Bebeklerde hapşırma ve burun akıntısı nasıl geçer?


Bağışıklık sistemi zayıf olan bebeklerde ve çocuklarda görülencilt effüs yolu rahatsızlıkları, tedbir alınmadığı takdirde önemli sorunları ...


Bebeklerde hapşırma ve burun akıntısı nasıl geçer?

Bağışıklık sistemi zayıf olan bebeklerde ve çocuklarda görülencilt effüs yolu rahatsızlıkları, tedbir alınmadığı takdirde önemli sorunları beraberinde getirebilir. Konutta doğal yollarla bebeklerde burun akıntısı ve hapşırmayı geçirmek için uygulanabilecek usulleri derledik. Pekala bebeklerde burun akıntısı neden olur?

Soğuk havaların kendini göstermesiyle bir arada ortaya çıkan grip, nezle ve soğuk algınlığı üzere bulaşıcı illetler hem bedensel hem ruhen yıpratan bir durumdur. Biz yetişkinlere nazaran savunma sistemi çok daha düşük olup daha pratik hastalanabilen bebeklerde en yaygın görülen rahatsızlıklardan birisi de burun akıntısı, hapşırma ve burun tıkanıklığıdır. Bebekler gelişimlerini tamamlayamadıkları için sümküremez ve sonunda de burunlarını temizleyemezler. Burun içerisinde biriken mukuslarda tıkanıklığa yol açar ve solunum almada kimi zahmetleri beraberinde getirir. Kolik meselesi zannedilen fakat kimi devir bebeklerde ağlama nöbetine girmeye sebep olancilt effüs yolu rahatsızlıklarında erkenden müdahale etmek kıymetlidir.

BEBEKLERDE BURUN AKINTISI sebep OLUR?

Burun deliklerinden gelen mukus burun akıntısı olarak önümüze çıkmaktadır. Burunlarını gereğince temizleyemeyen bebeklerde burun akıntısının salya sümük haline ulaşmasında mukoza tabaadele(adele(kas))ının iltihap kapması akıntı ölçüsünün fazlalaşmasına yol açabilir. 6. aydan sonra ağzı açık bir halde yatan bebeklerde daha sık görülen burun akıntısı dışında öteki türlü rahatsızlıklar da görülebilir. Sırf burun akıntısı olduğu devir evet korkutucu bir durum olmayan lakin ateşlenme, öksürme ya da hapşırma ile birlikte tasalar artabilir.

KISACA BEBEKLERDE BURUN AKINTISI nedenLERİ:

– Burun içi enfeksiyonlar
– Sinüzit
– Dışarıdan gelen mikroplar
– Soğuk algınlığı virüsü
– Alerjik durumlar ve
– Burun yapısındaki bozukluklardan kaynaklanıyor.

ÇOCUKLARDA VE BEBEKLERDE BURUN AKINTISI NASIL MAKBUL?

Bebeklik ve çocukluk devrinde görülen burun akıntısının en temel sebepi viral rinitlerden kaynaklanmaktadır. Burnun içerisindeki boşluklarda oluşan enfeksiyonlar çok pratik bir biçimde sinüzlere ulaşır. Sinüzit, 7 günü geçtiğinde marazdan şüphelenilmelidir. Tek taraflı burun akıntısı durumunda yabancı cisim kaçma riski göz önünde bulundurulmalıdır.

Burun akıntısının ortaya nasıl çıktığı illetle ilgili birçok ipucunu verir. Çeşme üzere devamlı olarak akan burun akıntısı, nezlenin erkenden kendini göstermesi ile ortaya çıkar. Su üzere akıntının olduğu bir vesair rahatsızlık ise alerjik nezle durumudur. Koyu, yapışkan özellikte olan akıntı ise sümük olarak tabir edilir.

BEBEKLERDE BURUN AKINTISINA PRATİK  VE DOĞAL ÇÖZÜM! BURUN AKINTISI BİTKİSEL TEKNIKLERLE NASIL MAKBUL?

GEREÇLER: Limon ve su.

YAPILIŞI: 1 su bardağındaki ılık suya 10 damla limon suyu ekleyip karıştırın. Burnun içine az az çekere günde 3 kere uygulayın.

1- BURUN ASPİRATÖRÜ:

Bebeklerde burun akıntısını geçirmek için hanede uygulanabilecek şeylerden biri de spreyle ya da damla yardımıyla mukusların incelmesini sağlayın. Akabinde aspiratör ile burun akıntısını çekin. (gün boyu 4 kez) Kirli aspiratör uçlarının yol açabileceğini unutmayın.

2- İLAÇ YOLUYLA:

Virüslerden ötürü ortaya çıkan üstcilt effüs yolu rahatsızlığında pek tercih edilmesi tavsiye edilmeyen ilaç tasarrufunda tabip tarafından antibiyotik verilebilir. Onun dışında muhakkak başınıza nazaran ilaç kullanmayın.

3- ANA SÜTÜ:

Bebekleri illetlere karşı koruyan en değerli mucize ana sütü bol bol alınmalıdır. Böylece bağışıklık sistemi kuvvetlenecek, susuzluk önlenecektir.

Bebeğinizin burnunda birikmiş salgılardan, mukustan arındırmak ve huzursuzluğu ortadan kaldırmak için bu tatbikler yapabilirsiniz…

BEBEKLER sebep SIK SIK HAPŞIRIR? BEBEKLERDE HAPŞIRIK nedenLERİ

Had sisteminin gereğince çalıştığının göstergesi olan hapşırık, aslında bir tıp reflekstir. Ana sütü, havadaki toz kabarcıkları üzere etkenlerden ötürü burun tıkanıklığı görülebilir. Bebeklerde sümküremediklerinden ötürü refleksle hapşırır. Bebeklerde hapşırmaya neden olan etkenler umum olarak şöyle:

Kaloriferli konutlarda dolaşan kuru hava ve toz bebeklerde hapşırığı tetikleyebilir.

Hafif aşamalı ısı farklılıkları hapşırtabilir.

Bebeğin kendi genzine gidenleri temizlemek için yaptığı temizleme sürecidir.

BEBEKLERDE BURUN TIKANIKLIĞI NASIL MAKBUL? BURUN TIKANIKLIĞINA TAHLILLER

Bebeklerde görülen burun tıkanıklığında validenin devamlı olarak bebeğini ya da evladını denetim altında tutması gerekir. Çeşitli nedenlerden ötürü ortaya çıkan tıkanıklığın bir gayrı sebepi de burna yabancı bir cisim kaçma faktörüdür. Yanlışlıkla burna kaçan cisimler solunum alıp verirken genze gidebileceği için solunumsizlikten ötürü mevt bile meydana gelebilir. Bu üzere durumlarda birinci iş acile gitmek olmalıdır. Yeni doğmuş bebeğin dakikadakicilt effüs sayısı ortalama 40-60; 3 aylık bebeğin 35-40; 12 aylık bebeğin 30-35’tir. Umum olarak uygulanabilecek tedavi formülleri ise şunlardır:

– Tuzlu su damlaları kullanılabilir.

– Ampul şırınga kullanarak tıkanıklık açılabilir.

– Buhar banyosu yaptırılabilir.

– Soğuk sis nemlendiricisi çalıştırılabilir.

– Dik durumda tutmak değerlidir.

BEBEKLERDE BURUN TIKANIKLIĞI NE DEVIR TEHLİKELİDİR?

1- Burun tıkanıklığı 3 hafta kadar devam ediyorsa,

2- 3 aylıktan küçük bebeklerde burun tıkanıklığına ateşlenme eşlik ediyorsa,

3- Boğaz ağrısı ve yutkunmada zorlanma,

4- Nefes almakta güçlük,

5- Burnundan kan geliyorsa riskli bir durum olabilir.

BEBEKLERDE VE ÇOCUKLARDA KURU ÖKSÜRÜK NASIL MAKBUL?

ÇOCUKLARDA BURUN kan akmasıLARI NASIL DURDURULUR?

Önemli bir sıhhat sorunu olmayan bu durum, evhamlı ailelerin evlatlarında görüldüğü devir telaş seviyesi iki kat ziyade artıyor.Eğer evladınızın burnu kanıyorsa, sizlere önereceğimiz bu farklı taktikle pratiklıkla kanamayı durdurabileceksiniz. İşte o usul…

LİMON SUYU METODU

Mutfağınızda bulunan limon suyunu berrak

bir pamuğa dökün. Akabinde evladınızın kanayan burun deliğini kapsayacak halde pamuk ile örtün. Boğazına kaçmaması için ise evladınızın başını hafif öne akıllıca eğmesini isteyin. İşte bu kadar basit! kan akmasının kısa vade içinde durduğunu fark edeceksiniz…

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bebeklerde hapşırma ve burun akıntısı nasıl geçer?Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin