Disleksi nedir çocuklarda öğrenme bozukluklarına neden oluyor!

Öğrenme bozukluklarının en sık rastlanan nedenlerinden biri olan disleksi, çocuklarda mektepten kaçma, arkadaş edinememe üzere davranışlar ...


Disleksi nedir çocuklarda öğrenme bozukluklarına neden oluyor!

Öğrenme bozukluklarının en sık rastlanan nedenlerinden biri olan disleksi, çocuklarda mektepten kaçma, arkadaş edinememe üzere davranışlar belirtilerini oluşturuyor. Dikkat ve hafızayı da etkileyen bu rahatsızlığın gicilt lmesinde erken tanı ve erken eğitim değer taşıyor. İşte disleksi hakkında tüm merak ettikleriniz!

Disleksi nedir? 

Disleksi, kişinin alışılagelmiş yahut üstün zeka seviyesinde olmasına karşın okuma, yazma ve lisan becerilerinde mesele yaşamasına sebep olan kişisel öğrenme bozukluğu olarak isimlendirilir. Ekseriyetle okuma bozukluğu halinde gözlemlenen disleksi, dikkat ve hafızayı da etkilemektedir.

Disleksili evlatlar arkadaşlarının ardına düşebilirler

Disleksili (dislektik) evlatlar okuma ve yazmada güçlük çektiği için öğrenme seviyesinde arkadaşlarının gerisinde kalabilirler. Birebir devirde manaya bozukluğu, beceriler arası çelişki ve şiddetli dikkatsizlik de disleksi – öğrenme güçlüğü belirtileridir.

Disleksinin belirtileri

Gelişimsel ve travmaya bağlı olan iki çeşidi var

Disleksi doğuştan gelen gelişimsel ve travmaya bağlı disleksi olarak ikiye ayrılır. Doğuştan gelen disleksi kalıtsal olabileceği üzere, veladet öncesi, veladet sırasında ve tevellüt sonrası kompliadele(adele(kas))yonlara bağlı olarak gelişebilir.

Akranlarına nazaran yavaş okur ve müellif

Evladınız mektebe başladığı hengam, okuma yazma öğrendiği süreçte akranlarına orantıyla yavaş okuyor ve yazıyorsa, okurken yahut yazarken ses ve hece atlıyorsa, b,d p,q üzere sesleri karıştırarak okuyup yazıyorsa, okuduğu metni anlamada güçlük çekiyorsa, sayıları algılamada ve hesaplamada karıştırmalar ve güçlükler yaşıyorsa evladı disleksi açısından kıymetlendirmek gerekir.

Disleksi meselesi olan evlada nasıl yaklaşmalı?

Dislektik evlatlar mektep derslerinde başarısız olmaları durumunda özgüvenlerini kaybedebilirler. Buna bağlı olarak sair ruhsal meseleler başlayabilir. Okumayı öğrenemeyip yaşıtlarının alay konusu olma ihtimalleri de maatteessüf bulunur.

Karamsarlığa kapılabilirler

Öte yandan, disleksili evlatlar çok ince niyetli oldukları için, etraftan olumsuz etkilenmeleri ve karamsarlığa kapılmaları an sorunudur. Bu yüzden evlat üzerinde sorumluluğu olan herkes disleksi ne demektir, okuma güçlüğü nasıl gicilt lir, dislektik evlada nasıl destek olunur, disleksi için neler yapılmalı ve gibisi hususlara hakim olmalıdır.

Elmaelma

https://www.elmaelma.com/saglik/disleksi-nedir-cocuklar

da-ogrenme-bozukluklarina-neden-oluyor-5dfb38a57034a2322535131c

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Disleksi,Okuma,çocuklar


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Disleksi nedir çocuklarda öğrenme bozukluklarına neden oluyor!Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin