Bilinçsiz ilaç kullanmak damak yarığı riskine yol açıyor

Özgür, dudak ve damak yarığının önlenmesinde gebeliğin dördüncü ve on 2. haftaları arasında bilinçsizce ilaç, velev vitamin kullanılmamasının ...


Özgür, dudak ve damak yarığının önlenmesinde gebeliğin dördüncü ve on 2. haftaları arasında bilinçsizce ilaç, velev vitamin kullanılmamasının kıymetli bir etken olduğunu bildirdi.

Kimi vakalarda tedaviler uzun sürüyor

Hacettepe Üniversitesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Kısmı Yöneticisi Prof. Dr. Figen Özgür, kelam konusu illetin tekrarlayan cerrahi müdahaleler gerektirdiğini vurgulayan Özgür, geçen yılki donelere nazaran, Türkiye’de 1 milyon 248 bin bebek doğduğunu, bunlardan 500’de birinin dudak damak yarığı ile yerküreye geldiğini lisana getirdi. Birtakım vakaların tedavilerinin ömür uzunluğu sürebildiğine değinen Özgür, 80 milyonun üzerinde nüfusa sahip Türkiye’de 135 bin kişinin bu formda hayatını devam ettirdiğini bildirdi.

Gebeliğin 4. Ve 12. haftaları arasına dikkat

Dudak ve damak yarığının gebeliğin 20’nci haftasında belirlenebildiğine işaret eden Özgür, “Dudak ve damak yarığının önlenmesinde gebeliğin dördüncü ve on 2. haftaları arasında bilinçsiz vitamin ve ilaç kullanılmaması gerekli. Bu durumun önüne geçmek için de gebelikten evvel folik asit öneriyoruz. Validenin gerilimden uzak durması, beslenmesine dikkat etmesi ve enfeksiyon geçirmemesi de kıymetli bir faktör.” sözlerini kullandı.

Mektep çağında ruhsal meselelere yol açıyor

Dudak ve damak yarığı olan evlatların münhasıran mektep çağında birtakım meselelerle karşılaşabildiklerini, yara izinin arkadaşları tarafından alay konusu olabildiğini anlatan Özgür, bu durumun evladın psikolojisini de olumsuz istikamette etkilediğine dikkati çekti. Evlatların ilerleyen yaşlarda ergenliğin başlamasıyla depresif bir kişi olabildiklerini belirten Özgür, “Sivilceyi sorun eden İnsanlerin yara izini sorun etmemeleri mümkün değil. Bu periyotlarda aileler moral vererek yardımcı olmalı” dedi.

Türkiye dudak damak yarığı tedavisinde çok âlâ

Dudak Damak Yarıkları Derneği Eş Licilt Prof. Dr. Servet Doğan ise dudak damak yarığı illetinin şahsi bir yaklaşım gerektirdiğinin altını çizdi. Türkiye’nin bu meydanda kıymetli bir mekanda olduğunu aktaran Doğan, “Türkiye münhasıran ortodonti ortamında Amerika ve Avrupa’nın gerisinde değil. Dudak ve damak yarığı hastalarımız evvelden tedavi için sair memleketlere gitmek zorunda kalıyordu. Bugün bu durum büsbütün ortadan kalktı. Artık yurt içinde ve yurt dışında çok pahalı ilmî yayınlar paylaşıyoruz” diye konuştu.

Kadinvekadin

http://www.kadinvekadin.ne

t/bilincsiz-ilac-kullanmak-damak-yarigi-riskine-yol-aciyor.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Dudak,Özgür


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilinçsiz ilaç kullanmak damak yarığı riskine yol açıyorBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin