Aşırı su tüketimi ölüme sebep olabilir

Mahsusen yaz ayları ve diyet programlarında eksperlerin 'fazla su tüketin' davetini Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Marazları Ana ...


Aşırı su tüketimi ölüme sebep olabilir

Mahsusen yaz ayları ve diyet programlarında eksperlerin ‘fazla su tüketin’ davetini Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Marazları Ana Bilim Kolu Tedrisat Üyesi Prof. Dr. Mahmut Yavuz kıymetlendirdi.

Kısa vakit içerisinde ölçüsüz ve bilinçsizce su tüketiminin insan vücudunda birtakım istikrarları bozabileceğini belirten Prof. Dr. Yavuz, suyun vücut endeksi ve harcanan kaloriye nazaran orantılı bir biçimde tüketilmesi gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Yavuz, “Su, öbür ismiyle hayattır. İnsan vücudunun yaklaşık yüzde 60’ı, ortalama 70 kilo bir kişi düşünürsek bunun 42 kilosu sudan oluşur. Bu da suyun insan için havayla birlikte en elzem bir unsur olduğunun göstergesidir. Hasebiyle vücudumuzun dolaşan kan dışında hücrelerin içerisinde, dokuların arasında, ağır bir su bulunur ve su olmazsa hayat olmaz” dedi.

Ölümcül marazlara sebep olabilir

Suyun çok yararı var. Göz yaşından ağız kuruluğuna, dimağ fonksiyonlarından dolaşan kan volumünün oluşmasına, vücudun zehirli unsurları dışarı atmasından cildin nemlenmesine kadar sayılamayacak kadar çok yararı var.

Günlük su tüketimi konusunda aslı astarı olmayan çok çokça tanınan yaklaşımlar var. Günlük su gereksinimimiz ne kadar diye düşünmek lazım. Bununla ilgili Amerika’da 1945’li yıllarda yapılan bir araştırma var. Evvel kişinin günlük kalori tüketimine nazaran su içme muhtaçlığı, yani 2 bin kalorilik bir iş yapıyorsa 2 litre, 2 bin 500 kalorilik bir iş yapıyorsa 2,5 itre su içsin diye bir kat sayı vardı.

Daha sonra su muhtaçlık formülleri çıktı. ‘Ne kadar su içilmeli‘ konusunda bu güne kadar yapılmış randomize bir çalışma yok lakin bildiğimiz bir gerçek var ki günlük su tüketimi, özelliği olan hasta öbekleri hariç, bir insanın günde bir litre su içmesi, bir litre de zati yediği besinler ve vücudun oluşturduğu su, yekun iki litre su aldığı vakit vücutta suyun bütün fonksiyonlarını noktasına getirebilir.

Son yıllarda ‘Suyu çok için’ modası var. Suyu çok çokça içerseniz, kalppp yetmezliğinden, vücuttaki suyun çokça tuzun azalmasına bağlı hiponatremi dediğimiz dimağda ödem yapıp vefata kadar götüren kompliadele(adele(kas))yonlara, halk arasındaki ismiyle su zehirlenmelerine yol açabilir. Binaenaleyh suyun kime ne kadar verilebileceği ferdi manada değerlendirilmeli, o kişi için en tutarlı ölçü o hastaya tavsiye edilmelidir.

Kadinvekadin

http://w

ww.kadinvekadin.net/asiri-su-tuketimi-olume-sebep-olabilir.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

SuyunBeğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

53
15 shares, 53 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aşırı su tüketimi ölüme sebep olabilirBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin