Tatlı Badem Yağının Mucize 30 Faydası


Tatlı badem yağının faydaları

Tatlı badem yağı bademlerin ezilmesiyle elde edilmektedir. Kokusuzdur ve nefes sarı bir renge haizdir. Ceviz veya fındığı çağrıştıran bir lezzet vermektedir. Bileşim olarak zeytinyağı ile benzerdir ve bazı zamanlarda zeytinyağı yerine kullanılabilmektedir. Bununla birlikte, keskin bir kokuya ve tada sahip olan acı badem yağı ile karıştırılmamalıdır. Tatlı badem yağı güzel bir aromaya haizdir ve tat verici olarak kullanılmaktadır. Tatlı badem yağının mutfak, tıbbi ve terapötik avantajlarının olduğu yüzyıllar boyudur bilinmektedir. Dilerseniz salatalarınıza ilave edip hem lezzetinin bununla birlikte faydalarının hazzını çıkarabilirsiniz, isterseniz cildinizi iyileştirmek için kullanabilirsiniz. Tatlı badem yağının sağlığa olan yararlarını iyi mi değerlendireceğiniz sizin isteğiniz doğrultusunda şekillenebilmektedir. (1)

Tatlı badem yağının sağlığa olan faydaları

Kalp sağlığına iyi gelir

Tatlı badem yağı kalp için faydalı olan maddelerle dolu, bundan dolayı, kalp sağlığını desteklediği bilinmektedir. Kalp problemi olan kişilere çoğu zaman her gün bir avuç çiğ badem tüketmeleri de önerilmektedir. Badem yağı, kalp için iyi kabul edilen oleik asit adı verilen tekli doymamış yağlı asitler bakımından zengindir. Bu omega-9 yağ asidinin tansiyonnı düşürdüğü ve HDL kolesterolünü arttırdığı bilinmektedir. Kalbe olan sıhhat yararlarını elde etmek için badem yağını salata soslarında kullanabilirsiniz.

Hafızayı güçlendirir

pek çok Güneydoğu Asya kültüründe, birkaç bademi suda bir gece bekletmek daha sonra sabahın ilk saatlerinde suyuyla beraber tüketmek genel bir uygulamadır. Bunun beyin gücünü artırdığı ve belleği geliştirdiği düşünülmektedir. İyi yağlar, proteinler, vitaminler ve minerallerden oluşan lezzetli tatlı badem yağının, genel nörolojik işlevin daha iyi olmasına katkıda bulunduğunu gösteren kesin kanıtlar vardır. (2)

 

Kasları rahatlatır

Tatlı badem yağı en çok tercih edilen masaj yağlarından biridir. Oldukça rahatlatıcı olan tatlı badem yağı, kasları gevşetmekte ve gerginliği ortadan kaldırmaktadır. Kaslara derinlemesine nüfuz ederek toksinlerin kaslardan ve dokulardan temizlenmesini sağlar. Benzersiz bir yenilenme özelliği desteği verir. Rahatlatıcı bir aromaterapi istiyorsanız, tatlı badem yağını deneyebilirsiniz. (3)

İltihaplanmayla savaşım eder

Yağların zararlı olduğuna dair bazı yanlış düşünceler bulunmaktadır. Oysa tüm yağlar zararlı değildir. Bunlardan bazıları esenliğimiz için esastır (doğal ki, yalnız istenilen oranda tüketilirse). Vücudumuz bu esansiyel yağ asitlerini üretemediğinden, çoğunlukla dış kaynaklara bağlarımlı oluruz. Tatlı badem yağı da bu durumda bizlere çok yardımcı olabilmektedir. Badem yağında bulunan linoleik asit ve linolenik asitler iltihaplanmayı azaltabilir. Ayrıca, sistemimizdeki LDL kolesterol düzeylerini düşürürler.

 

Kolesterole ve diyabete iyi gelir

Tatlı badem yağı, tip 2 diyabetin denetim altında tutulmasına yardımcı olur, karaciğer sağlığını düzenler ve kalp sağlığını korur. Aynı zamanda kan basıncını düzenler ve kolesterol seviyelerini dengeler. Sağlıksal açıdan çok geniş bir yelpazeye haiz olan badem yağının bu özellikleri çok kuvvetlidür. Badem yağı, potasyum açısından yüksektir, sodyum açısından da düşüktür ve bu da kalp problemlerını önlemeye yardımcı olabilmektedir. (4)

Ağrıları hafifletir

Bu oldukça eski zamanlardan beri malum ağrı kesici bir yöntemdir. Tatlı badem yağı el, bacak, sırt veya bel ağrılarından kurtulmak için masaj yağı olarak kullanılmaktadır.   Tatlı badem yağını direkt kullanabilirsiniz yada öteki masaj yağları ile karıştırabilirsiniz. Tat badem yağı, kas ağrısı için çok etkilidir ve stresinizi hafifletmeye destek olmaktadır.

 

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir

Tatlı badem yağı E vitamini, D vitamini, kalsiyum, potasyum, çinko, magnezyum şeklinde pek çok vitamin ve mineral açısından oldukca zengin bir yağdır. Tüm bu bileşenler bir araya gelince bağışıklık gücünü artırmaya destek olmaktadır. Bu unsurlar çeşitli hastalıklara karşı savaşmanızda size yardımcı olmaktadır.

Sindirim sistemine destek olur

Tatlı badem yağı pürgatif (bağırsakları temizler) olarak bilinmektedir. Bundan dolayı, sindirim sistemine iyi geldiği düşünülmektedir. Bağırsak hareketliliğini uyaran tatlı badem yağı, kabızlık sorunlarının tedavisine yardımcı olabilmektedir. (5)

 

Cilt sağlığına iyi gelir

Tatlı badem yağı mükemmel nemlendirme özelliklerine haizdir ve kuru ciltler için mükemmeldir. E Vitamini, B1, B2, A, B6 açısından varlıklı bir kaynaktır ve cildi iyi nemli tutar. Özellikle, tahriş olmuş ve kuru ciltler için idealdir. Üstelik tatlı badem yağı cilt tarafından rahatlıkla emilir, cildinizde yağlı bir doku bırakmaz ve cildinizin gözeneklerini de tıkamaz. Uygulamadan sonrasında ciltte tatlı bir koku bırakır. (6)

 

Cilt hastalıklarını tedavi eder

Tatlı badem yağı, egzama, UV hasarı ve akne gibi cilt koşullarının tedavisinde çok etkili bir yağdır. Egzama cildi kuru ve kaşıntılı bir halde getirir. Zamanla ciltte kabarma veya soyulmalar başlayabilir. Bazı durumlarda bu yaralar enfekte de olabilir. İşte bu durumlarda tatlı badem yağının yatıştırıcı antioksidan özellikleri kaşıntıyı hafifletmeye ve cildi iyileştirmeye yardımcı olabilmektedir.

Yaşlanma belirtilerini hafifletir

Tatlı badem yağı, yaşlanma emarelerini hafifletmeye yardımcı olabilmektedir. Badem yağının haiz olduğu E vitamini, nemlendirme özellikleri, ek olarak proteinleri ve amino asitleri kolajen üretimini artırmaktadır. Bu da cildin daha genç ve pürüzsüz görünmesini sağlamaktadır. Kırışıklıklarla savaşım etmek için bilinen en organik ve en etkili yağlardan biridir.

Göz çevresindeki koyu halkalara ve şişliği iyi gelir

Eğer koyu halkalı ve şişmiş gözleriniz var ise, badem yağı size yardımcı olabilmektedir. Yatmadan önce gece boyunca kalması için gözlerin çevresine birkaç damla tatlı badem yağı uygulayın ve yuvarlak hareketlerle masaj yapın. Koyu halkaları ve şişmiş gözleri azaltmak için tatlı badem yağını düzenli olarak uyguladığınızdan emin olun. (7)

 

El ve ayak sağlığa iyi gelir

Tatlı badem yağı, el ve ayak kremi olarak mükemmel bir alternatif halini alabilir. Hafif ve yağsız olması cilt tarafınca derhal emilmesini sağlarken cildinizi taze ve pürüzsüz hale getirir. Tatlı badem yağında bulunan çinko, cildi iyileştirmek ve cildin kuruluğunu önlemek için etkilidir. Tatlı badem yağını uygulayarak ayağınızdaki çatlakları kolayca hafifletebilirsiniz.

Saç sağlığına iyi gelir

Tatlı badem yağı bir saç serumu görevi görür, saçlarınızı sağlıklı ve güçlü meblağ. Badem yağında bulunan vitaminler, saç dökülmesi, kabarık saçlar, kırılmış saç uçları ve donuk saçlar gibi çeşitli saç sorunlarının tedavisine yardımcı olmaktadır. Bu yağ kirlilik yada aşırı kimyasal ürün kullanımı sonucunda ortaya çıkan aşınma ve yıpranmanın tedavisinde faydalı olabilmektedir. Saçınıza ve kafa derinize düzenli olarak badem yağı ile masaj yapabilirsiniz. Böylece saçlarınızı sağlıklı ve parlak tutabilmektedir. (8)

 

Tırnakları kuvvetlendirir

Tırnaklarınızın kenarlarını yemeye eğiliminiz var ise, tatlı badem yağı ile güçlendirmeniz mümkün olabilmektedir. Sağlıklı ve güçlü tırnaklar için, tırnaklarınıza her gün birkaç damla badem yağı ile masaj yapabilirsiniz. Badem yağında bulunan potasyum ve çinko tırnaklarınızı güçlendirir, onları nemlendirerek kırılmalarını engeller. (9)

Tatlı badem yağının zararları

Tıpkı öteki bir çok madde gibi bademli yağı da belirli koşullar altında kullanmak sağlığınız için oldukca riskli olabilir. Uygulama öncesi aşağıda belirtilenleri dikkate almaya çalışın:

 

 • Tüm yağlar sınırlı kullanıldığı süre yararlıdır.
 • Badem yağını kullanıldıktan sonrasında denize girmek önerilmemektedir.
 • Yağı tüketmeden önce bir beslenme uzmanına yada bir doktora danışın.
 • Hangi badem yağının tüketildiğinin bilincinde olmalısınız. Yalnızca tatlı badem yağı seçtiğinizden kesin olun. Acı badem yağı biri toksiktir.
 • Magnezyum bakımından varlıklı bir rejim kullanıyorsanız tatlı badem yağı kullanmayın.
 • Badem yağı aşırı oranda kullanılırsa, aşırı miktarda E vitamini oluşabilir; bu da ishal, görme kabul edenıklığı, baş dönmesi ve zayıflığa niçin olabilir.
 • Badem yağı yağ taşıması nedeniyle aşırı tüketimi kilo almanıza niçin olabilir
 • Bademe alerjisi olan oldukça fazla sayıda insan bulunmaktadır, bu yüzden badem yağı kullanmaya başlamadan önce alerjiniz olup olmadığınız kontrol edin. (10)

Tatlı Badem Yağı Nasıl Kullanılır ?

 • Yüz nemlendiricinize ve ya losyonunuza birkaç damla tatlı badem yağı ekleyebilirsiniz.
 • Kuru ve lekeli ciltler için birkaç damla yağla masaj yapabilirsiniz.
 • Canlandırıcı bir masaj için lavanta ve nane yağıyla karıştırıp uygulayabilirsiniz.
 • Saçlara ve kırılmış saç uçlarına icra etmek için birkaç damla tatlı badem yağı kullanabilirsiniz.
 • Badem yağıyla deniz tuzunu karıştırıp peeling yapabilirsiniz.
 • Nemlendirmek ve güçlendirmek için tırnaklara badem yağı uygulayabilirsiniz.
 • Tıraştan önce kesikleri önlemek için cilde badem yağı uygulayabilirsiniz. (11)Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

53

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
1
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
1
Sinirlendim

Tatlı Badem Yağının Mucize 30 FaydasıBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin