Chia tohumu nedir yaşlanmayı yavaşlatıyor!

Son periyodun tasarrufu yaygınlaşan ve zayıflamak isteyenlerin tercih ettiği besinlerden biri olan chia tohumu insan sıhhatine hayli yararlı ...


Son periyodun tasarrufu yaygınlaşan ve zayıflamak isteyenlerin tercih ettiği besinlerden biri olan chia tohumu insan sıhhatine hayli yararlı. Güney Amerika’da yetişen bir tıp adaçayı olan Latince adıyla Salvia hispanica tüm yerkürede chia (çiya) bitkisi olarak biliniyor. Bu bitkinin tohumları ise chia tohumu olarak satılıp kullanılıyor. Chia tohumunun bilinmeyen yararlarını sizin için derledik. İşte chia tohumunun yararları!

Erken yaşlanmayı önler

Meksikalı araştırmacılar, chia tohumlarının daha evvel bildirilenlerden neredeyse iki kat daha yüksek doğal fenolik (antioksidan) konsantrasyonuna sahip olduğunu ortaya çıkardı ve antioksidan aktivitenin özgür radikal aktivitesinin yüzde 70’ine kadarını durdurduğu gösterildi. Bu araştırma, chia tohumlarının yüksek antioksidan besinlerden biri olduğunu kanıtlamaktadır. Antioksidanlar, cildin onarım sistemlerini hızlandırır ve daha ziyade zarar(zarar(hasar))ı önler. Chia tohumlarının alınması iltihap ve bağımsız radikal zarar(zarar(hasar))ı sebebiyle erken yaşlanmayı önleyebilir.

sindirime yardımcı chia tohumu

Chia, süper-yüksek lif nispetine sahiptir. İki yemek kaşığı chia tohumunda yaklaşık 11 gram lif bulunur. Amerikan Diyetetik Derneği’ne nazaran, bir porsiyon chia tohumu günlük önerilen lif alımını sağlayabilir. Vücudunuzun insülin seviyelerini dengelemesi için lif gereklidir. Ulusal Sıhhat Enstitüleri’ne nazaran, keten ve chia üzere tohumlar, yüksek lif içeriği ve sağlıklı yağları sebebiyle doğal bir kan şekeri dengeleyicisi olabilir.

Lif İçeren Chia Tohumu

Chia tohumlarının yüksek lif içermesi bağırsakların düzenlenmesi ve sağlıklı dışkı için yarar sağlar. Chia tohumlarındaki güçlü lif içeriği, kişilerin çok daha enerjik hissetmelerine yardımcı olur, zira kıymetli ölçüde su emer ve yenildiğinde karında derhal genişler. Ayrıyeten tüketildiğinde, chia tohumları karında jelatin gibisi bir husus oluşturur. Bu jel oluşturucu tesir, chia tohumlarındaki çözünebilir liflerden kaynaklanır ve bağırsaktaki probiyotiklerin büyümesini destekleyen bir prebiyotik olarak çalışabilir.

Omega-3 aslıyla kalbi koruyor

Chia tohumlarının enflamasyonu bilakis çevirme, kolesterolü ayarlama ve tansiyonu düşürme yeteneği, kalppp sıhhati açısından son nokta yararlıdır. Başkaca, oksidatif gerilimin bilakis çevrilmesiyle, bir kişinin tertipli olarak chia tohumlarını tüketirken ateroskleroz geliştirmesi daha az muhtemeldir. Chia tohumunda (salvia hispanica) linoleik asit yüksektir. Bu, vücudun yağda eriyen A, D, E ve K vitaminlerini emmesine yardımcı olan bir yağ asididir. Bu türlü küçük bir tohum için, sağlıklı yağlar açısından nispeten yüksektir ve somondan daha çokça omega-3’lere sahiptir. Omega-3’ler kan basıncını, beğenilmeyen kolesterolü ve enflamasyonu azaltarak kalbi korumak için çalışır. Enflamasyon kan damarlarına pres yapabilir ve kalppp illetine neden olabilir. Böylelikle chia tohumlarını yiyerek, omega-3’ler sayesinde kalbinizi zorlendirebilir ve koruyabilirsiniz.

Kuvvetli kKemikler

İki yemek kaşığı Chia tohumu, önerilen günlük kalsiyum ölçüsünün yaklaşık% 18’ine sahiptir. Kalsiyum kemik sıhhatinde temeldir ve kemik gücünü ve kütlesini müdafaaya yardımcı olur. Chia ayrıyeten kemik sıhhati için öteki bir kıymetli besin olan bor içerir. Bor, kemiklerin ve adele(adele(kas))ların sağlıklı gelişimi için kalsiyum, magnezyum, manganez ve fosforun metabolize edilmesine yardımcı olur.

Göğüs ve servikal kanser ile uğraş

Chia tohumları, bir omega-3 yağ asidi olan alfa lipoik asit (veya ALA) bakımından zengindir. 2013 yılında Moleküler Biyokimya Mecmuası, ALA’nın hem göğüs hem de servikal kanserlerde, kanser gözelerini(gözelerini(hücrelerini))n büyümesini sonlandırdığını bulmuştur. Böylelikle, chia tohumlarını kanserle savaş eden besinlerden biri olarak tüketebilirsiniz.

sıhhatli bir dimağ destekleyicisi

Chia tohumlarındaki ALA üzere esansiyel yağ asitleri, vücudunuz bunları kendi başlarına üretemediği için diyetinizde tüketmek gereklidir. Chia tohumlarını tüketmek, ruh sıhhati ve beyindeki (serotonin ve dopamin gibi) nörotransmiterlerin seviyesini desteklemeye ve dimağ hücrelerine daha ziyade kuvvet sağlamaya yardımcı olabilir.

Elmaelma

https://www.elmaelma.com/saglik/chia-tohumu-ned

ir-yaslanmayi-yavaslatiyor-5e144390fe830c06a47e3eda

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Chia Tohumu,Kan,Lif,Yüksek,Sağlık,yardım eden,Yağ,Omega-3,Sağlığı


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Chia tohumu nedir yaşlanmayı yavaşlatıyor!Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin