Sürekli acıkmaya yol açan 4 sebep

Gün içerisinde zinde kalmamızı ve günü en güzel biçimde bitirmemizi sağlayan, yediğimiz besinlerden aldığımız kuvvettir. Vücut kuvvetini ...


Sürekli acıkmaya yol açan 4 sebep

Gün içerisinde zinde kalmamızı ve günü en güzel biçimde bitirmemizi sağlayan, yediğimiz besinlerden aldığımız kuvvettir. Vücut kuvvetini besinlerden karşıladığı için yemeklerden birkaç saat sonra ara öğün yapılmadığında acıkma hissinin oluşması çok olağandır. Lakin yemek yendikten çabucak sonra oluşan acıkma hissi tehlikelidir ve altından sair sıhhat dertleri çıkabilir. Diyetisyen Dilara Demirkan Erkek, mütemadi acıkmamıza yol açan 4 sebepi açıkladı.

1. Reaktif hipoglisemi

Yemeklerden sonra oluşan halsizlik, gün içerisinde mütemadi hissedilen tatlı muhtaçlığı, el-ayak titremesi, uzun mühlet açlıkta öfke üzere durumlar yaşıyorsanız hipoglisemi mütemadi acıkma nedenlerinizden biri olabilir. Sistemsiz ve karbonhidrat yüklü beslenme, gerilim ve şiddetli kafein tüketimi reaktif hipoglisemiyi tetikler.

2. İnsülin direnci

İnsülin pankreasın beta hücrelerinden salgılanan bir hormondur. Glikozun (şeker) hücre içine girmesini sağlayarak kandaki şeker seviyesinin azalmasını sağlar. İnsülin direnci olan kimselerde, insülin glikozu hücre içine alamaz ve kan şekeri yükselmeye başlar. Bu durum doymama hissine, daima tatlı yeme gereksinimine, halsizlik ve yorgunluğa neden olur.

3. Hipotiroidi

Tiroit bezinin çalışmaması yahut gayrikâfi çalışmasına bağlı oluşur. Bu hormon zayıflığında metabolizma yavaşlar ve vücutta tartı artışına neden olur. Vücutta yağlanmanın fazlalaşması ve yanlış beslenmeye bağlı direnç ve hipoglisemi gelişir. Bu durum sık acıkmanıza neden olur.

4. Gerilim ve uykusuzluk

Gayrikâfi uyuyan ve dinlenenler, iştahlarını çok daha zor denetim eder, daha çetin doyma hissine ulaşır. Ayrıyeten yorgun ve uykusuzken yüksek yağ ve kalorili besinleri tercih etme olasılığınız da var. Telaşlı yahut gergin olduğunuzda vücudunuzda kortizol isminde bir hormon salgılanır ve bu açlık hissine kapılmanıza yol açabilir. Gerilim altındaki birçok insan yüksek şeker ve yağ yahut her ikisini de içeren besinleri tercih etme eğilimindedir.

Sık acıkma nedenleri arasında susuzluk, ölçüsüz tuz tüketimi, menopoz, kullanılan ilaçlar, alkollü ve gazlı içecekler de sayılabilir.

Sık acıkmamak için neler yapabiliriz

– Her besin birebir nispette tokluk hissi sağlamaz. Proteinden güçlü ve bol lifli besinler öbür besinlere nazaran daha uzun müddetli tok kalmamızı sağlar. Bunun için süt, yoğurt, peynir, yumurta, yağsız etler, zerzevat, meyve, yağlı tohumlar, kurubaklagiller beslenme alışkanlıklarımız içinde yan almalı.

– Öğün atlamadan beslenmek, günde kesinlikle 3 ana, 2-3 ara öğün yapmak kan şekerini dengeleyeceğinden hem hipoglisemiyi hem de insülin direncini önlemede tesirli bir usuldür.

– Çok kafein tüketiminden uzak durulmalı ve günlük en az 2-2,5 litre su içmek alışkanlık haline getirilmeli.

– Nizamlı uyku saatleri ve hayatımıza katacağınız spor ile hem gerilimden arınmış, ölçüsüz yemek yemenin önüne geçmiş hem de metabolizmanızı hızlandırmış olursunuz.

Kadinvekadin

htt

p://www.kadinvekadin.net/surekli-acikmaya-yol-acan-4-sebep.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Besin,Süre,Yağ,sebep,Şeker,İnsülin,Hipoglisemi,Gün


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sürekli acıkmaya yol açan 4 sebepBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin