Çocuklarda migren

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Evlat Nöroloji Kısmı'ndan Doç. Dr. Yasemin Topçu, evlatların yüzde 8 ile 20'sinde migren ağrısının yiyecekler ...


Çocuklarda migren

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Evlat Nöroloji Kısmı’ndan Doç. Dr. Yasemin Topçu, evlatların yüzde 8 ile 20’sinde migren ağrısının yiyecekler ile tetiklendiğini tabir etti. Topçu, “Et, yoğurt, kızartma, monosodyum glutamat içeren hazır azıklar baş ağrısını tetikleyebilir. Hastalar ve aileleri baş ağrısını tetikleyen besinler konusunda bilgilendirilmeli ve besinlerle baş ağrısı arasında alaka olması halinde ilgili besinden kaçınılmalıdır” ihtarını yaptı.

Migrende sıklıkla ailevi yatkınlık görüldüğünü söyleyen Topçu, “Grip üzere enfeksiyon marazları, imtihan periyotlarındaki yorgunluk, görme bozuklukları, iklim değişiklikleri, uzun vade televizyon seyretmek, bilgisayar kullanmak, gürültülü ses, sıcak iklimler, güçlü ışık, kimi azıkların çok tüketilmesi migren atağının başlamasına sebep olabilir” diye konuştu.

Epilepsi belirtisi olabilir

Baş ağrısı ile birlikte olan görsel şikayetlerin migrene eşlik edebileceği üzere birtakım çocukluk çağı epilepsilerinin de birinci belirtisi olabileceğini tabir eden Topçu, “Ayrıca çocuklarda fark edilmeyen miyop, hipermetrop, astigmat üzere görme bozuklukları da migren baş ağrılarının sıklığı ve şiddetini artırabilir. Bu nedenle baş ağrısı bulunan bütün evlatlar göz muayenesinden geçirilmeli ve görsel şikayetlerinin devamı halinde evlat nöroloğu tarafından değerlendirilmelidir” haberini verdi.

Baş ağrısı ve migrenin, mektep çağı evlatlarında eğitim, hayat kalitesi ve verimliliği olumsuz etkilediğini söyleyen Topçu laflarını şöyle tamamladı:

“Migreni olan evlatların, olmayanlara nazaran iki kat daha çokça mektebe devamsızlığı olduğu gözlenmektedir. Evlatların şikâyetlerini gereğince söz edememesi ve tanı için kullanılan kriterlerinin erişkinlerden evlatlara uyarlanması migren tanısında güçlüklere ve gecikmelere neden olabilmektedir. Migrende, tedavi kararı ve izleminde baş ağrılarının günlük aktivitelere, çevre hayata ve mektebe tesirini belirlemek ehemmiyet taşımaktadır.”

Kadinveka

din

http://www.kadinvekadin.net/cocuklarda-migren-1.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Evlat,Migren,Baş sancısı,Topçu


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çocuklarda migrenBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin