Lanolin Nedir? Nerelerde Kullanılır ?


Lanolin Nedir

Lanolin koyun yada keçi yününden elde edilmiş bir maddedir. Peki lanolin iyi mi elde edilir? Yünü, ön yıkama ile madeni tuzlarından temizlenir sonra sabunlu su veya alkali çözeltisi ile yıkanır. Bu yıkamada lanolin, yünden alınmış olur. Bu sabunlu su, % 0,5-5 miktarında lanolin bulundurur. Bu karışımda lanolin emülsiyon şeklinde olup, çok küçük tanecikler halinde karışımdan ayrılır. Bu emülsiyondan lanolini ayırmak için, santrifüj, asitle çöktürme yada Ca ve Mg tuzu halinde çöktürme metodları kullanılabilir.

Lanolin i arıtmak için, özel toprak süzgeçlerden süzülür. Rengi ağartılır. Bu işlem için sülfat asidi, potasyumbikromat, klor ve hidrojen peroksit kullanılır.

Kaç Çeşit Lanolin Vardır?

Lanolin iki çeşittir. Biri hidrate (sulu) lanolin olup, sarımsı beyaz renktedir. Sulu lanolin, yaklaşık % 30 kadar su ihtiva eder ve suda çözünmez. Kloroform ve eterde çözünür. İkincisi ise susuz lanolin olup, yarı katı ve sarımtrak bir maddedir. Suda çözünmez, fakat kendi ağırlığının iki misli su ile bir karışım verir ve bu karışımdaki lanolin, sudan ayrılmaz. Diğer organik çözücülerde ve sıcak alkolde çözünür.

Lanolin Nerelerde Kullanılır?

Lanolinin kullanım alanı çok yaygındır. Ticarette en çok sulu (hidrate) lanolin kullanılır. Lanolin, merhemlerin yapımında, kozmetikte, el kremlerinde, traş kremlerinde, tüy dökücü kremlerde ve kolloidal gümüş merhemi şeklinde nüfuz edici merhemler de kullanılır.

Lanolin Zararları

Lanolinin zararları, lanolin zararlı mı ? Denince akla İlk olarak  alerjik etki göstermesi, tahriş edici olabilmesi ve kansorejen olması sayılabilir. Lanolin üretiminde kullanılan yardımcı maddeler kişilerde alerjik tesir gösterebilir. Lanolinin kanserojen olduğuna dair tespitler bulunması ile beraber tahriş edicidir. Ayrıca lanolin içeren ürünlerde DDT (Böcek İlacı) ye rastlanmıştır.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
3
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
2
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
1
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Lanolin Nedir? Nerelerde Kullanılır ?Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin