Mucize İçecek Meyan kökünün faydaları nelerdir?


Yüzyıllardır şerbet olarak tüketilen meyan kökü, Çin alternatif tıbbının vazgeçilmez doğal ilacıdır. Ağaç kısmı üzere manzarası olan meyan ...


Mucize İçecek Meyan kökünün faydaları nelerdir?

Yüzyıllardır şerbet olarak tüketilen meyan kökü, Çin alternatif tıbbının vazgeçilmez doğal ilacıdır. Ağaç kısmı üzere manzarası olan meyan kökü, tatlı bir tada sahiptir. Üstcilt effüs yolları illetlerinden tutunda ciltve sa sıhhatine da inanılmaz eği olan meyan kökü hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Evet meyan kökünün yararları nelerdir? Meyan kökü çayı nasıl yapılır? Meyan kökü ne işe yarar? bütün soruların karşılığı haberin detayında…

Şerbet olarak tüketilen meyan kökü yöreden yöreye tasarrufu değişmektedir. Acilen hemen herkes yararından bir haber meyan kökünü tüketir. Yurt dışında ilaç endüstrisinde kullanılan meydan kökü yüzyıllar evvel ise tıbbi tedavinin ham unsuru arasında mahal alır. Akarsu kenarlarında yetişen meyan bitkisi yaz ayları yetiştikten sonra toplanıp kurutulduktan sonra yıl uzunluğu tüketilir. Meyan bitkisinin yetiştiği toprağa nazaran tadı da değişmektedir. Kimisi tatlı kimisi acı olan meyan kökü glikoz, sakaroz, nişasta, tanen, asparagin, yağ, zamk, reçine, çok tatlı olan glycyrhizik asidi ve glychrizin üzere bileşenler içermektedir.  Memleketimizde meyan kökü klasik olarak şerbeti yapılır tüketilir. Münhasıran Osmanlı mutfağının baş taçlarından biri olan meyan kökü hakkında bin bir derde deva olarak kelam edilir. Bakla ailesine ilişkin olan meyan kökü, çalımsı bir bitkidir. Anavatanı Rusya ve Çin’dir.  Meyan kökleri kaynatılıp içindeki unsurlar suya salındığında naturel çiçek Doğal çiçek balıııı kıvamında bir husus oluşur. Bu unsur umumiyetle pastalarda kullanılır.

MEYAN KÖKÜNÜN YARARLARI NELERDİR?

İçerdiği  kumarin bileşeni vücuttaki iltihaplı hücreleri kısa müddette temizler. Bu yüzden bilhassa kış aylarında artan ses kısıklığı, naturel çiçek Doğal çiçek balııııgam ve kuru öksürük üzere rahatsızlıklara yeterli gelir. 

Marazlara bağlı gelişen ani ateşlenmeye karşı tahriş olan hücreleri yeniler. Tıpkı devranda kemik ve eklemlerde oluşan ağrıları da dindirir. 

Mütehassıslar ekseriyetle ağız içi yaralarda meyan kökünün kaynatılan suyu ile gargara yapılmasını tavsiye eder. İltihabı kısa müddette söktüğü için idrar yolu ile tüm iltihaplı hücreleri atar. Bunu yaparken mide asidini de düzenler ve bağırsaklardaki parazitleri de azaltır. 

Cildin deformasyona uğrayan yerleri içinde doğal ilaç olan meyan kökü bilhassa akne ve sivilce tedavilerinde kullanılabilir. Bunun yanı sıra sedef marazının tedavisinde de tesirli olduğu birtakım mütehassıslar tarafından vurgulanıyor.

Yağlı ve karbonhidratlı yiyeceklerin neden olduğu idrar yapamamak ( idrar yapamamak ( Kabızlık ) ) üzere sorunların tahlilinde de tesirli olan meyan kökü tıpkı vakitte daima yaşanan kramp durumlarında da tesirlidir.

–  Antimikrobiyal, antioksidan ve tonik özellikleri sayesinde karaciğerde biriken toksinleri kısa müddette temizleyerek vücutta yağ birikimine ket olur. Bunun yanı sıra yatıştırıcı özelliği sayesinde kronik yorgunluğu ve gerilim durumlarını azaltarak hudut sistemini korur.

MEYAN KÖKÜ ÇAYI NASIL YAPILIR?

4 bardak sıcak suyun içerisine 4 tatlı kaşığı meyan kökü koyup karıştırınız daha sonra 10 dakika da kaynattıktan sonra demlenmeye bırakınız. Kullanacağınız ortama nazaran ılık ya da soğuk tüketiniz. Gün içerisinde bir bardak tüketebilirsiniz. Aç ya da tok fark etmez.

MEYAN KÖKÜ ŞERBETİ NE İŞE YARAR?

karın ve bağırsakların işlevselliğini korur. zorlü bir idrar söktürücüdür. Her 4 şahıstan 2’sinde görülen böbrek ya da mesanedeki taşı düşürmede tesirlidir. Üstcilt effüs yolları illetlerinden tahrip olmuş boğazın tahribatını azaltır. Birebir devirde naturel çiçek Doğal çiçek balııııgam söktürücü özelliği sayesinde boğaz ve sinüs yollarını temizler.

MEYAN KÖKÜNÜN ZARARLARI NELERDİR?

İçeriğinde ziyade çözücü bileşen olduğunda vücuda yeteli ölçüde alınmalıdır. Aksi halde toksinlenip eklemlerde  ödem oluşturabilir. Tıpkı vaki

tte süratli emilime neden olarak potasyum kaybına neden olabilir. hamilelik sırasında gebelerin kullanmaması gerekir. Ziyade tüketildiğinde yüksek tansiyona ve baş dönmesine neden olabilir.

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mucize İçecek Meyan kökünün faydaları nelerdir?Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin