Tarçın Yağının 16 Mucize Faydası


Tarçın yağının sağlığa olan faydaları

Beyin fonksiyonlarına iyi gelir

Tarçın uçucu yağı beyin fonksiyonları için mükemmeldir. Bir tek beyin işlevini geliştirmek ve beyin aktivitesini artırmakla kalmaz, bununla birlikte stres, kaygı ve hafıza kaybıyla mücadeleye de destek sunar. Araştırmalar, tarçın özünün beyin aktivitesini artırdığını ortaya koymuştur. Tarçın esansiyel yağını koklayan insanoğlu artan dikkat süresi, daha iyi sanal tanıma belleği, çalışma belleği ve görsel-motor tepki hızı benzer biçimde daha iyi bilişsel etkinlikler sergilemektedir.

Kan dolaşımını artırır

Tarçın kan dolaşımını iyileştirmeye destek sağlar. Tarçın yağı ise, kan dolaşımını arttıran kan inceltici bileşikler ihtiva eder. Daha iyi kan dolaşımı, daha azca ağrı ve daha çok oksijenasyon anlamına gelir. Bu özellik hem de arteriyel hastalıklardan mustarip insanlara da fayda sağlar ve kalp krizlerini önler. Kalp krizini önlemek için her gün 3 ml civarında tarçın esansiyel yağı tüketebilirsiniz.

Üst solunum yollarına iyi gelir

Tarçın uçucu yağı mükemmel bir dekonjestantır; grip, boğazca ağrısı ve tıkanıklık semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. Bu yağdan birkaç damla koklama yada tüketme, solunum yolu hastalıklarının belirtilerini hafifletmede çok etkili olabilir. Tarçın güçlü bir antifungal olduğu için solunum yolları miksolojisine yol açan solunum yolu mantarlarını öldürmeye destek olur. (3)

Sindirim sistemine iyi gelir

Tarçın yiyeceğe lezzet katmanın yanı sıra sindirime de yardımcı olur. Hazımsızlık, mide bulantısı, kusma, mide bulantısı, ishal ve gaz için çok etkilidir. Gaz giderici özellikleri nedeniyle, midede ve bağlarırsaklardaki fazla miktardaki gazın giderilmesinde çok yardımcıdır. Ayrıca asitliği giderir, ishalle savaşım eder ve sabah hastalığının etkilerini azaltır. Bundan dolayı tarçın yağı sıklıkla bir sindirim toniği olarak bilinir.

Ağrıları hafifletir

Tarçın yağı benzersiz iyileştirme özelliklerine haizdir. Güçlü bir antiinflamatuar olan tarçın yağının bu özelliği sinnamaldehit, sinnamil asetat ve sinnamil alkolün üç önemli bileşiminden gelir. Tarçın yağı yaygın olarak ağrılı veya sert kasların ve eklemlerin ağrısını gidermek için kullanılır. Tarçın yağı kan dolaşımını artırabilir, bundan dolayı ısıtıcı bir etki sunmaktadır. Artrit hastalığının semptomlarını azaltmak için tarçın yağı önerilir. Tarçın yağı, basınç ve ağrıyı azalttığı için baş ağrısı ve migren benzer biçimde ağrıları da hafifletmek için kullanılmaktadır.

Kolesterole iyi gelir

Tarçın, iyi kolesterolü (HDL) etkilemeden hem LDL kolesterolü hem de kan trigliseridlerini (yağları) azaltma kabiliyetine sahiptir. Yapılan bazı araştırmalar, tarçın yağında bulunan yüksek seviyedeki kalsiyum ve lifin ateroskleroz, kalp rahatsızlığı ve diyabet potansiyelini düşürmeye tesir ettiğini vurgulamıştır. Üstelik bunu yaparken zararlı kolesterolü düşürerek çok daha çok bir koruma sağlamaktadır.

Depresyonla mücadele eder

bağlarırsaklardaki bakterilerin kişiyi depresyona eğilimli hale getirebileceğiyle ilgili kanıtlar bulunmaktadır. Tarçın ihtiva ettiği güçlü antibakteriyel özellikleri yardımıyla kötü bakterilerin uzaklaştırılmasında faydalı olabilmektedir. Meydana getirilen çalışmalar tarçın yağının sinirli ve depresif ruh halini azaltmaya yardımcı bulunduğunu anlatmaktadır. Tarçın yağının tatlı kokusu teneffüs edildiğinde ruh hali üzerinde doğal bir artırıcı olarak vazife görmektedir. (5)

Kanserle mücadele eder

Tarçının en güçlü kabiliyetlerinden biri kansere karşı koymasıdır. Meydana getirilen birkaç çalışma, tarçın yağının derhal derhal tüm tümör tiplerini tedavi etmek için gerekli olan güçlü antitümör özelliklere haiz olduğunu başarılı bir halde ispatlamıştır. Üstelik kanserle mücadele yeteneklerini artıran antioksidanla doludur. Özellikle, serviks kanseri tarçın yağının yardımıyla tedavi edilir. Bununla beraber kanserle mücadelede tarçın yağının doğru kullanımı hakkında daha fazla informasyon edinmek için araştırmalar devam etmektedir. (6)

Kadın sağlığını destekler

Tarçının kadın sağlığında önemli bir yeri vardır. Menstrüasyon sırasında krampları ve öteki rahatsızlıkları doğal olarak hafifletebilir. Tarçın yağı, erken doğumdan korunmada yardımcı olabilecek özelliklere haizdir. Etkili bir uygulama yapmak için sadece birkaç damla yağı alın ve karın bölgesine sürün. Anne sütünü teşvik etmeye de yardımcı olur ve bu yüzden laktasyondan geçen anneler için iyidir.

İdrar yolu enfeksiyonuna iyi gelir

Hastanelere en sık başyaralanan ve hastanelerde oluşan sorunlardan biri, kirlenmiş katetere bağlı olarak oluşan idrar yolu enfeksiyonudur. Bir araştırmaya bakılırsa, tarçın yağı çok iyi bir çözüm olabilir. Kateterin yüzeyine tarçın yağı uygulanabilir. Bu idrar yolu enfeksiyonunu etkili bir şekilde önlemeye yardımcı olacaktır. (7)

Kalp sağlığına iyi gelir

Kalp hastalığı, koroner arter hastalığı veya yüksek kan basıncıyla mücadele edenler tarçın yağına başvurabilmektedir. Meydana getirilen çalışmalara nazaran, tarçın yağı muazzam oranda kalsiyum ve lif içermektedir. Bunlar, bu hastalıklardan ve koşullardan vücudun daha fazla zarar görmemesini ve korunmasını sağlamaya yardımcı olmaktadır.

Enfeksiyonla savaşım eder

Tarçın yağı, doğası gereği verimli bir bağışıklık sistemi canlandırıcısıdır. Ek olarak, antibakteriyel, antifungal ve antiviral özelliklere haizdir ve bu da sistemdeki yıkıcı mikroorganizmaların gelişimini engeller. 2 damla tarçın yağını 1 ml badem yağı ile karıştırın ve etkilenen bölgeler üzerine uygulayın. Bu yaraların, yanıkların, kesiklerin, kandidanın, kaynatmaların, kaşıntıların, sporcunun ayağının ve yanıklığın iyileşmesine yardımcı olabilir ve yaranın septik olmasını engeller. (8)

Diyabete iyi gelir

Piştikten sonrasında yiyeceğe 1 damla yağ ekleyebilirsiniz. Bunu kullanmanın iyi bir yolu, salatalara karıştırmaktır. Tarçın yağının sadece 1 damlasının tüketilmesi bile lüzumlu besini sağlar. Kan glikoz düzeylerini düşürmeye yardımcı olur ve pankreasta uyarıcı bir etki gösterir. Kabuktan elde edilen tarçın yağı, bu güçlü kan şekeri düşürücü etkiyi elde eden sinnamaldehit içerir. Ayakları ve bacakları tarçın yağıyla ovmak diyabetik nöropatide çok destek verir. Nöropatinin neden olduğu yanma ağrısını azaltır.

Bağışıklık sistemini artırır

Tarçın uçucu yağı, bağışıklık sistemimizin işleyişini artırır. Vücut sistemlerini tehlikeye atabilecek minik ve büyük enfeksiyonlar ve hastalıklarla savaşım etme mevzusunda oldukça yeteneklidir. Ek olarak, vücudun bağışıklık sisteminin lupus benzer biçimde hastalığa yol açtığı oto-immün koşullarını bile önlemeye yardımcı olabilmektedir. (9)

Cilt sağlığına iyi gelir

Tarçın esansiyel yağı, ciltte yaşlanmanın belirtileri ile mücadeleye yardımcı olan yüksek antioksidan özelliklere sahiptir. Yağ, kırışıklıkları, ince çizgileri azaltmada destek sağlar ve cildi daha uzun süre sıkı tutmayı sağlar. Yağ salgı bezlerinden aşırı miktarda yağ salınımını azaltmaya yardımcı olan büzücü özelliklere de haizdir. Kısaca, akne ve sivilcelerin salgınını azaltmada etkilidir. Tarçın esansiyel yağı bununla beraber uyuz şeklinde cilt hastalıklarının iyileştirilmesinde de faydalı olabilmektedir.

Ağız sağlığına iyi gelir

Tarçın uçucu yağı, antimikrobiyal, antifungal ve antibakteriyel özelliklere haiz olduğundan gargara olarak çok etkili bir şekilde kullanılabilir. Bakterilerden koruyarak diş çürümesinin önlenmesine destek verir. Sonuç olarak dişetlerini de sağlıklı meblağ. Bir bardak ılık suya birkaç damla tarçın uçucu yağı ekleyin ve gargara olarak kullanın. Nefesi de tazeleyecektir. (10)

Tarçın yağının zararları

Yapraklardan elde edilmiş tarçın yağı toksik değildir. Öjenol ve sinnamaldehit mukus zarını tahriş edebilir ve dolayısıyla dikkatle kullanılmalıdır. Hamile hanımlar emmenagog (rahim kanamasının uyarmalması) eylemi nedeniyle tarçın yağı kullanmamalıdır. Yüksek dozlar konvülsiyonlara neden olabilir. Tarçın yağı genellikle tahrişe neden olabileceğinden cilt bakım ürünleri için kullanılması tavsiye edilmez.

Tarçın yağı çok güçlüdür ve çoğu zaman iç tüketim (ağız yoluyla) için önerilmemektedir. Topikal olarak kullanılır, uygulanmadan önce cilt üzerinde denenmelidir. Tarçın yağını doğrudan yüz gibi kırılgan bölgelerde kullanmayın. (11)


Yöresel Ürünler Online Satış

Günümüzde yöresel ürünlere ilgi oldukça artmıştır. Doğal gıdaya yönelim ve toplum bilinci henüz çok gelişmese de, yavaş yavaş ilerleme olmaktadır. Eski yöntemler ile elde edilen doğal gıdaları online olarak sipariş verebilirsiniz.

Yöresel Ürün Çeşitleri

Ev Yapımı Salça

Acı Biber Salçası

Tatlı Biber Salçası

Domates Salçası

Ev Yapımı Salça Çeşitlerini Görmek İçin Buraya Tıklayabilirsiniz

Soğuk Sıkım Zeytinyağı

5 LT Soğuk Sıkım Zeytinyağı >> Buraya Tıklayınız

Sivilce Ve Saç İçin Doğal Sabunları Görmek İçin Buraya Tıklayabilirsiniz

Kepeğe İyi Gelen Sabunlar

Zeytinyağlı Sabun

Kükürt Sabunu

Ardıç Katran Sabunu

Bıttım Sabunu

Sivilceye İyi Gelen Sabunlar

Bıttım Sabunu

Ardıç Katran sabunu

Keçi Sütü Sabunu

Ballı Sabun

Yöresel Ürünler Online Satış

100 Çeşite yakın Antep yöresel ürünler ve Hatay yöresel ürünlerini bulabileceğiniz, aynı gün kargo imkanı ile 2-3 gün içinde size ulaşacak yöresel ürünlere göz atmanızı tavsiye ederiz.

Kilisten Gelsin Sitesinin yenişafak, haberler.com ve sondakika gibi büyük gazetelerde haberleri yayınlanmıştır.Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

46

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
2
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
2
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
1
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Tarçın Yağının 16 Mucize FaydasıBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin