Mide kanseri neden olur daha çok erkeklerde görülüyor!

amansız hastalık(kanseer)e bağlı irtihal nedenleri arasında birinci sıralarda yan alan mide kanseri kilo kaybı, karın ağrısı, kusma, karında ...


Mide kanseri neden olur daha çok erkeklerde görülüyor!

amansız hastalık(kanseer)e bağlı irtihal nedenleri arasında birinci sıralarda yan alan mide kanseri kilo kaybı, karın ağrısı, kusma, karında şişkinlik üzere belirtiler veriyor. karın kanserinden korunmak için ise mahsusen tuzlu ve tütsülenmiş yiyeceklerden uzak durmak gerekiyor.

karın kanseri ile ilgili kıymetli haberler paylaşan Medigold Sultan Hastanesinden Umum Cerrahi Kompetanı Op. Dr. Fatih Kar,” karın kanseri sıklıkla 50-60’lı yaşlarda bayanlara nazaran daha çok erkeklerde görülen, kansere bağlı mevt nedenleri arasında birinci sıralarda taraf alan tehlikeli bir kanser cinsidir. Tuzlu yiyecekler, tütsülenmiş ve mangalda hazırlanmış yiyecekler, helikobakter pilori enfeksiyonu, sigara, geçirilmiş mide ameliyatları, kronik atrofik gastrit (mide yüzeyinin uzun vadeli iltihabı), pernisiyöz anemi üzere nedenler mide kanseri riskini arttırır. İştahsızlık, kilo kaybı, karın sağrısı, halsizlik, bulantı, kusma, karında şişkinlik, karaciğer büyümesi, midede likit birikmesi üzere belirtiler verir. Bu türlü bir durumda hastaların acil olarak mütehassısa başvurup endoskopi yaptırmaları tavsiye edilir. “dedi.

Devletimizde en sık rastlanan kanserler arasında.

karın kanserinin devletimizde en sık rastlanan kanser tiplerinden biri olduğuna dikkat çeken Fatih Kar erken tanının ehemmiyetine dikkat çekti. Kar,” karın kanseri çeşitli nedenlerden dolayı mide mukozasında makûs huylu tümörlerin gelişmesi sonucunda gerçekleşir. karın kanseri tüm kanserler arasında en sık karşılaşılan dördüncü kanserdir. Devletimizde en sık rastlanan kanserler arasındadır. karınnin rastgele bir ortamına yerleşen ve umumiyetle lenf bezleri, karaciğer, akciğer üzere organlara yayılım yapabilir. Erken tanı bu kanserde de büyük ehemmiyet taşıyor. Hakikat tedaviler uygulanarak mide kanseri denetim altına alınabilir. Korunmada ise eksper denetimi ve sahih beslenme büyük rol oynuyor.” sözlerini kullandı.

Ameliyat sonrası nizamlı denetim kaide.

karın kanseri tedavilerinin multidisipliner bir yaklaşımla planlandığını tabir eden Kar,” Erken evrede tanı konulan mütenasip hastalara ameliyat bahtı doğmaktadır. Yaklaşık 2-5 saat süren mide ameliyatı sırasında midenin büyük bir kısmı yahut tamamı alınmaktadır. karın ameliyatı sonrası da hastaların kesinlikle tertipli tabip denetiminde kalması gerekir. Hastanın beslenme programını ve halini bilirkişilerin önerdiği formda düzenlemesi gerekir. İleri evrede tanı konmuş hastalara cerrahi önerilmemektedir. Bu yüzden erken teşhis mide kanserinde hayat kurtarıcıdır. karın kanseri çoklukla geç periyotta şikayet verir. Bu nedenle hastalar çoğunluğu yakalandığında ileri evrelere ulaşılmış olmaktadır. Erken teşhis edildiğinde ise külliyen güzelleşme sağlanabilmektedir. Bu nedenle toplumsal bilinçlenme mide kanserinin önlenmesi ve tedavisinde çok değerlidir. Belirli aralıklarla denetim olmak ve endoskopi yaptırmak erken teşhiste çok kıymetlidir.” formunda konuştu.

Elmaelma

https://www.elmaelma.com/saglik/mide-kanseri-ne

den-olur-daha-cok-erkeklerde-goruluyor-5dfc725989864d032d0e76e4

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

karın amansız hastalık(kanseer)i,Kar,amansız hastalık(kanseer),karın,sebeple,Erken,Hastalar,Ameliyat,Kontrol,Sık


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mide kanseri neden olur daha çok erkeklerde görülüyor!Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin