Ağrı tedavisi kişiye özel olmalı

Bel, boyun, diz ağrısı toplulukta en sık görülen sıhhat sıkıntılarından biri. Birçok insan hayatında en az bir sefer bu ağrıları çekiyor ...


Bel, boyun, diz ağrısı toplulukta en sık görülen sıhhat sıkıntılarından biri. Birçok insan hayatında en az bir sefer bu ağrıları çekiyor. Akıllıca prosedürlerle bu problemlerin ortadan kaldırılabileceğini söyleyen Liv Hospital Ağrı Kliniği Kompetanı Prof. Dr. Kader Keskinbora, ağrı tedavisinin kimseye şahsi olarak yapılması konusunda uyardı.

Doku zarar(zarar(hasar))ı olmadan bel ağrısı tedavisi mümkün

Bel nahiyesindeki ağrılar adele(adele(kas)) spazmlarına, çeşitli eklemlerin kireçlenmesine (faset eklem) ve disk unsurunun fıtıklaşmasına bağlı olabilir. Bu ağrılar bir aktivite ya da travma sonrası ya da bariz bir neden olmadan da ortaya çıkabilir. Ani başlayan yahut uzun süren inatçı bel ve boyun ağrıları fizik tedavi uygulanmasına karşın azalmazsa, girişimsel ağrı tedavi seçenekleri gündeme gelir. Bel ve boyun kesimindeki ağrıya neden olan faset eklemine yahut fıtıklaşma sebebiyle etkilenen hudut köklerine enjeksiyon (kortizon) ve radyofrekans tedavisi yapılır. Son yıllarda bel ve boyun hudut köklerine uygulanan radyofrekans akımı tedavisi enjeksiyon tedavisine nazaran daha faaldir, daha uzun vadeli (en az 2 yıl) ağrı sağaltımı sağlar ve doku zarar(zarar(hasar))ına neden olmaz.

Akıllıca ağrı tedavisi ile ilaçtan kurtulmak mümkün

Yaşlılar umumiyetle iskelet-adele(adele(kas)) sistemindeki kireçlenmelere bağlı tüm vücut eklem ve adele(adele(kas))larında ağrı hissediyor. Yaşlılarda ağrı tedavisi ilaç tedavisinden, girişimsel ağrı tedavisine kadar değişen geniş bir yelpazeden oluşuyor. İlaç tedavisinde mütenasip ilacın seçilmesi, kısa tesirli ilacın tercih edilmesi, tedaviye düşük dozlarda başlanması, dozun gerekiyorsa denetimli olarak ve yavaş artırılması, ilaç yan tesirlerinin bilinmesi, ilaç kombinasyonlarının yan tesirlerinin bilinmesi, ilaca gerektiği vade kadar devam edilmesi değerlidir. Münhasıran en sık yapılan günah ise yaşlı hastada zorlü ve yüksek doz ağrı kesicileri uzun vadeli kullanıyor. Son yıllarda yapılan araştırmalarda zorlü ve yüksek doz ağrı kesicilerin yalnızca mideyi değil damar yapısını da bozduğu sonucu ortaya çıktı. Bu ilaçları uzun vade kullanan hastaların kalppp bunalımı geçirme riski yüksek. Bu nedenle ilaç tedavisinin bu yan tesirler göz önüne alınarak yapılması gerekiyor. Velev bel, omuz ve diz yerlerindeki uzun vadeli ağrılara yapılacak iğne tedavisi ilaçlardan da kurtulmak mümkün.

Diz ağrısına radyofrekans

Dizin ön kısmındaki ağrılar aslında diz yakınmalarının değerli bir kısmını oluşturur. Diz kapağına çok yük binmesiyle diz kapağının altındaki kıkırdak dokuya ve kemiğe de haddinden fazla yük biner. Bu sürecin uzun yıllar sürmesiyle dizdeki kıkırdak doku da bozulmalar velev halk lisanında kireçlenmeler oluşur ve bunlar da ağrıya neden olur. Ağrı sebebiyle bu hastaların hareketleri de kısıtlanarak ömür kaliteleri de düşer. Dizin ön kısmındaki bu cins ağrılar hane hanımlarından, ofis çalışanlarına kadar birçok İnsande görülür. Hastalarda mahsusen merdiven iner-çıkarken, çömelip kalkıldığında ve diz bükülü konumda uzun müddet oturulduğunda şiddetli ağrı olur. Uzun yıllar dizin ön kısmındaki ağrıyı azaltmak emeliyle dize çeşitli enjeksiyon tedaviler uygulanıyor. Bu enjeksiyon tedavilerinde kullanılan kortizon ilacının uzun vadede yan tesirleri olabiliyor. çağımızda tıp yerküresi doku zarar(zarar(hasar))ı yapmayan tedavileri öneriyor. Bu yeni formülde diz eklem aralığına radyofrekans akımı pulsed modunda uygulanarak dizin ön kısmındaki ağrıları azaltılıyor. Radyofrekans akımı üreten şahsi bir jeneratör ve bu akımı dokuya ileten bir radyofrekans iğnesi ile diz eklem aralığına ultrason eşliğinde girilerek uygulanıyor. Hastaya kolay bir defa yapılır ve ortalama 6 ay ila 2 yıl vadesi boyunca hastaların diz ağrıları azalır ve bilhassa merdiven inip çıkmayı ağrısız yapabilirler. Pulsed radyofrekans akımı uyguladığı yerde doku zarar(zarar(hasar))ı yapmadan ağrı sağaltımı sağlar, bu nedenle bu süreç hastaya tekrar tekrar uygulanabilir.

Kadinvekadin

ht

tp://www.kadinvekadin.net/agri-tedavisi-kisiye-ozel-olmali.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Ağrı,Diz,İlaç,Bel,iyileştirmesi,sebep,Doku,Radyofrekans,Eklem,iyileştirme,Yük,Boyun


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ağrı tedavisi kişiye özel olmalıBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin