Gün boyunca uyumazsak ne olur?


İnsan sıhhatini en çok etkileyen durumlardan biri de uykudur. Bu yüzden az ya da çokça uyku vücudun biyolojik fonksiyonunu olumsuz tesirler ...


Gün boyunca uyumazsak ne olur?

İnsan sıhhatini en çok etkileyen durumlardan biri de uykudur. Bu yüzden az ya da çokça uyku vücudun biyolojik fonksiyonunu olumsuz tesirler. Yerküre Sıhhat Örgüyü yeteriz uykunun insan vücudunda birçok biyolojik deformasyona neden olacağını açıkladı. Bu yüzden mütehassıslar uyku konusunda önemli ihtarlarda bulunur. Bilhassa eksperler metropol yaşantının içerisinde hem sıhhati hem ruhsal durumu olumsuz etkileneceğini vurgular. Pekala ehliyetsiz uykunun zararları nelerdir? Bir gün boyunca uyumazsak ne olur? Soruların cevabı haberin detayında…

çağımızda mahsusen metropol hayatından neden olduğu rahatsızlıkların başında gelen uykusuzluk çok önemli sıhhat problemlerine sebepiyet verir. Mahsusen dimağ fonksiyonlarını alt üst eden kalitesiz yahut gayrikâfi uyku konsantre eksikliği yorgunluk, gerilim üzere rahatsızlıklara taban hazırlar. Yerküre Sıhhat Örgütü yaptığı bir araştırmada sağlıklı bir insanın gece kesintisiz 7-8 saat yatması gerektiğini ortaya çıkarmıştır. Daha çokça uyuyanların ise uyku sistemini bozduğunu açıklamışlardır. Buna ek olarak da ABD bilim kişilerinin yaptığı araştırma olmuştur. Bilim kişileri ehliyetsiz uykunun kalppp illetinden çok fazla şişmanlık (çok bol şişmanlık (obezite))ye kadar önemli problemlerin yaşanmasını sağladığını vurgulamışlardır. Tıpkı devranda bilirkişiler her insanın biyolojik saati olduğunu bunu bulan kimselerin ise marazlar önünde daha dirayetli olduğunu savunmuşlardır.

UYKUSUZLUK NEDİR?

Uykusuzluk, uykuya dalmada adele(adele(kas))vet çekme ve uzun vade vücudun sağlıklı dinlenememesi ile yaşanır. Uzun sürdüğünde önemli sıhhat problemlerini beraberinde getirir. Yetişkinlerin yüzde 20’si metropol hayatın getirdiği kahırlarla birlikte bu rahatsızlığı yaşar. Halsizlik, düşük hayat kalitesi, melotanin seviyesinde düşüklük üzere durumlar uykusuzluğa yer hazırlar. Akut ve kronik uykusuzluk diye iki çeşidi vardır. Çeşitler kişinin konsantresini ve ruhsal durumunu olumsuz tesirler. Başlarda çok önemli bir hastalık olarak görülmese de hengamında tedavi edilmediğinde birtakım illetlere taban hazırlar.

GAYRIKÂFI UYKUNUN ZARARLARI NELERDİR?

Dimağın gün uzunluğu yaşadığı gerilimi, yoğunluğu atması ve gözelerini(gözelerini(hücrelerini)) yenilmesi için ortalama 7 saat düzenlemesi lazım. Bunun da en ülkü olduğu devir uykudur. Uyku esnasında dinlenen beyindeki damarlar genişler kan akışı sağlanır. Beyindeki hücreler yenilenir. Lakin yeteri müddette uyumayan dimağ aniden uyanınca kan akışı sağlayan damarlar tıkanabilir ve inme felç üzere riskli illetler yaşanabilir.

Az uyku hormonları bozduğundan gün içerisinde vücuda alınan karbonhidratlı yiyecekler kuvvet noktasına yağa dönüşür. Bu yağlanma da devirle kilo artışına velev çok fazla şişmanlık (çok bol şişmanlık (obezite))ye bile taban hazırlar. Başkaca gayrikâfi uyku iştah nispetini artırır.

Yapılan bir diğer araştırmada gayrikâfi uyku bağışıklık sisteminin kendisini yenileyememesinden ötürü muaf radikal hücrelerin sayısı artar. Bunlarda devranla kanserli hücrelerin oluşumuna neden olur. sinndirimmin gereğince yenilenmemesinden ötürü bilhassa şahıslarda bağırsak kanseri ortaya çıkar.

Ehliyetsiz uyku sebebi ile toparlanamayan vücutta çıkan bir sair marazlar ise kalppp hastalıklarıdır. Münhasıran yüksek tansiyon ve damar tıkanıklığı az uyku sonrası yaşanır.

Kimi bilirkişiler kışları ve mevsim geçişlerinde sıklıkla üstcilt effüs yolu hastalıklarına yakalanan insanların bu durumu yaşama sebebini az uykuya bağlıyor.

Toparlanamayan vücuttaki kan yenilenmediğinden diyabete

neden olan insülin seviyesi yükselir. Bu da şahısta kapalı şekerin başlamasına neden olur. Tıpkı vakitte dinlenmeyen dimağda unutkanlık ve ani bunalıklaşan hafıza hikayeleri yaşanır.

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gün boyunca uyumazsak ne olur?Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin