Turunç Esans Yağının 14 Faydası


Turunç Esans Yağının 14 Faydası

Turuncu esansiyel yağın sağlığa olan faydaları, bir anti-inflamatuar, antidepresan, antispazmodik, antiseptik, afrodizyak, karminatif, diüretik, tonik, sakinleştirici ve kologajik bir madde olarak bilinmektedir.

Turuncu Esansiyel Yağının kullanması 

Turuncuya özgü yağ, çok çeşitli evsel, endüstriyel ve tıbbi kullanımlara haizdir. Yurtiçinde, içeceklere , tatlılara ve tatlı köpeğe portakal aroması eklemek için kullanılır. Turuncu yağı endüstride sabun, vücut losyonları, kremler, yaşlanma karşıtı ve kırışık önleme uygulamaları ve yumuşak içecekler, oda spreyi, sprey, deodorant, bisküvi, çikolata , şekerleme ve fırıncılık maddeleri için bir konsantre olarak kullanılır.

Portakal Esansiyel Yağı ve Ekstraksiyon İşlemi

Bu yağın ana bileşenleri alfa-pinen, sitronellol, geraniol, sabinen, mircene, limonene, linalool ve neral’dir.

Turuncu Esansiyel Yağı’nın Sıhhat’e Faydaları

hepimiz ticari ve endüstriyel kullanımlarını biliyoruz, şimdi portakal esans yağı ile düzenli tüketen insanoğlu için sağlığın bazı yararlarını keşfedelim.

Spazmları Tedavi Eder

Spazmlar sürekli öksürük, konvülsiyonlar, kas krampları ve diyare benzer biçimde birçok rahatsız edici veya ciddi problemlerle neticelanabilir. Bu etkilerden kaçınmak için spazmlara erken tedavi edilmesi veya tamamen önlenmesi gerekir. Bu, kas ve sinirsel spazmları rahatlatan turuncu esans yağı yardımıyla yapılabilir.

Sedatif etki

Ofiste zor bir günün arkasından dinlenmeye ihtiyaç duyduğunuzda veya iltihaplanma durumu çekiyorsanız, rahatlamanıza yardımcı olan doğal bir sakinleştiriciye bu yağ ile ulaşabilirsiniz. Piyasada bulunan suni yatıştırıcılar yada uyuşturucular çoğunlukla narkotik yada öteki bileşik formlara dayalı sakinleştiricilerdir. Bunlar, uzun solukta kalbe ve çeşitli iç organlara muazzam zarar verir.  Portakal esans yağı şeklinde organik bir sakinleştirici kullanmak çok daha iyi bir seçimdir. Kaygı , öfke, depresyon ve bazı bedensel enflamasyonları hafifletir.

Afrodizyak Özellikleri

Portakal esans yağı hafifçe afrodizyak özelliklere haizdir. Dizgesel ve tertipli kullanım, sarkıklık, sertleşme sorunları, iktidarsızlık, cinsiyete olan ilgi kaybı ve libido azalması şeklinde problemlerı tedavi edebilir.

Enflamasyonu Azaltır

Portakal esans yağı, ister iç ister dış etken olsun, enflamasyondan hızlı ve etkili bir rahatlama sağlar. Nedenine bakılmaksızın, aşırı oranda baharat , ateş , enfeksiyonlar, antibiyotiklerin bir yan tesiri, gaz ve toksik madde yada uyuşturucu madde alımını içeren turuncu esansiyel yağ , tahrişi ve acıyı azaltabilir.

Enfeksiyonları Önler

Bir kesik veya aşınma olduğu yerde, bakteriyel bir enfeksiyon sebebiyle yaranın septik hale gelme  ihtimali her süre vardır. Yaranın bir demir nesnesinden oluştuğu vakit bu muhtemelen daha mümkündır. Çünkü tetanoz mikropları tarafından enfekte olma şansı kalır. Turuncu esansiyel yağı, hem mikrobik büyümeyi engellemiş olan hem de yaraları dezenfekte eden septik mantar enfeksiyonları ve tetanozlardan kaçınmalarına yardımcı olabilir.

Depresyonu Giderir

Portakal esans yağının kokusu mutlu anları hatırlatır ve hoş düşünceleri akla getirir. Bu nedenle aromaterapide bu yağ çoğunlukla kullanılır. Mutlu, rahat bir his yaratır. Depresyondan yada kronik endişeden muzdarip insanoğlu için mükemmel bir ruh hali kaldırıcı olarak çalışır. Araştırmalar , portakalın naturel esansiyel yağı birinin kaygı halindeyken salgılanan nabız oranını ve tükrük kortizolü düşürmeye yardımcı bulunduğunu öne sürüyor.

İdrarın Fazlaca Atılmasını Sağlar

Portakal esans yağı, vücudunuzun aşırı gaz ve toksinlerden kurtulmasına destek verir. İdrar içinde ürik asit, safra, aşırı tuzlar , kirleticiler ve aşırı su benzer biçimde toksinleri ortadan kaldıran idrara çıkışı destekler. Ürinerasyon, iştahı arttırır ve sindirimi kolaylaştırır. Yağları kaybetmeye katkıda bulunur, bu da kalbi iyi hale getirir.

Bağışıklığı Arttırır

Bir tonik ile vücut arasındaki ilişki, bir aracın bakımı ve onarımı ile fazlaca benzerdir. Vücut boyunca işlev gören her sistemin tonik tonları, metabolik sistemi uygun bir halde meblağ ve bağışıklığı artırır.

Bağırsakları Rahatlatır

Zararlı bir varlık olmak, aşırı gazın bağırsaklardan uzaklaştırılmasına yardımcı olan bir madde olması demektir. Gaz bağlarırsaklarda doğar ve yukarı doğru hareket eder. Göğüs ağrısı, hazımsızlık ve rahatsızlığa niçin olabilir.

Aynı zamanda kan basıncında artışa, kalp sağlığını negatif yönde etkileyebilir ve akut mide ağrısına niçin olabilir. Turuncu esansiyel yağı, karın ve anal kasları rahatlattığından bu gazların kaçmasına izin vererek bu problemlerin çoğuyla başa çıkabilir. Dahası, ilave gaz formuna izin vermez.

Alzheimer Hastalığını Tedavi Eder

Yapılam bir çalışma  , portakal esans yağı kullanılarak meydana getirilen aromaterapinin, bilhassa Alzheimer hastalığındaki hastalarda bilişsel işlevin iyileştirilmesine yardımcı olabileceğini önermektedir.

Böcek Öldürücü Özelliği

Araştırmalar , turuncu esansiyel yağın, bir kara sineği larvalarına ve pupalarına karşı etkili olduğunu ve kurbağaların yok edilmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Bilinmeyen Diğer Faydaları

Bir detoksifikatör olarak kullanılır, bağışıklığı artırır, kabızlık ve dispepsiyi tedavi eder. Sağlıklı, pürüzsüz ve çekici bir cildi korumak için çok uygundur. Hem de akne ve dermatit tedavisinde destek sağlar.

Dikkat Edilecek Hususlar

Portakal esans yağı fotoğraf toksisitesini gösterir. Acımasızdır ve büyük miktarlarda yutulursa, kusma, mide bulantısı ve iştah yitirilmesine niçin olabilir.

Harman:  Turunçgil yağı olmakla birlikte, öteki narenciye esans yağlarıyla iyi harmanlanır. Turuncu esans yağı, tarçın, karanfil , frenk üzümü, zencefil , karabiber , sandal ağacı ve vetiverin uçucu yağlarıyla iyi harmanlar.

Turuncu Esansiyel hasımTuruncu Yağ nedir?

Portakal yağı Citrus sinensis bilimsel adını taşıyan portakalın uçucu yağıdır . Bunlar son aşama yaygın meyvelerdir.Sadece yağ kendisi kadar yaygın olarak bilinmemektedir. Portakal suyundan farklı olarak, portakal esans yağı, tahıl alkolü içeren bir işlem vasıtasıyla portakallardan soyulabilir. Elde edilmiş portakal yağı sivilceden kronik strese kadar birçok sağlık problemi için kullanılabilir.

Portakal Yağı iyi mi hazırlanmış olur?

Bazılarının beklediğinden farklı olarak, turuncu esansiyel yağ yapmak aslına bakarsak meyvenin kendisini değil, soyları kullanmanızı gerektirir. Portakalları soyun ve kurumalarını bekleyin. Kabukları ezin ve birazcık tahıl alkolünü sobanın sıcak bir sıcaklığına getirin. Daha sonrasında, tahıl alkolünü zemin üzeri portakal kabuğu üzerine dökün. Karışımı sallayıp 2-3 gün bekletilmeden önce sallayın. İşte bu kadar! Turuncu uçucu yağ hazır!

Portakal Esansiyel Yağı Nereden Satın Alınır?


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
1
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Turunç Esans Yağının 14 FaydasıBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin