Yediklerinizi ölçmek ve kontrol etmek için 5 ipucu

çok bol şişmanlık (obezite), günümüzde her zamankinden daha çokça kişisi etkileyen bir salgın haline geldi. Artan porsiyon boyutları, çok yemek ...


Yediklerinizi ölçmek ve kontrol etmek için 5 ipucu

çok bol şişmanlık (obezite), günümüzde her zamankinden daha çokça kişisi etkileyen bir salgın haline geldi. Artan porsiyon boyutları, çok yemek yemeye ve istenmeyen kilolara neden olabiliyor. Birçok faktör yemeğinizin porsiyonunu etkiliyor. Porsiyon boyutlarının denetim edilmesi, çok kilo alımını önlemeye yardımcı olabilir.

İşte Dyt. Serkan Sıtkı Şahin’den porsiyon boyutlarını ölçmek ve denetim etmek için 5 ipucu.

1. Tabağınızı porsiyon rehberi olarak kullanın

Yiyecekleri ölçmek yahut tartmak size cazip ya da kolay gelmiyorsa, tabağınızı yahut adele(adele(kas))enizi porsiyon denetim kılavuzu olarak kullanmayı deneyin.

Bu, istikrarlı bir yemek için en müsait besin nispetini belirlemenize yardımcı olabilir. Tabağınızı farklı besin kümelerine nazaran kısımlara ayırabilirsiniz.

Her öğün için umum bir rehber:

Zerzevat yahut salata: Yarım tabak

Yüksek kaliteli protein: Çeyrek tabak (kırmızı et, kümes hayvanları, naturel çiçek Doğal çiçek balııııık, yumurta, süt, tofu, fasulye ve bakliyat)

Kompleks karbonhidratlar: Çeyrek tabak (tam tahıllar ve nişastalı sebzeler gibi)

Yüksek yağlı yiyecekler: Yarım yemek kaşığı (7 gram) (tereyağı gibi)

Kişilerin farklı beslenme gereksinimleri olduğu için bunun herkese uyan bir rehber olmadığını unutmayın. Örneğin, fizikî olarak daha faal olanlar umumiyetle daha ziyade yiyeceğe muhtaçlık duyarlar.

Sebzeler ve salatalar doğal olarak kalorisi düşük, lakin lif ve gayri besin hususları bakımından yüksek olduğundan, bunların öğünlerde tüketilmesi kalorisi yüksek olan yiyecekleri çok yemekten kaçınmanıza yardımcı olabilir.

2. Süratli yemeyin

Süratli yemek, sizi doyduğunuzdan daha az haberdar eder ve bu nedenle haddinden fazla yeme olasılığınızı artırır. Beyninizin doyduğunuzu anlaması, yemek yedikten sonra yaklaşık 20 dakika sürebileceğinden, yavaş yemek yekun yediğiniz ölçüsü azaltabilir.

Yavaş yemek, yediğiniz ölçüsü azaltırken bir yandan da yediğiniz yemeklerden daha ziyade zevk almanızı sağlar. Başkaca, hareket halindeyken yahut dikkatiniz dağılmışken yemek yemek ve TV önünde yemek şiddetli yemek yemenize neden olabilir. Bu nedenle, yemeğinize odaklanmak ve yavaş yemek, yemekten aldığınız zevki ve porsiyon boyutlarınızı denetim etme talihinizi artırır.

Besinlerden daha az ısırık almayı ve çokça çiğnemeyi deneyin.

3. Küçük mutfak eşyaları kullanın

Tabak, kaşık ve bardak boyutlarının rastgele biri ne kadar yiyecek yediğinizi bilinçsiz olarak etkileyebilir. Örneğin, büyük tabakların kullanılması yiyeceklerin daha küçük görünmesini sağlayabilir ve bu ekseriyetle şiddetli yemek yemeye neden olur. Bu nedenle, alışılagelmiş tabağınızı, adele(adele(kas))enizi yahut servis kaşığınızı daha küçük bir alternatifle değiştirmek, haddinden fazla yemeyi önleyebilir. Birden fazla insan, küçük bir tabakta birebir ölçüde yemekle, büyük tabakta yediğininden daha tok hisseder.

4. Ellerinizi sunum rehberi olarak kullanın

Rastgele bir ölçüm aleti olmadan münasip porsiyon boyutunu ölçmenin farklı bir yolu da yalnızca ellerinizi kullanmaktır.

Elleriniz umumiyetle vücudunuzun büyüklüğüne karşılık geldiğinden, daha çokça yiyeceğe gereksinim duyan daha büyük kişilerin ekseriyetle daha büyük elleri vardır.

Her öğün için umumî bir rehber:

Yüksek proteinli azıklar: Umumî olarak iki avuç içi büyüklüğünde porsiyon (et, naturel çiçek Doğal çiçek balııııık , kümes hayvanları ve fasulye gibi)

Sebzeler ve salatalar: Umumî olarak iki yumruk büyüklüğünde porsiyon

Yüksek karbonhidratlı azıklar: Umumi olarak iki avuç içi büyüklüğünde porsiyon (kepekli tahıllar ve nişastalı sebzeler gibi)

Yüksek yağlı yiyecekler: Umumi olarak iki başparmak boyutu (tereyağı gibi)

5. Dışarıda bölgeyken yarım porsiyon isteyin

Restoranlar büyük porsiyonlarla hizmet etmeyi severler. Umumî olarak restoran porsiyon boyutları standart porsiyon boyutlarından yaklaşık 2,5 kat daha büyük. Dışarıda yemek yiyorsanız, her devir yarım porsiyon yahut evlat menüsü isteyebilirsiniz. Bu sizin haddinden fazla yemenizi önlemeye yardımcı olacaktır.

seçenek olarak, bir porsiyonu diğeriyle paylaşabilir yahut ana yemek alanına başlangıç ​​ve yan sipariş verebilirsiniz. Yan salata yahut zerzevat siparişi vermek, sosların farklı olarak servis edilmesini istemek ve açık büfe restoranlardan kaçınmak daha az kalori almanıza yardımcı olacaktır.

Kadinvekadin

http://www.kadinveka

din.net/yediklerinizi-olcmek-ve-kontrol-etmek-icin-5-ipucu.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Yemek,Porsiyon,Yüksek,Tabak,Sebze,sebep,Yiyecek,yardım eden,Rehber


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yediklerinizi ölçmek ve kontrol etmek için 5 ipucuBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin