Kuşburnu Yağının 23 İnanılmaz Faydası


Kuşburnu Yağının Faydası Nelerdir

Son dönemlerin en popüler vitamin kaynağı kuşburnu oldu. Kuşburnu bitkisinin çekirdeklerinden elde edilen yağda olağanüstü özellikler gizli… Kuşburnu yağının kullanım alanlarını ve yararlarını sizler için araştırdık…

Kuşburnu yağı, kuşburnu bitkisinin çekirdeklerinden çok zahmetli bir halde elde edilmiş yağdır. Kuşburnu yağı, soğuk pres yöntemiyle çıkarılır. Çekirdeğin sert oluşu hem yağın elde edilmesini zorlaştırır bununla birlikte çok az yağ üretilmesine sebep olur. Bu da kuşburnu yağının fiyatını kabartır. Yani ucuz bulduğunuz yağı almamanızı tavsiye ediyoruz. Ucuz yağlar saf olmayabilir. Kuşburnu yağını alırken saf olup olmadığına dikkat edilmesi gerekir.

 

Kuşburnu yağı, Omega 3, Omega 6, retinol, C vitamini, E vitamini ve A vitamini ihtiva eder. Bir çok sağlık faydası bulunan kuşburnu yağı, özellikle cilt üzerinde çok önemli pozitif etkiler gösterdiği bilinmektedir. Bu etkisi sebebiyle günlük hayatımızda kullandığımız birçok kozmetik ürününün muhteviyatında de kuşburnu yağı bulunur.

KUŞBURNU YAĞININ FAYDALARI NELERDİR?

 

Kuru ciltleri nemlendirir;

Kuşburnunun zengin oranda E vitamini içerdiğini söylemiştik. İçeriğindeki bu E vitamini cildin rutubet oranının korunmasında ve kuru ciltlerin yine nemlendirilmesinin sağlanmasında çok önemli bir rol oynar.

 

Kırışıklıklara karşı koruyucu özelliktedir;

 

Kuşburnu yağı, ciltte yaşlanma ile oluşan çizgilerin derinleşmesini önleyerek cildi sıkılaştırır. Bu özelliği ile bununla birlikte sarkma ve kırışıklık problemlerına karşı savaşır.

 

Hücrelerin yenilenmesini sağlar;

Kuşburnu yağı hücre yenilenmesi üzerinde sunmuş olduğu etken etkisinde bırakır ciltteki cansız hücrelerin tekrar canlı hale getirilmesini sağlar ve bu sayede tertipli kullanımı sonucu cilt daha sağlıklı ve parlak görünür.

 

Mikroplara karşı koruyucu tesirleri vardır;

 

Kuşburnu yağının cilt üzerindeki bir öteki önemli tesiri de ciltteki mikroplara karşı cenkması ve soğuk aylarda cildi soğuklara karşı korumasıdır.

 

Egzama ve akne lekelerinin gitmesine destek sunar;

 

Kuşburnu yağında ki temel yağlar, egzama ve aknelerden kaynaklanan izlerin ortadan kalkmasını sağlarlar çünkü cilt yenilenmesi hızlandırır. Bu temel yağlar, cildin esnekliğini ve geçirgenliğini arttırarak kendini onarım etmesini kolaylaştırırlar. A vitamini bu aşamada da ciddi bir vazife üstlenmektedir.

 

Bağışıklık sistemini sağlamlaştırır;

 

Kuşburnu yağı güçlü bir C vitamini kaynağıdır. C vitamini vücudun gereksinim duyan değerleri sağlayarak bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olur.

 

Menisküs’ü azaltmaya yardımcıdır;

Menisküs rahatsızlığına sahip olanlar, her gün bir fincan kuşburnu çayı içerek çare bulabilirler. Arthritis Research adlı gösterim organında, kuşburnu çayı içenlerin menisküs hususunda içmeyenlere oranla daha çok yol kat ettikleri belirtilmektedir.

 

Saç bakımında önemli rol oynar;

 

Cilt üzerinde olmasıyla birlikte saçlar üzerinde de etkisi görülmüştür. Kuru saçların yeniden canlanmasında ve kuruluğunun azalmasında kullanılmaktadır. Kremlerinizde olduğu şeklinde kuşburnu yağını şampuanlarınızın içinde de güvenle kullanabilirsiniz. Kuşburnu yağının saç diplerinde oluşan kepek problemlerinin önüne geçilmesinde de kullanıldığı bilinmektedir. Çok ileri derecede kepek problemlerine sahip olunması durumunda maske şeklinde saça uygulanması önerilmektedir. Bu durumda saç dipleri ile beraber bütün saça sürülen kuşburnu yağının 30 dakika bekledikten sonra yıkanarak temizlenmesi gerekir.

 

Güçlü bir antioksidandır.

 •  İdrar yolları enfeksiyonlarının önüne geçer.
 • Böbreklerin düzenli çalışmasına destek sağlar
 • Baş ağrısını geçirmeye destekdır
 • İyi bir antidepresandır.

 

KUŞBURNU YAĞININ CİLDE FAYDALARI

 

 • Cildin rutubet ve su dengesini korumasına yardım eder.
 • Cildin pigment üretimine destek sağlar.
 • Cildin genç kalmasını sağlar.
 • Güneş lekelerini giderir.
 • Yüzdeki ince çizgileri, kaz ayaklarını, dudak etrafındaki izlerin oluşmasını engellemeye destek sağlar. Ek olarak mevcut izlerin de derinleşmesini önler. Bu sayede, cildin deformasyona uğramış bir görüntü alması engellenir.
 • İçerisinde bulunan E vitamini yardımıyla iyi bir nemlendirici olarak düşünülür. Kronik kuruluğun önüne geçer.
 • Cildin canlı görünmesine katkı sağlar.
 • Sedef egzama gibi deri hastalıklarının tedavisinde etkilidir.
 • İçeriğindeki Omega 3 ve Omega 6 sayesinde onarıcı tesir göstererek, ciltteki çatlakların ve hanımların baş düşmanı selülitlerin yok olmasını sağlar.
 •  Doğum sonucu oluşan çatlakları yok etmeye yararlıdır.
 • Gözaltlarında meydana gelen, stres, yorgunluk ve benzeri sebeplerden ortaya çıkan morlukların ortadan kalkmasına yardım eder
 • meydana getirilen makyajın kalıcı olmasına yardım eder. Bu anlamda, makyaj öncesi cilde sürülerek bazik işlevi görebilir.
 • Tırnak bakımında fayda sağlar. Tırnakların güçlenmesine yardım ederek kırılmalarının önüne geçer. Daha parlak ve canlı görünmelerine katkı sağlar.

 

KUŞBURNU YAĞININ SAÇA FAYDALARI

 • Saçların daha sağlıklı uzamasını sağlar.
 • Saç derisinde meydana gelen hastalıkların önüne geçer.
 • Saç dökülmelerine engel olur.
 • Saçın rutubet dengesini korumasına yardımcı olur
 • Saçların yenilenmesine destekdır.
 • Saç için iyi bir nemlendirici ve doğal bir yumuşatıcıdır.
 • Saçlar da oluşan kepek oluşumunu engeller.
 • Saç derisi üzerindeki kan dolaşımını hızlandırır.

KUŞBURNU YAĞI NASIL KULLANILIR?

 

Kuşburnu yağı, kullanım açısından çok kolay kullanılan bir yağdır. Cilt tarafınca çok hızlı bir halde emilir ve kötü kokuya niçin olmaz.

 

Aktarlardan aldığınız kuşburnu yağını düzenli şekilde kullandığınız kremlerinizin içine eklediğinizde hem ciltte oluşacak mikroplara karşı bir koruyucu bununla birlikte ölü hücrelerin canlandırılması için bir aktifleştirici içerik elde etmiş olmuş olursunuz.

 

Hem de kuşburnu yağının mütevazı olarak kullanılması da mümkündür. Bu durumda yağın krem şeklinde masaj yaparak cilde uygulanması gerekir.

 

Yapacağınız makyajın kalıcılığını arttırmak ve uzun süre kalmasını sağlamak için makyaj yapmadan önce cildinize kuşburnu yağı ile masaj yapmanız önerilmektedir.

 

Kuşburnu yağı bir tek yüzde değil bununla beraber el, yüz, ayak, bacak, kol ve göğüs şeklinde vücudunuzun tüm bölgelerinde güvenle kullanabilirsiniz. Kuşburnu yağı biroldukça güzellik salonunda aroma terapi yağları içinde kullanılmaktadır.

 

KUŞBURNU YAĞININ YAN ETKİLERİ

Kuşburnu yağı, öteki tüm bitkisel yağlar benzer biçimde alerji açabilecek yağlardandır. Bu yüzden kullanmadan önce minik bir kontrol yaparak kuşburnu yağına karşı alerjiniz olup olmadığını görebilirsiniz. Bu testi yapmadan kuşburnu yağını cildinize sürmeniz cildiniz daha hassas hale getirebilir. Alerjik bir vaziyet olmadığı takdirde kuşburnu yağının herhangi bir başka yan tesiri yoktur ve daha önce de söylemiş olduğimiz şeklinde bütün vücutta güvenle kullanılabilir. Dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan öteki bir durum ise kuşburnu yağının cilde günde sadece bir kez kullanılması gereğidir.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Kuşburnu Yağının 23 İnanılmaz FaydasıBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin