Obezite ağrıyı arttırıyor!

OBEZİTE Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) tarafından “vücutta sıhhati bozacak ölçüde olağandışı yahut çok yağ birikmesi” olarak tanımlanan obezite son ...


OBEZİTE NEDİR ?

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) tarafından “vücutta sıhhati bozacak ölçüde olağandışı yahut çok yağ birikmesi” olarak tanımlanan obezite son yıllarda giderek artan sıhhat sorunlarının ortasında yer almaktadır . DSÖ datalarına nazaran bir milyardan fazla kişinin fazla kilolu, 300 milyon kişinin de obezite kriterlerini taşıdığı belirtilmektedir .Dünyadaki popülasyonun %58’inin 2030 yılına kadar da obez ya da fazla kilolu olacağı beklenmektedir. Türkiye’de yapılan TEKHARF çalışmasında; 1990’dan 2000 yılına obezite prevalansının bayanlarda %36, erkeklerde %75 oranında arttığı tespit edilmiştir .

OBEZİTE OMURGA VE AĞRI MÜNASEBETİ

Obezite birçok omurga ve eklem probleminide beraberinde getirmektedir. Bilhassa mekanik gerilimin artışı obez bireylerde kas-iskelet ve eklem ağrılarına neden olmaktadır. Artan yağ dokusu omurga üzerinde mekanik gücün artmasına bunun yanında fiyolojik açıdan bedene ziyan veren hususların artmasına neden olmaktadır . Birçok çalışmada artan vücut kitle indeksinin kas iskelet sistemi ağrılarından bilhassa bel ağrısına ve alt ekstremite ağrılarına sebep olduğu gösterilmiştir. Çalışmalarda bireyin yaşı arttıkça bu riskin arttığı ve bilhassa BKİ’i 30 ve üzerinde olan bireylerin bu risk kümesinde olduğu belirtilmiştir.

Ayrıyeten; obez bireylerde trigliserit, LDL-kolesterol üzere kan lipit seviyelerindeki yükseklik ateroskleroza(damar sertliği) neden olmakta ve dolaylı olarak da omurga diskinin beslenmesinin bozularak dejenere olmasına yol açmaktadır. Tüm bu sebepler obez bireylerde şiddetli bel ağrısı sorunlarını beraberinde getirmektedir. Bilhassa abdominal(karın bölgesinde) obezitenin bel ağrısı prevalansı ile bağlı bulunduğunu gösteren az sayıda çalışma mevcuttur.

OBEZİTE İÇİN NE YAPMALI?

Bireylerde kilo denetimini tekrar sağlamak omurgaya bine

n yükü azaltmak için beslenme ve diyet uzmanının önerdiği kâfi ve istikrarlı ölçülerde besinleri tüketmek gerekmektedir. Bunun yanında ağrıları azaltmak ve antrenman yüklenmesini denetimli bir halde sağlamak için fizyoterapist, kayropraktik uzmanına danışmak en sağlıklı tahlil yoludur.

Buraya Tıklayarak Başka Sıhhat Makalelerini Okuyabilirsiniz.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Obezite ağrıyı arttırıyor!Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin