Susam Yağının 20 Mucize Faydası


Susam Yağı Faydası Nelerdir ?

Daha sağlıklı yaşamak, daha sağlıklı saçlara, kaşlara, kirpiklere sahip olmak yahut daha sağlıklı beslenmek adına siz de olabildiğince doğal ürünler kullanmaya çalışanlardansanız buyurun bu şekilde.

Birazdan aslına bakarsak hemen hemen hepimizin varlığından haberdar olduğumuz ama nedense çok az kıymetini bildiğimiz bir yağ ile tanıştıracağız sizi, susam yağıyla.

Susam yağının faydalarını öğrenince ona bugüne dek hak etmiş olduğu değeri vermediğiniz için üzülebilir, derhal “Susam yağı nasıl kullanılır, nereden bulunur?” gibi soruların cevaplarını öğrenmek isteyebilirsiniz.

Tam da bundan dolayı susam yağı nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır, bir zararı var mıdır tek tek anlatıyoruz.

Susam yağını tüm yönleriyle tanıdıktan sonrasında kullanıp kullanmayacağınıza karar vermek elbet size kalmış.

Susam yağının faydaları

Susam yağının içeriğinde kalsiyum, protein, magnezyum, demir, çinko, bakır, fosfor ve B vitamini bulunuyor. Vücuda faydaları saymakla bitmeyen bu denli etkili vitamin ve mineraller bir araya erişince susam yağı da vücudumuza tepeden tırnağa yarar sağlayan bir maddeye dönüşüyor. Genel olarak faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Susam yağı, tansiyonun dengelenmesine destek oluyor, özellikle yüksek tansiyonu düşürmede yardımcı oluyor.
 • İçeriğinde bulunan doymamış yağ asitleri yardımıyla kötü kolesterolü düşürmede etkili oluyor.
 • Diyabetle harpta da vücudumuzun yanında yer alıyor.
 • Tüm bu özellikler yardımıyla damar sertliği ve kalp krizi başta olmak üzere birçok kalp ve damar rahatsızlığına yakalanma riskimizi azaltıyor.
 • Nefes almayı kolaylaştırdığı için astım, nefes darlığı şeklinde sorunlar yaşayanlara destek oluyor.
 • Sindirilebilir lif bakımından zengin olduğundan sindirim problemlerına da iyi geliyor, hazımsızlığın önüne geçiyor.
 • Bu özelliği sayesinde kabızlık sorununun da hızla iyileşmesini sağlıyor.
 • Omega-6 ve 9 içerdiğinden hafızayı pekiştirdiği, beynin sağlıkla çalışmasına destek olduğu da söyleniyor.
 • Bu özelliği yardımıyla sinir stres sebebiyle oluşan uykusuzluk sorununa çözüm oluyor.
 • Beynin sağlıklı bir halde çalışmasına destek olduğundan stres kaynaklı baş ağrılarına ve migrene de iyi geliyor.
 • İçerdiği yararlı yağ asitleriyle sadece zihinsel faaliyetlerimize değil fiziksel faaliyetlerimize de sağlık katıyor, enerji verip kendimizi zinde hissetmemizi sağlıyor.
 • İçinde bol miktarda mineral bulunmuş olduğundan kemik ve kas gelişiminde de vücuda büyük yardımları oluyor.
 • Antienflamatuvar özellikler gösterdiğinde vücudun içinde yahut dışında oluşan iltihaplı bölgelerin hızla iyileşmesine destek veriyor.
 • Susam yağının yararlarını yani özetledik ama bu kadar mı? Tabii ki değil. Susam yağının üzerine uzun uzun mevzuşulması ihtiyaç duyulan daha biroldukça faydaları var, özellikle de saç ve cilt üzerinde. Derhal aşağıda susam yağının cilde ve saça yararlarını da bulabilirsiniz.

Susam yağının saça ve cilde faydaları

Susam yağı, varlıklı mineral içeriğiyle tam bir cilt dostu desek yanlış olmaz. Cildin elastikiyetini artıran susam yağı, bu sayede cildin erken yaşlanmasının önüne geçiyor, kırışıklıkların oluşumunu olabildiğince engelliyor.

Cilt kanserine karşı koruyucu bir etki yarattığı söyleniyor.

Cildi nemlendirdiğinden özellikle kuru bir cilde sahip olanların yardımına koşuyor.

Nemlendirici bu özelliği yardımıyla çatlayan dirsek ve topuklara da iyi geliyor. Tertipli olarak kullanıldığında çatlak görünümünü ciddi bir halde azaltıyor.

Tüm bunlara ek olarak susam yağı cildi güneşin zararlı etkilerinden koruyor.

Sivilce ve akne oluşumunun da önüne geçen susam yağı, gözeneklerin sıkılaşmasında da vücuda destek oluyor.

Yine varlıklı mineral içinde ne olduğu sayesinde susam yağı, tırnakları güçlendiriyor, devamlı kırılan ve kuvvetsiz tırnaklara haiz olanlara en çok önerilen bitkisel tedavi şekillerinden biri oluyor.

Susam yağı cilde olmasıyla birlikte saç, kaş ve kirpik açısından da oldukca faydalı. Kirpiklerin ve kaşların ihtiva ettiği vitaminler sayesinde uzayıp gürleşmesini sağladığı biliniyor.

Antibakteriyel, antifungal ve antienflamatuvar özellikleri yardımıyla kafa derisinde oluşabilecek mantar enfeksiyonlarının önüne geçiyor.

Saç derisinin nemlenmesine ve sağlığına kavuşmasına destek olduğundan kepek sorununu da ortadan kaldırıyor.

Besleyici özellikleriyle saçlarda oluşan kırıkların önüne geçiyor.

Yukarıdaki tüm bu özellikler sayesinde saçın sağlıkla uzamasını ve gürleşmesini sağlıyor.

Son olarak, saç renginin koyulaşmasını sağladığı, saçta beyazların oluşmasını geciktirdiği de biliniyor.

“Susam yağını nasıl kullanabilirim?”

 

Susam yağını kullanmanın en lezzetli yolu onu doğal ki yemeklerde ve salatalarda kullanmak. Dilerseniz susam yağını aynı miktarda zeytinyağıyla bir araya getirerek salata sosu olarak kullanabilirsiniz. Yemeklerde kullanmak isterseniz Uzak Doğu mutfağına ilişik general tso karnabahar tarifi, soya sosu ile kızarmış susamlı tofu tarifi ya da noodle şeklinde yemeklere çok yakıştığını da söyleyebilirsiniz. Damak tadınıza göre diğer birçok yemeğin yapımında da kullanabilir, aynı şekilde hamur harcı işi ve tatlılarda da susam yağını değerlendirebilirsiniz.

 

Susam yağını cildinizde ve saçınızda kullanmak isterseniz yine kullanacağınız susam yağı kadar zeytinyağı yahut badem yağı ile karıştırarak kullanabilir. Cildinize yahut saç derinize parmak uçlarınızla masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Saçınıza sürdüğünüzde minimum 2-3 saat boyunca bekletip ardından yıkamanız kafi olacaktır. Cildinize sürdüğünüzdeyse isterseniz nemlendirmek amaçlı sürebilir isterseniz de duşa girmeden önce sürüp bir süre beklettikten sonra durulayabilirsiniz.

Susam yağının zararları

Bu kadar faydasını sıraladık, nasıl kullanılacağını da söyledik ama aslolan önemli kısımlarından birini, susam yağının zararlarını da anlatmadan geçmek olmaz.

Cilde, saça ve vücuda bu denli faydalı olan susam yağı özellikle ağız yoluyla alındığında bazı yan tesirleri söz mevzusu olabilir. Öncelikle tabii ki kronik ve ciddi bir rahatsızlığı olanların, susam veya benzeri bir ürüne alerjisi bulunanların tüketmemesi, minimumından tüketmeden önce kesinlikle ilgili alanda uzman doktorlarına danışmaları gerekiyor.

Aynı şekilde hamilelik dönemindeki kadınların da susam yağını aşırı oranda tüketmeleri pek önerilmiyor. Dolayısıyla eğer hamilelik dönemindeyseniz susam yağını kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekiyor.

 

Susam yağını harici olarak, şu demek oluyor ki cildinize veya saçınıza sürerek değerlendirmek isterseniz bunun için öncelikle küçük bir alanda tecrübe etme yapabilirsiniz. Eğer kızarıklık ya da kaşıntı benzer biçimde anormal bir durumla karşılaşırsanız susam yağını derhal cildinizden veya saçınızdan temizlemeli ve doktorunuza danışmadan asla kullanmamalısınız.

Son olarak susam yağının aşırı tüketiminin hormonal bozukluklara yol açabileceğini de bilmeli ve her üründe olduğu şeklinde susam yağı tüketiminde de asla fakat asla aşırıya kaçmamalısınız, bizden uyarması.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Susam Yağının 20 Mucize FaydasıBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin