Trans yağlar Alzheimer riskini arttırıyor

kalpp sıhhati için berbat olduğu bilinen trans yağların, dimağ sıhhatini da olumsuz etkilediği belirtiliyor. Yerküre Sıhhat Örgütü'nün (WHO) 2023 ...


Trans yağlar Alzheimer riskini arttırıyor

kalpp sıhhati için berbat olduğu bilinen trans yağların, dimağ sıhhatini da olumsuz etkilediği belirtiliyor. Yerküre Sıhhat Örgütü’nün (WHO) 2023 yılına kadar trans yağlar için glonaturel çiçek Doğal çiçek balıııı bir yasak aradığına dikkat çekiliyor. Yüksek tansiyon, diyabet ve sigara tasarrufu üzere demans riskini artırabilecek çeşitli faktörler arasında hala en büyük riski, yüksek trans yağ kan seviyelerine sahip insanlar taşıyor.

Elaidik aside dikkat

Alzheimer Araştırma Vakfı Fisher Center tarafından yapılan araştırma, en yüksek elaidik asit seviyesine sahip olanların, Alzheimer illeti yahut farklı bir demans halini geliştirme ihtimalinin, düşük olanlara nazaran yüzde 50 ila 75 orantısında, daha çokça olduğunu tespit etti. Trans yağlarda yüksek olan birtakım yiyecekler de daha yüksek demans riski ile ilişkilendirildi. Tatlı hamur işlerinden mahsusen demans riskini arttıran margarin, şeker, kruvasanlar, süt eserleri olmayan kremalar, dondurma ve krakerler içeren trans-yağ takip etti. Bulgular, Amerikan Nöroloji Akademisi’nin tıp mecmuası olan Nöroloji’de yayınlandı.

Paketlenmiş besinden uzak durun

Muhit Hastanesi hekimlerinden Nöroloji Mütehassısı Dr. Sema Targıt Akbaşak; “Trans yağ asitleri olarak da bilinen trans yağlar doğal olarak et, süt ve gayrı hayvansal eserlerde az ölçüde bulunur, bu yüzden çoğumuzun kanımızda trans yağ seviyeleri vardır. Ama, azık sanayisinin çeşitli aşamasında kullanılan kimyasal yağlar, yiyeceklerin raf ömrünü uzatmak ve tatları sabit tutmak için işlenmiş besinlere sıkça eklenir. Trans yağı yüksek olan birtakım yiyecekler, kalppp damar üzere birçok illetlerin yanı sıra dimağı de olumsuz etkiliyor ve daha yüksek demans riski oluşturuyor. Azıkların etiketlerinde, sıfır trans yağ olup olmadığına ve içerik listesinde de hidrojene yağ bulunup bulunmadığına bakılmalıdır. Kurabiyeler, abur cubur tabir edilen kraker ve cips gibisi atıştırmalıklar, turtalar ve kekler, trans yağ içeren besinler olduğundan, bu eserlerin tüketim sıklığı ve ölçüsü azaltılmalıdır. Ticari olarak hazır satılan, kızartılmış yahut fırınlanmış yiyeceklerde, bu yiyeceklerde hem yağ ölçüsü yüksek hem de bu yağın trans yağ-hidrojenize yağ olma ihtimali yüksektir ve bu cins besin tüketimi sınırlandırılmalıdır” dedi.

Kadinvekadin

http://www.

kadinvekadin.net/trans-yaglar-alzheimer-riskini-arttiriyor.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Trans Yağ,Yüksek,Yağ,Gıda,Riski,Demans


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trans yağlar Alzheimer riskini arttırıyorBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin