Hamilelikte bel ve sırt ağrısı nasıl geçer? Hamilelikte bel ve sırt ağrısına en iyi gelen yöntemler


gebelik periyodunda doğuma yakın vakitlerde giderek artan şiddetli bel ve sırt ağrıları ana adaylarını kimi hengam dayanılmaz bir düşünceye ...


Hamilelikte Bel Ve Sırt Ağrılarından Kurtulmanın Etkili Yolu

Gebelik periyodunda doğuma yakın vakitlerde giderek artan şiddetli bel ve sırt ağrıları ana adaylarını kimi hengam dayanılmaz bir düşünceye sokabilmektedir. gebelikte görülen bel ve sırt ağrılarını en aza indirgeyecek tahlilleri haberin detayından öğrenebilirsiniz. gebelikte bel ve sırt ağrıları nasıl makbul? gebelikte bel ağrısı nedenleri neler? gebelikte bel ve sırt ağrısı için hangi egzersizler yapılır? gebelikte bel ağrısı için doğal tahliller hangileri? gebelikte sırt ve bel ağrısı yaşayanlar…

Hamile Egzersizlerini İzlemek İsteyenler Aşağıdaki Videoya Tıklasın

Her bayanın farklı süreç bir yaşadığı hamilelik devrinde gerek bedensel gerek ruhsal değişiklikler vardır. Hamileliğin 1.trimesterından yani birinci üç ayından son trimesterındaki son üç aya kadar görülecek olan değişiklikler kimi vakit ana adaylarını çetine sokmaktadır. Başlangıçta eşlik edecek mide bulantıları, bitkinlik, baş ağrısı, aşerme üzere durumlarında dışında bebeğin ana karnında büyümesine bağlı olarak oluşabilecek presler gebelerde birtakım ağrılara neden olmaktadır. gebelikte görülen adele(adele(kas))ık ağrısı, karın ağrısı, bel ve sırt ağrıları ana adaylarını en çok zorlayan durumlardandır. Vücudun yük merkezi aydan aya değişeceği için adele(adele(kas)) ve iskelet yapısı zayıf olan bir vücutta bel ve sırt ağrısı üzere ortopedik meseleler ortaya çıkabilir. Bu üzere meselelerin önüne geçmek için hamilelik öncesinde ve sırasında münâsib egzersiz hareketlerini tercih etmek oldukça iş görecektir. Münhasıran de hamileliğin son aylarında en çok rastlanan bel ve sırt ağrıları için öğüt niteliğinde tavsiyeler…

Hamilelik Döneminde Egzersizler Nasıl yapılmalıdır ?

HAMİLELİKTE BEL AĞRISI sebep OLUR? HAMİLELİKTE BEL AĞRISI nedenLERİ

gebelik periyodunda görülen bel ağrıları umumide leğen kemiği etrafında ya da beldeki adele(adele(kas)) ve eklemlerin gerilmesi/gevşemesi olarak ortaya çıkar. Yapılan çalışmalarda ortaya çıkan haberlere nazaran, bel çukuru bariz olarak ziyade olan kimselerin hamilelikte daha çok bel ağrısına maruz kaldığı ortaya çıkmaktadır. Şayet kısa mühlet içerisinde kilo artışında fazlalık görülüyorsa bu da bel ağrısını tetikleyen bir gayrı etmenlerdendir. Rahim içerisinde bebeğin büyümesi karın ve sırt tarafında dengesizliğe sebep olarak basınca yol açabilir.

Kalçanın ya da muhit kemiklerindeki yumuşama yahut kırılmaya bağlı görülebilecek adele(adele(kas)) zorlanmaları da bel yerinde ağrıları tetikleyebilmektedir.

HAMİLELİKTE BELE VURAN SANCI NEYİN İŞARETİ, TEHLİKELİ Mİ?

gebelik devrinde ana adaylarının sıklıkla yakındıkları durumdan birisi de bel ağrılarıdır. Bu ağrıların görülmesinin bir sair asıl nedenlerinden biri de kilo alımından kaynaklanır. gebelik devrinde fark edilir noktada kilo artışı görülür ve bu durum hatunun yük noktasının değişmesine neden olur. Yalnız kilo artışından kaynaklanmayan bel ağrılarının rahim adele(adele(kas))ılmasından kaynaklanmadığından emin olmakta son aşama değerli.

Rahim adele(adele(kas))ılmasından ötürü bel ağrısı görülüyorsa, bu bir erken veladet sinyali olabilir. Baskın olarak tek bir tarafınızda ağrı varsa, denetime gitmeyi ihmal etmemekte yarar var. Dr. Steve Behram, belin alt taraflarına ağrı esnasında 10 dakikayı geçmeyecek kadar kısa müddetlerle sıcaklık ya da buz tatbikini tavsiye ediyor. Ayrıyeten rahatlama ve masaj terapileri de yapılabiliyor. Behram, gebeleri bel ağrılarından kurtulmaları için ilaç kullanmalarını müsait bulmadığını da belirtti.

HAMİLELİKTE BEL AĞRISI NE HENGAM BAŞLAR?

gebelik şikayetleri arasında olan bel ağrısı çoğunlukla orta periyotlarda yani 4-6 aylar arasında yavaştan kendini göstermeye başlar. Bel ağrısını tetikleyebilecek durumların bu aylarda yoğunluk göstermesi en yaygın belirtiler arasındandır. Bu belirtiler ise şunlardır:

-Rahmin ağırlaşması ve vücudun yük merkezinin değişmesi
-Kilo alma,
-gebelikten ötürü duruş bozuklukları,
-gebelikte a
rtan hormonlara bağlı olarak bel eklemlerinde gevşeme olması.

Orta devirde kendini gösteren bu belirtiler hamileliğin sonlarına hakikat çok daha çokça görüleceği için bel ağrıları şiddetlenecek ve daha ağır hissedilecektir.

HAMİLELİKTE BEL AĞRILARI NASIL MAKBUL? BEL AĞRISINI ÖNLEMENİN YOLLARI NELER?

Hamileliğin sonlarına sahih bebeğin ağırlaşmasıyla birlikte vücudun yük istikrarı değişeceğinden bel ve sırt ağrılarının görülmesi olağandır. Ayakta kalındığında daha da şiddetlenen bu ağrılarda yapılması gereken birinci müdahale uzanmaktır. Ağrılı kısmın nazikçe ovulması, ağrının hafiflemesine yardımcı olacaktır.

Hamilelikte Bel Ve Sırt Ağrılarından Kurtulmanın Etkili Yolu

1- Oturuyorsanız her 20 dakikada bir ayağa kalkın ve birkaç adım atın.

2- Belinize destek sağlayarak oturma formunuzu düzeltin.

3- Noktaya bir şey düşürdüğünüzde eğilerek almak konumuna hafif çömelerek alın.

4- Nasıl rahat ediyorsanız o formda uyuyun.

5- Uyurken yatağınızdan birden kalkmayın.

6- Düz yolda koşmak mekanına yürüyüş yapın.

7- Her gün duruş egzersizleri yapın.

BEL AĞRISINDAN KURTULMAK İÇİN EN TESIRLI KÜR TANIMLARI:

En sık görülen rahatsızlık olan bel ağrısının yüklü sebepi bel fıtığı ise teşhisi konan şahısların ilaç tedavisi, fizik tedavi ve cerrahi müdahale üzere seçenekleri var. Gelgelelim tüm bunların yanı sıra birde alternatif tıp yani doğal tahlil usulleri denenebilir. Hekiminizden onay almadan katiyetle uygulamamanız kürler şayet sizin ve bebeğiniz için sakıncalı olmayacaksa tüketilebilecek şifalı kürler ile rahatlamanız mümkün.

İşte bel ağrısına düzgün gelecek şifalı bitki kürleri…

REZENE KÜR TANIMI:

1 bardak kaynamış suya 5 gram rezene tohumu atılıp demlenmesi beklenilir. gün boyu 2 bardağı aşmamak kaydıyla tüketilebilir.

DEFNE YAPRAĞI KÜR TANIMI:

5 dakika kadar 10 gram defne yaprağı kaynatılır. Bu kürde gün içerisinde 2 bardağı aşmadan tüketilmesi önerilir.

TAZE KOZALAK KÜR TANIMI:

4 -5 gram kozalağı yıkadıktan sonra bir bardak suda kaynatın. İsteğe bağlı olarak içerisine şeker yada naturel çiçek Doğal çiçek balıııı ilave ederek günde yalnız bir bardak tüketebilirsiniz.

NOT: HEKIMINIZE SORMADAN DENEMEYİNİZ!

HAMİLELİKTE BEL AĞRISINA DÜZGÜN GELEN EGZERSİZ HAREKETİ

gebelikte bel ağrıları için Cat/Cow hareketi dört ayak biçiminde yani ellerin ve dizlerin üzerinde yapılan bir harekettir. Cat hareketinde kedi omurgası üzere dört ayak biçimine gelene kadar eller omzun; dizler de kalçanın altında  yukarı gerçek yuvarlanmalıdır. Eller konumu iterken omurga mümkün epey yuvarlak ve yukarı tarafa, bakışlar da göbek deliğine akıllıca olmalıdır. Cow da ise; dört ayak biçiminde cat yaptıktan sonra sırt düz, bel boşluğu artmadan bakışlar zıdda bakmalıdır. Hareketler yavaş ve hissederek yapılmalıdır.

HAMİLELİKTE BEL AĞRISI EN ÇOK KİMLERDE GÖRÜLÜR?

gebelik öncesinde ya da bir evvelki hamilelik evresinde görülen bel ağrıları muhtemelen tekrardan kendini gösterecektir. Esnek değilseniz, zayıf sırt ve karın adele(adele(kas))larınız varsa bel ağrısı kümesinde yüksek risk altındasınız. İkiz ya da üçüz hamileliklerde bel ağrısı yaşama ihtimali de artacaktır.

HAMİLELİKTE SIRT AĞRISI sebep OLUR? HAMİLELİKTE SIRT AĞRILARI NASIL MAKBUL?

gebelikte % 60 orantısında görülen sırt ağrılarının altında yatan en temel etken, fizyolojik ve hormonal bakımdan hatunların bel ve pelvis nahiyesinde görülen hormonal farklılıklardır. Gebe hatunlarda postür duruşunu düzeltilmesi hakkında haber vermek kıymetlidir. Gebe kalacak ana adayı en az 6 ay evvel

ce sistemli olarak fizikî aktivite yapmaya başlamalıdır.

mide adele(adele(kas))larını başkaca sırt nahiyesinde mekan alan ve sırtı kalçaya bağlayan adele(adele(kas))ları kuvvetlendirmek gerekmektedir. Böylelikle hamilelik periyodunu daha rahat ve ağrısız geçirebilirsiniz.

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hamilelikte bel ve sırt ağrısı nasıl geçer? Hamilelikte bel ve sırt ağrısına en iyi gelen yöntemler

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin