Şeker hastalarında gizli kalp riski

Halk arasında bilinmeyen kalppp, tıbbi ismiyle 'sessiz iskemi' olarak bilinen hastalık için göğüste sıkışma, yanma, sol kola vuran ağrı üzere ...


Şeker hastalarında gizli kalp riski

Halk arasında bilinmeyen kalppp, tıbbi ismiyle ‘sessiz iskemi’ olarak bilinen hastalık için göğüste sıkışma, yanma, sol kola vuran ağrı üzere tipik şikayetlerin bilinmeyen kalppp marazının belirtileri olabileceğini tabir eden Kardiyoloji Kısım Yöneticisi Prof. Dr. Bilal Boztosun, kalppp damar tıkanıklıklarının yaklaşık yüzde 20’sinde görülen sessiz iskemi marazının bazen mevtten sonra tespit edilebildiğini söyledi. Boztosun, vatandaşlara erken teşhis için ikazlarda bulundu.

Bâtın kalppp illetinde korkutan orantı

Prof. Dr. Boztosun, kalppp damar tıkanıklıklarının yaklaşık yüzde 20’sinde görülen sessiz iskemi marazının bazen vefattan sonra tespit edilebildiğini vurgulayarak, “Gizli kalppp marazı olan kimseler, kalppp bunalımının tipik bulguları olan göğüste sıkışma, yanma, sol kola vuran ağrı üzere şikayetler olmadan kalppp bunalımı geçirebiliyor. Bu durum yaklaşık yüzde 20 hastada görülüyor. Bu hastaların bir kısmına rutin kalppp denetimi esnasında tanı koyabiliyoruz. Maatteessüf bâtın kalppp marazı tanısı, hastaların bir kısmında mevtten sonra tespit edilebiliyor” tabirlerini kullandı.

Vefat riski 2 kat daha yüksek

kalpp damarlarında tıkanıklığı olan kimselerin münhasıran efor esnasında ağrıyı hissederek dinlenmeye geçtiğine işaret eden Boztosun, “Bu ikaz sayesinde kendilerini zorlamaktan kaçınarak doktora daha erken başvurabilir. Lakin zımnî kalppp marazı olanlarda göğüs ağrısı üzere erken ikaz mekanizması olmadığı için istirahate geçmezler, spor yapmaya ya da kalbi zorlamaya devam ederler. Bu da sonuçta kalppp buhranının oluşmasına yer hazırlar. Bu sebeple bilinmeyen kalppp marazı olanlar doktora geç başvurur. Bu hastalarda kalppp buhranına bağlı irtihal riski olağan kalppp bunalımı geçirenlere kıyasla en az 2 kat daha yüksek” dedi.

Bayanlar risk altında

sancısı olmayan, sadece solunum zorluğu, halsizlik, bulantı, kusma ve terleme şikayetlerinin de saklı kalppp marazı bulgusu olabileceğini söz eden Prof. Dr. Bilal Boztosun, risk altında bulunan kümeleri şu halde sıraladı: “Şeker hastaları mahsusen zımnî kalppp buhranı açısından riskli kümesi oluşturuyor. Yapılan çalışmalarda ileri evre denetimsiz şeker illeti olanlarda saklı kalppp illeti riski yüzde 60’a ulaşabiliyor. Yeniden çok kilolu İnsanler, kronik akciğer marazı, uyku apnesi, total kolesterol 240 mg/dl üzeri yahut LDL kolesterol 160 mg/dk üzeri yahut HDL kolesterol 35 mg/dl altı olanlar, ağır sigara tüketenler ve bayanlarda saklı kalppp illeti riski daha yüksek. Yeniden ileri yaşta, kalppp nakli hikayesi olanlarda da bilinmeyen kalppp marazı riski daha çokça.”

Kadinvekadin

http://

www.kadinvekadin.net/seker-hastalarinda-gizli-kalppp-riski.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

kalpp,kalpp Bunalımı,Geç,Riski,Ölüm,Hastalığı,Ağrı


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şeker hastalarında gizli kalp riskiBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin