Orta kulak iltihaplanması nedir uzmanlar açıklıyor!

KBB Marazları Mütehassısı Prof. Dr. Ozan Seymen Sezen, orta kulak enfeksiyonları ile ilgili çeşitli detaylar verdi. Prof. Dr. Ozan Seymen ...


Orta kulak iltihaplanması nedir uzmanlar açıklıyor!

KBB Marazları Mütehassısı Prof. Dr. Ozan Seymen Sezen, orta kulak enfeksiyonları ile ilgili çeşitli detaylar verdi.

Prof. Dr. Ozan Seymen Sezen, “Mevsim itibariyle artık kışa girdik. Her ne kadar bu sene kış yüzünü göstermese de soğuklar kapımızda. Havalar soğudukça üst teneffüs yolu enfeksiyonları, grinaturel çiçek Doğal çiçek balıııı enfeksiyonlar arttı. Bununla temaslı olarak bilhassa evlatlarımızda orta kulak iltihaplarını çok sıklıkla görmeye başladık. Orta kulak iltihapları, umum olarak hem erişkinlerde hem çocuklarda görülebilen, kulak zarının ve orta kulağın iltihaplarıdır. “Akut Orta Kulak İltihapları” ve “Kronik  Kulak İltihapları” olmak üzere 2’ye ayrıldığını söyleyebiliriz. Kronik orta kulak iltihapları, daha fazla erişkinlerde görülebilen, müzminleşmiş güzelleşmeyen iltihaplanma çeşidini anlatmak için kullanılır.” dedi.

Pekala Akut Orta Kulak İltihaplanması Nedir?

Sezen, “Akut orta kulak iltihaplanması, mahsusen evlat yaş öbeğinde çok ziyade
görülen ve aileleri telaşa sevk eden bir hastalıktır.
Orta kulak iltihapları, kulak zarını ve orta kulağı ilgilendiren bir iltihap cinsidir.
Umumide çocuklarda “çok sık üstcilt effüs yolu enfeksiyonu geçirilmesi” bu sorunu tetikler. Üstcilt effüs yolu enfeksiyonları sırasında ya da takip eden periyotlarda, genzimizde bulunan mikrobik ortam öksürük yahut farklı sistemlerle östaki tüpümüzden orta kulağa hakikat ilerleyerek, orta kulakta enfeksiyon yaratabilir. ” dedi.

Orta Kulak İltihaplanmasının Bulguları Nelerdir?

Ozan Seymen Sezen, “Orta kulak iltihaplanması, çok çabuk ve aniden gelişebilen bir enfeksiyon çeşididir. Sabah sağlıklı bir formda mektebe gönderdiğiniz evladınız, öğlene sahih kulak ağrısı yaşayabilir ve muallimi arayıp sizi durumdan haberdar edebilir. Yani çok kısa saatler içerisinde bulgular gelişebilir. Hastaların şikayetleri çoklukla; Kulak ağrısı, kulakta basınç ve dolgunluk hissi, yüksek ateş, halsizlik ve bitkinlik olabilir. Bu mesele bizim açımızdan değerlidir. Zira orta kulak iltihapları önemli ağrı yapar ve evladın hakikaten çok rahatsız olmasına neden olabilir. ” dedi.

iyileştirmede Derhal Antibiyotiğe Başvurmuyoruz

Sezen; “Bu illetin tedavisi ile ilgili son yıllarda biz tabipler, artık derhal
antibiyotik vermek üzere bir sisteme başvurmuyoruz. Lakin bunun için ailenin bilinçli olması, hekimine basitçe ulaşabiliyor olması gerekir. Hasta ağrı kesici ve ateş düşürücülerle 2 gün takip edilmelidir. 2 günden sonra ağrıda ve ateşte azalma olmuyorsa, o vakit antibiyotiğe başlanabilir. Diyelim ki doktora ulaşma imkanınız, günlük hayat temponuz sebebiyle çok müsait değil. Bu durumda evlatta bu sorun görülür görülmez antibiyotiğe başlanabilir. Bu sizin ve hekiminizin tercihi ile belirlenecek bir durumdur.” dedi.

Ağrı Geçtikten Sonra, İltihap Gerilemeyebilir

Seymen Sezen, “Orta kulak iltihabı ağrı geçtikten sonra çabucak gerilemeyebilir. Orta kulakta bir likit kalabilir ve bu likit belli bir mühlet sonra bizatihi kaybolabilir. ancak kimi çocuklarda bu vade uzayabilir. 3 aya kadar bu likitler gerilemeyebilir. Şayet 3 aya kadar bu likitler gerilemezse ve daha uzun sürerse evlatta bir işitme azalması yaşanabilir. Bu işitme azalması likide bağlıdır. Likit alındığı ya da kaybolduğu taktirde işitme azalması durumu düzelecektir. Bu üzere durumlarda şayet çok önemli bir işitme kaybı yoksa yahut kulak zarında geçmişe hakikat çökmeler, kulak zarının yapısını bozacak durumlar yoksa 3 aylık bir mühlet beklenir. Lakin 3 aydan daha uzun bir vade bu likitler kaybolmuyorsa, o devir kulak zarının ardındaki bu likit boşaltılarak, kulağa tüp diye tabir ettiğimiz daha sonra zaten atılacak, muvakkat küçük protezler konulabilir. Lakin bu belirttiğim durum hastalarda çok nadir görülür. Yani her orta kulak iltihabı meselesinden sonra kesin yaşanacak diye bir kural yoktur. Orta kulak iltihabı sorunlarının yaklaşık %1’inde görülecek bir durumdur.” dedi.

Evlatların %90’ında Yaşanıyor

Sezen, “Orta kulak iltihaplanması çocuklarda çok sık görülür. Evlatların neredeyse % 90’ında, 7-8 yaşına gelene kadar çok sıklıkla gözlenebilir. “ tefsirini yaptı.

Risk Faktörleri Nelerdir?

Prof. Dr. Ozan Seymen Sezen, “Bu sorun; Çok sık hastalanan bağışıklığı düşük çocuklarda sıkça yaşanabilir. Bunun dışında evlatların kreşe gitmesi bir risk faktörüdür diyebiliriz. Sigara dumanına maruz kalmak ve hava kirliliği de risk faktörleri arasındadır.” dedi.

Alınacak Önlemler

Sezen, “Çocukların gribe yakalanmasını önleyici ne kadar önlem varsa, birebirleri bu
sorun için de bir tedbir olabilir. Evlatların yanında sigara içilmemelidir. Yeniden evlatlar mümkün olduğu kadar doğal ve eksiz besinlerle beslenmelidir.
Her ne kadar tartışmalı üzere görünse de tıbbi açıdan hala çok büyük kıymeti olan grip aşıları ve pnömokok aşıları, çok sık üstcilt effüs yolu enfeksiyonu geçiren çocuklarda bu mevsimlerde yapılırsa, gripleri önlediği üzere orta kulak enfeksiyonlarını da önleyebilir.” dedi.

Elmaelma

https://www.elmaelma.com/saglik/orta-kulak-i

ltihaplanmasi-nedir-uzmanlar-acikliyor-5e04fda4dfe7840e60273648

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Kulak,çocuk,Durum,Yaş,Problem,Ağrı,Hasta,İltihaplanma,Süre,İltihap


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Orta kulak iltihaplanması nedir uzmanlar açıklıyor!Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin