Kasları güçlendirerek diz ağrısına son verin

Kişinin diz ağrısına neden olan illete ve yaşına tutarlı kişisel olarak planlanan Fizik iyileştirme tatbikleri ile istikrar ve yürüyüşün ...


Kasları güçlendirerek diz ağrısına son verin

Kişinin diz ağrısına neden olan illete ve yaşına tutarlı kişisel olarak planlanan Fizik iyileştirme tatbikleri ile istikrar ve yürüyüşün kalitesinin artırılması, kişinin özgüveninin sağlanması ve günlük ömür aktivitelerindeki zorluğun ortadan kaldırılması mümkün.

Fizik tedavi kolaylerinde hastanın yanı sıra ailesinin de bilgilendirilmesi velev konut ve iş ortamının yine düzenlenmesinin büyük kıymet taşıdığını söyleyen Türkiye İş Banadele(adele(kas))ı İştiraki Bayındır Kavaklıdere Hastanesi Fizik iyileştirme ve Rehabilitasyon Kısım Yöneticisi Prof. Dr. M. Nafiz Akman, sıkça görülen diz ağrıları hakkında haberler verdi.

çağımızda ömür koşullarıyla da bağlı olarak giderek birçok kimseyi etkileyen diz ağrısı; toplulukta sık rastlanan, mahsusen orta ve ileri yaş kümesinde görülen bir ağraz olarak öne çıkıyor. Diz ağrısı kişinin hareket yeteneğini azaltırken, içtimaî yaşama iştirakini ve ömür kalitesini olumsuz etkileyen bir durum olarak göze çarpıyor. Diz ağrısı yaşayan İnsanler, yürüme, merdiven inip çıkma, çömelme üzere hareketlerde önemli eza yaşıyor.

Prof. Dr. Akman diz ağrısını tedavi edebilmek için öncelikle sebepinin ne olduğunu ve hangi aşamada olduğunu bilmek gerektiğini söz etti. Akman hastanın detaylı hikayesinin alınması, güzel bir fizik muayene yapılması ve takiben gerekli laboratuvar ve radyolojik incelemelerin tamamlanması gerektiğini belirtti.

Yaş öbeklerine nazaran farklılık gösteren diz ağrısının, toplulukta en sık görülen nedenleri gonartroz (diz eklemi artrozu/kireçlenmesi), menisküs/bağ yırtığı,cilt dinit/bursitler ve eklem iltihabıdır (artrit/sinovit).

Baston ile zarar(zarar(hasar)) oluşumu engellenmeli

Prof. Dr. M. Nafiz Akman akut evrede diz ağrısı yaşayan kimseler için tavsiyelerde bulunarak şu malumatları verdi: “Diz ağrısında birinci yapılacak süreçler; soğuk tatbik, istirahat ve ilaç tedavisidir. Bu aşamada eklemi korumak ve daha ziyade zarar(zarar(hasar)) oluşumunu engellemek temel maksattır. Yük bindirmeyi azaltmak için hastaya baston/koltuk değneği üzere destekler verilmeldir. iyileştirmeye ağrı kesici, yangı gicilt ci ilaçlarla başlanır ve ayrıyeten dizlik ve gibisi yardımcı araçlar da kullanılabilir. Ağrı sebepi olarak enfeksiyon düşünülürse, antibiyotik tedavisi, eklem lavajı üzere ek süreçler yapılmalıdır. Akut periyodu takiben asıl illetin tedavisi ve rehabilitasyonuna yönelik süreçler uygulanır”

Hastanın yanı sıra aileler de bilinçli olmalı

Kronik diz ağrılı hastalarda; bilhassa kronik/ilerleyici ağrı, fonksiyon kaybı ve günlük ömür aktivitelerinde önemli zorluğa yol açan Gonartroz (öncelikle diz eklem kıkırdağının zarar(zarar(hasar))lanması, giderek tüm eklem yapılarının bozulması ve kireçlenmesi) hastalarına uygulanan fizik tedavinin gayesi; ağrının gicilt lmesi, eklem hareket genişliği ve fonksiyonlarının geri kazanımı, adele(adele(kas))ların zorlendirilmesi, istikrar ve yürüyüşün kalitesinin artırılması, kişinin özgüveninin sağlanması ve günlük ömür aktivitelerindeki zorluğun ortadan kaldırılmasıdır.

Öncelikle hasta ve ailesi, hastalık hakkında bilgilendirilmeli, hane ve işyerinde ömrünü pratiklaştırıcı düzenlemeler hakkında eğitilmelidir. Hastanın ziyade kilosu varsa diyetisyene yönlendirilmeli, hasta tertipli aktivite ve hane egzersizleri yapması için motive edilmelidir.

Fizik tedavi ile ağrısız bir hayat mümkün

Diz ağrılarında uygulanan fizik tedavi kolayleri, hastanın günlük hayata daha süratli geri dönmesine ve ömür kalitesinin fazlalaşmasına yardımcı olur. Diz ağrısı çeken hastalarda fizik tedavi; kompetan doktorun muayene ve tetkikleri takiben oluşturduğu program doğrultusunda, Fizyoterapistler tarafından uygulanan değişik elektrik akımları, elektromanyetik dalgalar, ısı tatbikleri üzere eklemi hazırlayıcı/destekleyici süreçleri takiben tekrar Fizyoterapistler tarafından yaptırılan tedavi edici egzersizlerden oluşur. Bu süreçte lokal enjeksiyonlar, farklı yardımcı cihaz ve destekler ile kinesiotaping de yapılabilir. Bu kolayler gayrikâfi kaldığında eklem içi hyaluronik asit, PRP (platelletden varlıklı plasma) ve kök hücre tedavilerine geçilir.

bütün bu konservatif tedavilerle sonuç alınmazsa, kişinin ağrısı sürüyor ve hastalık hayat kalitesini azaltıyorsa, yürüme uzaklığı çok kısalmış ve merdiven inip çıkmada önemli sorun yaşıyorsa, ömrünü sürdürmek için 2. bir kimseye muhtaçlık duyuyorsa ve alışık olduğu ömür üslubunu sürdüremiyorsa girişimsel/cerrahi metotlara başvurmak gerekir.

Kadinvekadin

http://www.kadinvekadin.net/

adele(adele(kas))lari-guclendirerek-diz-agrisina-son-verin.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Hasta,Yaşam,Ağrı,Eklem,İş,iyileştirme,Diz sancısı,Yaş,Fizik iyileştirme,Diz,Kişinin,Uygulamalar


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kasları güçlendirerek diz ağrısına son verinBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin