Bebekleri ağlama krizine sokan 11 neden

Bebekleri ağlama bunalımına giren ana ve pederleri acilen bir panik sarıyor. Velev bebekleri şimdi yerinde seviyede tanımayan ebeveynler bazen ...


Bebekleri ağlama krizine sokan 11 neden

Bebekleri ağlama bunalımına giren ana ve pederleri acilen bir panik sarıyor. Velev bebekleri şimdi yerinde seviyede tanımayan ebeveynler bazen ağlama sesi yüzünden gerginleşip tartışabiliyor. Meğer bebekler DOĞUM sonrasında pek çok nedene bağlı olarak ağlayabilir. Bebeğin neden ağladığının keşfedilmesiyle de bütün dertler ortadan kalkar.

1. Acıkınca ağlayabilir

Mahsusen yenidoğan periyodunda bebekler her istediğinde emzirilmeli. Beslenme sürecinin üzerinden 3 saat geçmişse bebek uyandırılmalı ve süt verilmeli. Ana ve bebek arasındaki en tesirli muhabere emzirme yoluyla olur. Yani bebekler açlıklarını ağlayarak anlatır. Münhasıran bebek, birinci aylarında midesi küçük olduğu ve hazımi süratli gerçekleştiği için çabuk acıkır. Çabuk acıktığı için de bunu ağlayarak aşikâr eder.

2. Mesken sıcak gelebilir

Bebeklerin küçük olduğu için çabuk üşüyecekleri düşünülmektedir. Bunun için yaz günlerinde camlar örtülü tutulur, kış günlerinde hanenin sıcaklığı artırılır. Bu minik bebekleri rahatsız edebilir; bu da onların ağlamasına sebep olabilir. Ortamın ısısının 21 ile 24 noktada tutulması bebeklerin sıcaktan sıkılmaması için iyidir.

3. Kıyafetlerinden sıkılabilir

Bebeklerin ana karnından çıktıktan sonra üşüyecekleri fikrinden yola çıkarak pek çok aile onları kalın ve sıkı giydirmek velev. Halbuki kendi kıyafetinizden bir kat çokça giydirilmeleri ehil. Zira kalın ve çokça giydirilen bebekler sıcakladıkları için rahatsız olup ağlayabilirler. Hengamında doğan bebeklerde birinci 10 gün, erken gelen bebeklerde birinci 15 gün başlık takılması kâfi. Bunun yanında birinci 1 ay boyunca farklı olarak eldiven takılması mütenasiptir. ilk 1 aydan sonra eldiven kullanmaya gerek yoktur zira bebekler ellerine bakıpcilt teması kurmak isteyecektir.

4. Havasız ortam ağlatabilir

Soğuk periyotlarda hanelerde kalorifer yanmaya başlar. Ortamın havası buna bağlı olarak azalır ve kurur. Bu nedenle havasız ortamlarda bebekler rahatsız olabilir. Meğer bebekler sık sık dışarı çıkarılmalı, konut ortamı sık sık havalandırılmalı.

5. Burunları tıkanabilir

Yetişkinler ağızdan ve burundan solunum alabilir fakat bebekler ağızdan solunum almayı bilmez. Şayet bebeğin burnu tıkanırsa ağızdan solunum almayı bilmediği için ağlama meydana gelebilir. Bilhassa kalorifer yanan hanelerde ortam kuruduğu için bebeklerin mukozası da kuruyup şişer. Buna bağlı olarak burun tıkanıklığı mütemadi hale gelir. Pediatri eksperinin önereceği serum fizyolojikle bebeğin burnu temizlenmeli. Bu sayede ağlamanın da önüne geçilebilir.

6. Gaz rahatsız eder

Bebekler 2 yahut 3’üncü haftada gaz sancısı yaşayabilir. Bu süreç 2. aylarına kadar tırmanır ve sonrasında yavaş yavaş kaybolur. Bunun sebepi bebeklerin bağırsaklarının yeni tertibe alışıyor olmasıdır. Gaz sancısı için mucizevi bir ilaç yoktur. Bu muvakkat bir süreçtir. Bebeğin bağırsakları olgunlaştıkça sağa-sola hareket etmeye başladıkça gaz konusu da çözülecektir. Kolik denilen ağır gaz tablolarında pediatri bilirkişisinin önereceği masajlar, kimi gaz ilaçları, bolcilt teması, rahatlatıcı müzikler eşliğinde ağlamalar hafifletilebilir.

7. Besin alerjileri

Gazla karıştırılabilecek lakin son devirlerde tanınan olan bir bahis da azık alerjileridir. Anaların emzirme sürecinde yediği kimi besinler ya da ana sütü zayıflığında kullanılan kimi mamalar bebeklerde azık alerjisi tablosuna neden olabilir. Azık alerjilerinde tek belirti ağlama değil ancak buna eşlik eden bebeğin vücudunda egzama döküntüleri, önemli kusmalar, popolarının kenarında önemli pişikler, kanlı-mukuslu kakaları varsa alerjiyi düşündürebilir. Bir pediatri bilirkişisinden yardım alınarak, validenin kendi beslenmesini de düzenlemesiyle azık alerjilerine bağlı ağlama dertleri da çözülebilir.

8. İdrar yolu enfeksiyonları

Tekrar unutulmaması gereken bir tablo da bilhassa kız evlatlarında idrar yolu enfeksiyonlarıdır. “Bebek ağlamasıdır” deyip çok sayıda idrar yolu enfeksiyonları atlanabilir. Burada da eşlik eden ateş, kusma, emmede azalma, tartıda düşüş üzere kriterler vardır. Pediatri mütehassısına danışılması gereken bir durumdur. Ayrıyeten kimi bebekler kum dökebilir. Buna da validelerin aldığı kimi vitaminler, bebeğe verilen birtakım vitaminler ya da metabolik dertler kuma sebep olabilir. Kum dökerken bebekler de ağrı çektiği için ağlar.

9. idrar yapamamak ( Kabızlık )

Ana sütüyle beslenen bebekler günde 6-8 kere kaka yapabilir, bazen de bir hafta boyunca kaka yapmayabilirler. Bebekler mesutsa sorun yoktur gelgelelim tam karşıtı huzursuzluk, ağlama, midede şişlik üzere bir durum varsa mütehassısa danışmak gerekmektedir. Ayrıyeten birtakım bebekler kabız olduklarında makatlarında çatlak meydana gelebilir. Bu durumda da bebekler ağlayabilir.

10. Kulak enfeksiyonları

Kulaktaki enfeksiyonlar, kulakta likit birikmesi de ağlamaya sebep olabilir. Çok önemli burun tıkanıklıkları kulaklara vurabilir. Bebekler ağlarken kulaklarına dokunabilir ya da onları çekebilir. Bu nedenle bir mütehassısa gidilmesi gerekir.

11. Diş çıkarma periyotları

Birtakım bebekler diş çıkarma devrini dertsiz geçirir lakin kimileri hem ağlar hem de farklı rahatsızlıklarla bu periyoda girer. Diş çıkarma sürecinde ağlama, huzursuzluk, kusma, ishal, ağız etrafında döküntüler meydana gelebilir. Diş çıkarma periyodunda pediatri eksperleri tarafından birtakım bitkisel jeller verilebilir.

Kadinvekadin

http://ww

w.kadinvekadin.net/bebekleri-aglama-krizine-sokan-11-neden.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Bebekler,Bazı,Anne,Gaz,Sık,Gıda,Ortam,sebep,İlk,Gün,Sorun,Rahatsız,Kulak


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bebekleri ağlama krizine sokan 11 nedenBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin