Domuz gribi nedir? Domuz gribinin virüsü belirtileri nelerdir? Domuz gribi tedavisi var mıdır?


Son bir aydır hastanelerde artan vakalar sebebiyle Sıhhat Bakanlığı domuz gribine dair önemli ihtarda bulundu. Yüksek ateşe neden olan ...


Domuz gribi nedir? Domuz gribinin virüsü belirtileri nelerdir? Domuz gribi tedavisi var mıdır?

Son bir aydır hastanelerde artan vakalar sebebiyle Sıhhat Bakanlığı domuz gribine dair önemli ihtarda bulundu. Yüksek ateşe neden olan hastalık sıradan gribin iki katı ağır geçiyor. Sonbahar hane kış aylarında yaygın olan Domuz gribine neden olan H1N1 virüsü hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Kıtalar arası süratle yayılan ve gerekli tedbir alınmadığında mevte neden olan Domuz gribine geçtiğimiz günlerde müzikçi Sertap Erener’de yakalandı. Erener, günlerce neler yaşadığını anlattı. Pekala Domuz gribi nedir? Domuz gribinin virüsü belirtileri nelerdir? Domuz gribi tedavisi var mıdır?

Son olarak artan grip marazları ile halk arasında en merak edilen virüsü H1N1 oldu. Bu virüse halk arasında domuz gribi denir. Viral bir hastalık olan domuz gribi birinci olarak Meksika ve Amerika’da görülmüştü. bütün yerküreye daha sonra yayılan virüs bağışıklık sistemini epeyce olumsuz etkilemektedir. Hava yolu ile bulaşma ihtimali olan virüs mevsimsel griplerle birebir süreçte ve birebir döngüde başlar. Lakin başka griplere nazaran daha önemli olan domuz gribi bağışıklığı büsbütün kuvvetsüz hale getirerek vücudun direncini kırar. Erken müdahale edilmediğinde hastada önemli sıhhat kompliadele(adele(kas))yonlarına yol açar. En besbelli belirtisi ise yüksek ateştir. Geçtiğimiz günlerde içtimaî medya hesabında domuz gribi olduğunu duyuran Sertap Erener 6 gün illetle boğuştuğu anları anlattı.Yoğun bir konser temposunda illete yakalanan müzikçi önceleri faranjit yaşadığını sandığını lakin geçmeyince bir bilirkişiye görülerek domuz gribi olduğunu öğrendi. Ayrıyeten Erener, toplu taşıma ortamları ve araçlarının marazlarla dolu olduğu bu yüzden bol bol dezenfekte ve C vitamini önerdi.

DOMUZ GRİBİNİN sebepLERİ NELERDİR?

Hastalık kişilerde gerginliğe neden olduğundan domuz gribi olarak isimlendirilmiştir. Illete neden olan H1N1 virüsü bağışıklığı büsbütün ele geçirir. Virüs domuzlarda görülen bir hastalıktır. Daha sonra mutasyona uğrayan virüs sair hayvanlara son olarak da kişilere bulaşmaya başladı. ilk olarak 2009 yılında Meksika’da görülen domuz gribi, süratle yayıldı. Virüs domuz eti tüketenlerde sıklıkla görülse de yaygınlaşmasıcilt effüs yoluyla medyana gelir. İslam memleketlerinde domuz eti tüketilmemesi lakin marazın yaygınlaşmasının sebebi de bundan asıllıdır. Münhasıran kıtalar arası yolculuk yapan İnsanler tehlike altındadır. Memleketimizde 2019 yılının adele(kas)ım ayında başlayan vakalar da geçtiğimiz günlerde önemli bir artış yaşandı. Eksperler toplu sahalar konusunda ikazda bulundu. Ayrıyeten Sıhhat Bakanlığı maske ile dolaşılmasını tavsiye ediyor.

DOMUZ GRİBİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Göğüs ağrısına bağlı solunum darlığı

En yaygın belirtisi yüksek ateş

bütün vücutta ağrı ve halsizlik

Baş ağrısı akabinde gelişen bilinç kaybı

Şiddetli boğaz iltihabı ve koyu renkte burun akıntısı

İltihaba bağlı gelişen kuru öksürük

Vücut ısısında ani değişimler ve yorgunluk üzere belirtilerle kendini gösterir.

Bağışıklığı marazlara karşı daha evvelce zayıf olan insanlara yerleşen virüs daha önemli sonuçlara neden olabilir. Yakın vakitte ağır bakımına alınan müzikçi Serdar Ortaç’ın kardeşinde görüldüğü üzere önemli boyutlara yol açar.

DOMUZ GRİBİNDEN NASIL KORUNUR?

ilk olarak Sıhhat Bakanlığının da önerdiği domuz gribi aşısından yapılmalıdır. Toplu sahalarda sıklık eller dezenfekte edilmelidir. Gün içerisinde daima vitamin tüketilerek bol bol dinlenmeli ayrıyeten şık bir uyku çekilmelidir. var olan meydanlar havalandırılmalı ya da hava alınmaya çıkılmalıdır. Gribin belirtileri ile bir arada acilen bir mütehassısa görünmelidir.

DOMUZ GRİBİ TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Virüs epey tehlikelidir. Zira vücuttaki tüm hücre ve DNA’ların genleriyle oynayarak bozulmalarına neden olur. Bu yüzden hafif belirtilerde bile bir uzamana danışılması gerekir. En bariz belirtisi ateşlenme olan hastalık, burundaki muku

zdan örnek alınarak tespit edilir. Bağışıklığı ele geçirdiğinden tekrardan nüksetme mümkünlüğü yüksek olan virüsü önlemek için ilaç tedavisine başlanır. Gelgelelim eksperler bununla bir arada hastaların katiyen C vitamini takviyesine başlanması gerektiğini vurguluyor.

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Domuz gribi nedir? Domuz gribinin virüsü belirtileri nelerdir? Domuz gribi tedavisi var mıdır?Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin