Unutkanlığa karşı 10 etkili besin

Evvelce ileri yaş sorunu olarak görülen unutkanlık, günümüzde ağır iş temposu, gerilim ve yanlışlı beslenme üzere faktörler sebebiyle artık ...


Unutkanlığa karşı 10 etkili besin

Evvelce ileri yaş sorunu olarak görülen unutkanlık, günümüzde ağır iş temposu, gerilim ve yanlışlı beslenme üzere faktörler sebebiyle artık gençlerin bile meselesi haline geldi. Kimi devir bizi nispeten sıkıntı durumda bırakabilen unutkanlığın önüne geçmek için atılması en değerli adımlarından biri ise; sahih bir beslenme alışkanlığı edinmek.

Yağlı naturel çiçek Doğal çiçek balıık

Somon, hamsi, sardalya ve deniz levreği üzere yağlı naturel çiçek Doğal çiçek balıııııklar, sağlıklı doymamış yağ olan omega 3 asıllarından nispeten zenginler. Yapılan çalışmalarda; Alzheimer hastalarında dimağ kümelerine zarar(zarar(hasar)) veren beta-amyloid isimli protein, omega 3 ile beslenen insanların kan seviyelerinde düşük olarak saptanmış. Omega 3 içeriği yüksek olan naturel çiçek Doğal çiçek balııııık, birebir hengamda dimağın gri yerinde bulunan ve dimağ hücre zarları için hayati değer taşıyan DHA menşesi. Omega 3 yağ asitleri bilhassa DHA’nın dimağ hücreleri arasındaki muhaberesi artırıyor.

Bu özelliği sayesinde unutkanlık, bunama ve sair nörolojik sorun ile illetlere karşı hami olabiliyor ve hafızayı kuvvetlendiriyor. Unutkanlığa karşı haftada en az 2 defa naturel çiçek Doğal çiçek balııııık tüketilmesi gerekiyor. ancak naturel çiçek Doğal çiçek balııııığın düşük civa içeriğine sahip olmasına dikkat edin. Köpek naturel çiçek Doğal çiçek balııııığı, kral uskumru, turna naturel çiçek Doğal çiçek balııııığı, kılıç naturel çiçek Doğal çiçek balııııığı, ton naturel çiçek Doğal çiçek balııııığı üzere büyük ve yaşlı naturel çiçek Doğal çiçek balıııııklar daha ziyade civa içerebiliyor.

Unutkanlığa karşı Kabak çekirdeği

zorlü bir antioksidan aslı olan kabak çekirdeği dimağı özgür radikal zarar(zarar(hasar))ından koruyor, bu sayede hücreler savunmasız kalmıyor ve hafıza gerilemiyor. Kabak çekirdeği birebir devirde âlâ bir magnezyum ve çinko aslı. Magnezyum öğrenme ve hafıza için çok değerli bir mineral. gün boyu 1 çay bardağı tuzsuz kabak çekirdeği tüketebilirsiniz.

Unutkanlığa karşı Nar

naturel bir bitki pigmenti olan flavonoidler, çilek, yabanmersini, böğürtlen, nar, mürdüm eriği,frambuaz ile siyah dut üzere al ve mor meyvelere renk vermelerinin yanı sıra hafızanın kuvvetlenmesine de yardım ediyor. 2012 yılında Annals of Neurology Mecmuası’nda yayımlanan bir makalede; her hafta, 2 yahut daha ziyade porsiyon çilek ve yaban mersini tüketen bayanlarda, hafıza kaybının 2,5 yıl daha gerilediği belirtilmiş.

Unutkanlığa karşı Ceviz

Kuruyemişler güzel bir protein ve sağlıklı yağ asılları arasında taraf alıyor. Bunların arasında,cevizin hafızayı zorlendirmede çok tesirli olduğu belirtiliyor. 2015 yılında UCLA’da (University of California, Los Angeles) yapılan bir çalışmada; kâfi ve istikrarlı ceviz tüketiminin; öğrenmek, hatırlamak, ikazları almak, muhabere kurmak, hisleri düzenlemek ve karar vermek üzere durumlarda başarıyı saptayan bilişsel testin muvaffakiyetini arttırdığı belirlenmiş. Ceviz birebir hengamda E vitamini, sair bir sözle alfa-tokoferol içeriyor. E vitamini düşük olan şahıslarda düşük bir hafıza performansı tespit edilmiş. Münasebetiyle günde 3 tam ceviz tüketmeye ihtimam gösterin.

Unutkanlığa karşı Ispanak

Ispanak, lahana, roka ve maydanoz üzere yeşil sebzeler dimağ sıhhatine güzel gelen K vitamini, beta karoten, lutein ve folat içeriyorlar. Araştırmalara nazaran; bu besinler zihinsel gerilemeyi yüzde 40 orantısında yavaşlatıyorlar. Dimağ sıhhati için değerli olan zerzevatları haftada 2 sefer sofranızda kesinlikle bulundurmanız gerekiyor. Lakin yeşil yapraklı zerzevatları satın aldıktan sonra en geç 4 gün içinde tüketmeniz gerekiyor, aksi halde içeriğindeki folat, karotenoid ile flavonoid ölçüsü azalıyor.

Unutkanlığa karşı Yumurta

Harvard Medical School, Pediatrik Epilepsi Araştırma Merkezi’nde yapılan bir çalışmada; yumurta sarısında bulunan kolin sayesinde, epilepsi nöbeti asıllı hafıza kaybında azalma olduğu ortaya konmuş. Ayrıyeten kolin ve insan zihni ile algılama seviyeleri arasında güçlü kanıtlar bulunmuş; örneğin hafıza ve öğrenme becerilerini geliştirmesi üzere. Yumurta birebir devranda güzel bir B12 menşesi.

Kanda düşük B12 seviyesinin zayıf hafıza ve düşük öğrenme kapasitesiyle bağlı olduğu belirtiliyor. Yumurtada bulunan protein, B, D ve E vitamini de hafızayı zorlendiriyor. Yumurtanın beyazı kadar sarısı da bir o kadar yararlı. Bu kıymetli yararları sebebiyle her gün bir adet yumurta tüketmeye ihtimam gösterin.

Unutkanlığa karşı Zeytinyağı

Bir çalışmada, zeytinyağının içeriğindeki oleocanthal sayesinde Alzheimer illeti riskini azalttığı ortaya konmuş. Zeytinyağı bu etkiyi oleocanthalın, dimağ hücrelerinde birikip zarar(zarar(hasar)) veren beta-amyloid plakların oluşmasını önlemesi sayesinde sağlıyor. Ayrıyeten içeriğindeki varlıklı E vitamininin zihinsel kapasiteyi artırdığı ileri sürülüyor.

Antioksidan özellik taşıyan E vitamini yaşlanmayla gelişen; bellekte gerileme, dikkatte azalma, sorun çözme ve karar verme yetisinde azalma üzere durumların oluşma riskini azaltıyor. Bunların yanı sıra zeytinyağının demans riskini de azalttığı biliniyor. gün boyu ortalama 5 yemek kaşığı zeytinyağı tüketmeniz ehil olacaktır.

Unutkanlığa karşı Zerdeçal

Amerika’da yürütülen bir çalışmada, zerdeçalın faal unsuru kurkuminin Alzheimer hastalarında görülen amyloid plaklarını temizleyen makrofajlara yardım ettiği tespit edilmiş. İmmün sistemde değerli rol oynayan makrofajlar enflamasyona sebep olan yabancı proteinleri ve onların tesirlerini ortadan kaldırıyor, meyyit ve yaşlanmış hücreleri parçalıyor.

Kurkumin güçlü bir antioksidan, bu sayede dimağı lipit peroksidasyonundan (yağların yapısal değişikliğe uğraması) ve nitrik oksit radikallerinden koruyor. Aksi halde yaş ilerledikçe, savunma sisteminin etkinliği azalıyor; hücreleri yıpratıcı etkenler ile ona karşı koyan savunma sistemi arasındaki istikrarın bozulması da hücrelerin vefatıyla sonuçlanıyor. Bu da unutkanlık riskini arttırıp, zayıflamış bir hafızayı beraberinde getiriyor. Zerdeçalı yoğurda yahut salatalarınıza ekleyebilirsiniz.

Unutkanlığa karşı Bitter çikolata

Bitter çikolatada bulunan kakao flavonoidleri öğrenmek ve hatırlamak, ikazları almak, muhabere kurmak, hisleri düzenlemek ve karar vermek üzere bilişsel fonksiyonları düzgünleştiriyor, öğrenme ile hafıza üzerinde olumlu tesir ediyorlar. Flavonoidler yaşlanmayla oluşan zihinsel gerilemeyi de yavaşlatıyorlar. Haftada 40 gram bitter çikolata tüketebilirsiniz.

Unutkanlığa karşı Mercimek

Mercimek, nohut, soya fasulyesi ve kuru fasulye üzere kuru baklagiller; folat, potasyum ile demir içeriyorlar. İçeriklerindeki folat sayesinde her yaş kümesinde hafıza performansını olumlu etkiliyorlar. Pennsylvania Eyalet Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada; demir eksikliği olan genç hatunlarda, demir eksikliğine bağlı unutkanlık oluştuğu saptanmış.

Kuru baklagiller içerdikleri yüksek B vitamini sayesinde dimağ ve hudut sistemi için çok pahalılar. Hudutlar arası sinyal geçişini sağlayan nörotransmitter imalatına yardım ederek hafızayı kuvvetlendiriyorlar. Daha güçlü bir hafıza için haftada en az bir sefer kuru baklagil tüketmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.

Kadinvekadin

htt

p://www.kadinvekadin.net/unutkanliga-karsi-10-etkili-besin.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Hafıza,Etki,Hücre,Yaş,Beyin,Yumurta,Gün,Öğrenme,Yağ,Sayesinde,Düşük,Önemli,Zaman,Kuru,Zeytinyağı,Doğal çiçek balııık,E Vitamini


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Unutkanlığa karşı 10 etkili besinBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin