksek ağrıları dindirmede de tesirlidir.

C vitamini bakımından güçlü olduğundan antioksidan özelliği bulunana muskat bağışıklık sistemini temizler. Bağımsız radikalli hücrelerin atılmasında tesirli olur. İdrar yolu ile tüm toksinleri atar.

Mahsusen kış aylarında mikrop karşıtı özelliği sayesinde grip ve soğuk algınlığına karşı vücudun direncini artırır.

Bulantı ve kusma şikayeti olan şahısların kısa devranda bu rahatsızlıklarından kurtulmalarını sağlayan doğal ilaçtır.

Bilirkişiler evlat yapmak isteyen genç çiftlerin tüketmesini tavsiye eder. Gebe kalma mümkünlüğünü yükseltir.

MUSKAT NASIL KULLANILIR?

En çok baharat olarak kullanılan muskat, kremi ve çayı da yapılır. Mutfaklardaki noktasını almaya başlayan muskat, sos, kurabiye ve yemeklerin ham unsurudur. Değişik tadı olan muskatı diyette olanlar salatalarına ekleyebilir. Muskat vücudun direncini ve kuvvetini artırarak diyetin daha sağlıklı geçmesini destekler.

MUSKATIN ZARARI VAR MIDIR?

Süt ile haddinden fazla tüketildiğinde sanrılara ve halüsinasyonlara neden olur. Başkaca çokça tüketenlerde baş ağrısı ve mide bulantısına yer ha

zırlar. İçeriğinde protein çokça olduğundan bağışıklık sistemini olumsuz tesirler. Alerjik reaksiyona neden olan muskat, kalppp ritim bozukluğu üzere ruhsal hastalıklarda yaşanabilir.

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Muskatın faydaları nelerdir? Muskat hangi hastalıklara iyi gelir? Muskat nasıl kullanılır?Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin