Karaciğer hastalıklarının en yaygın 5 belirtisi

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Organ Nakli Kısmından Prof. Dr. Onur Yaprak, zarar(zarar(hasar))lanan karaciğerin vücutta birçok belirtiler ...


Karaciğer hastalıklarının en yaygın 5 belirtisi

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Organ Nakli Kısmından Prof. Dr. Onur Yaprak, zarar(zarar(hasar))lanan karaciğerin vücutta birçok belirtiler verdiğine dikkat çekti. Prof. Dr. Yaprak, karaciğerin vücuttaki en büyük ve kanlanan organ olduğunu belirterek, “Karaciğer kan şekerinin düzenlenmesi için glikojen depolanması, proteinlerin, kolesterol ve trigliserid üzere yağların üretimi ve metabolizmasının sağlanmasını sağlar. Başkaca safra üretimi ve salgılanması, bilirubin ismini verdiğimiz alyuvarların parçalanması sonucu oluşan unsurun işlenmesi ve atılması, kimi vitaminlerin ve minerallerin depolanması, ağız yoluyla alınan ilaçların ve kimyasal hususların zararlı tesirlerinin temizlenmesi, bağışıklık sisteminin desteklenmesi, kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan pıhtılaşma faktörlerinin üretilmesi de esas görevlerindendir” dedi.

Tıpkı anda birkaç belirti görülebilir

Karaciğerde görülen illetlerin en değerlileri hepatit, siroz ve kanserdir. Karaciğerin siroz yahut akut hepatit üzere bir nedenle zarar(zarar(hasar))lanması sonucu işlevlerinin bir kısmını yahut tamamını mahalline getirememesi durumunda vücudumuz birtakım sinyaller vererek karaciğerimizde meseleler olduğunu ortaya koyar. Karaciğer illeti işaretlerinin biri ya da birkaçı yahut tamamı birebir anda gözlenebilir. Protein üretiminin bozulması sonucu midede ve bacaklarda su toplanmasıyla ödem oluşur, karın ve bacaklar şişer.

Bilirubinin işlenmesi ve atılmasındaki bozukluk sonucu gözlerde ve tüm vücutta sararma ortaya çıkar bu türlü bir durumda idrar rengi de yoğunlaşır. adele(kas)lar erir. Münhasıran karın ortamında tenaltında varisler görünür hale gelir.

Geceleri artan kaşıntıya dikkat

Amonyağın karaciğerde temizlenememesi sebebiyle şuur bulanıklığı ortaya çıkar ki bu durumdaki hastalarda ekseriyetle bed bir solunum kokusu da bulunur. Kanın pıhtılaşma müddetinin uzamasına bağlı olarak cilt teki kanamalara bağlı ekimoz dediğimiz morluklar gelişir. Safra tuzlarının birikimi ve ciltkuruluğu neticesi kaşıntı olur. Kaşıntı bilhassa geceleri artar ve el içi, ayak tabanında daha ziyadedir. Bu bulgulara sahip insanların kesinlikle doktora başvurması mevcut bir karaciğer illetinin erken teşhisi yanından son nokta kıymetlidir. Karaciğer hastalıklarında teşhisin erken konulması tedavinin muvaffakiyetini artırmaktadır.

Kadinvekadin

http://www.kadinvekadin.net/k

araciger-hastaliklarinin-en-yaygin-5-belirtisi.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Karaciğer,Kan


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karaciğer hastalıklarının en yaygın 5 belirtisiBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin