Limon Yağının Cilde 30 Faydası


Limon Yağının Cilde 30 Faydası

Limon yağı temizleyici özelliği ile bir çok kozmetik cilt temizleme ürününün içinde kullanılıyor. Özellikle kuzey ABD ve Akdeniz ülkelerinde limon, cilt hastalıklarının tedavisinde M.Ö 800’lü yıllardan günümüze kullanılmakta. Limon yağının cilde faydaları cilt yüzeyini temizlemesi ve ölü hücrelerden arındırması, antiseptik özelliği ile küçük yaralanmaları tedavi etmesi, aknelerin tedavisinde kullanılmasıdır. Limon yağı hemen hemen olgunlaşmamış limonun kabuğundan elde edilir.

Ciltte oluşan ufak yüzeyli enfeksiyonların tedavisinde limon ve lavanta yağını bir kap suyla karışmasını sağlayarak kullanabilirsiniz. Enfeksiyon bulunan yüzeye bu karışıma batırdığınız ufak bir havluyu bastırarak kompres yapın ve 10 dakika kadar bekletin. Limon yağı enfeksiyonu temizlerken lavanta yağı rahatlama sağlar. Eğer cilt yaralanmaları yahut enfeksiyonları için limon kullanırsanız uygulamadan derhal sonra güsevinç çıkmaktan kaçının. Güneş kızarıklığa ve kaşıntıya yol açabilir.

Bitlenme gibi saç derisinde tahrişe yol açan sorunların tedavisinde limon yağı kullanılabilir. 8-10 damla limon yağını 10 ml jojoba yağı ile karıştırın. Karışımı kafa derisine masaj yaparak sürün ve 4-5 saat deri yüzeyinde kalmasını sağlayın. Sonra bol su ile durulayın.

Yağlı ciltler için limon iyi bir dengeleyicidir. Ancak bu etkiyi görebilmek için limonu tertipli olarak kullanmanız gerekir. Ayrıca dudaklarda oluşan uçukların tedavisinde limon yağı etkili bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor. Uçuk çıkacağını hissettiğinizde günde bir kaç kez bu bölgeye limon yağı sürerek engel olabilirsiniz.

Limon ve Limon Yağı  Faydasını Buradan İzleyebilirsiniz

C vitamini yönünden zengin olan limon yağı kuru havalarda el, ayak ve dirseklerde oluşan cilt kuruluğuna karşı kullanılabilir. Bir kaç damla gliserin ve limon yağını karışmasını sağlayarak yatmadan önce kuruyan bölgelere uygulayın. Bir kaç hafta sonra cildin kuru bölgelerinin pürüzsüz ve daha yumuşak bulunduğunun göreceksiniz.

Cilt için naturel bir güzellik iksiri

Limon yağı, limon kabuklarının sıkılmasıyla veyahut su buharı distilasyonu yöntemiyle elde edilmiş bir yağdır. Bu şifalı yağın içerisinde, yine limonun kendisi kadar bol C vitamini bulunur. Cildin ihtiyaç duyduğu nemi ve vitamini sağlayan limon yağı, güzelliğine güzellik katmak isteyenlerin de bir numaralı sağlık iksirlerinden biridir.

İçeriğindeki asitler yardımıyla organik bir temizleyici de olan limon yağı, yalnızca cilt için değil, saçlar için de fazlaca yararlıdır. Bununla birlikte, tüm vücut için ve temizlik için de faydalanılabilecek özellikleri mevcuttur.

Limon Yağının Cilde Faydaları

 • Antiseptik özelliği nedeniyle ciltteki sivilce ve akneleri geçirir ve yenilerinin oluşumunu önler.
 • Tonik görevi görür, bu anlamda cilt için çok iyi bir temizleyicidir.
 • Gözenekleri iyice açarak cildin daha rahat nefes almasına ve ferahlamasına yardım eder.
 • Siğilleri yok eder ve yenilerinin oluşmasının önüne geçer. Bu etki için siğillerin olduğu bölgeye günde iki kere limon yağı ile masaj yapılmalıdır.
 • Uçukları hızlı bir şekilde tedavi eder.
 • Yağlı ciltlerdeki yeni yağ oluşumunu azaltmaya yardım eder. Cildin fazla sebum salgılamasının önüne geçer.
 • Ciltteki ölü derinin atılmasını sağlar.
 • Cildin elastikiyetini artırır ve cildi sıkılaştırmaya yardım eder.
 • İyi bir nemlendirici ve yumuşatıcıdır. Bu sayede, cildin kurumasının da önüne geçmiş olur.
 • Cildi besleyip canlandırmaya, yumuşacık ve pürüzsüz bir görünüme ulaşmasına yardımcıdır.
 • Cilde enerji pompalar ve daha enerjik görünmesine yardım eder.
 • Yüzdeki ve ellerdeki lekeleri azaltır. Özellikle, cildi yaşlanmanın niçin olduğu kahverengi lekelerden kurtarmış olur.
 • Yara izlerini ve Güneş’in sebep olduğu lekeleri geçirmeye de yardım eder.
 • Kaşıntıları gidermeye yardımcıdır.
 • Çatlakların iyileşmesine yardım eder. Özellikle topuklar için iyi bir kür niteliğindedir.
 • Limon yağı, hanımların en büyük korkulu rüyası selülit sorununa karşı da tedavi edici niteliktedir. Hem selülitleri geçirmeye bununla beraber yeni selülitlerin oluşmasını engellemeye yardım eder. Bunun için, limon yağı ile sorunlu bölgeye gün aşırı masaj yapılmalıdır. Bu sayede, bu bölgedeki hücre toksinlerini boşaltır ve vakit içerisinde daha muntazam bir görünüme kavuşur.
 • Selülit sorunu haricinde, kilo alma ve kilo verme ile hamilelik benzer biçimde dönemlerde oluşan çatlakları ortadan kaldırmaya da yardımcıdır.
 • Varislerin sebep olduğu ağrıyı geçirmeye destekdır.
 • Kan dolaşımını hızlandırdığı için, limon yağı katılan duş jeliyle vücuda kese ya da masaj yapıldığında hem cildin bununla beraber kişinin canlanması ve enerji kazanması söz mevzusu olacaktır.
 • İltihaplanmaları engellemeye yardım eder.
 • Minik kazalar sonucu oluşan çizik ve yaralanmalarda, sorunlu bölgenin mikrop kapmasını önler ve daha çabuk iyileşmesine yardım eder.
 • Böcek sokması ve sinek ısırması gibi durumlarda, sorunlu bölgenin hızlıca iyileşmesine yardım eder.
 • Tırnakları güçlendirici etkiye haizdir. Kırılgan ve duyarlı tırnakların güçlenmesine ve sertleşmesine destek verir. Ek olarak, tırnakların sararmalarının da önüne geçer.

Limon Yağının Ağız ve Diş Sağlığına etkisi

 • Ağız çalkalama suyu ve gargara olarak da kullanılabilir.
 • Ağız içinde çıkan yaraları geçirmeye yardım eder.
 • Diş sağlığını korumaya destekdır. Dişlerdeki lekeleri gidermeye de katkı sağlar. Özellikle sigara, çay ve kahvenin neden olduğu diş lekelerini çabucak geçirir. Bu tesiri için dişleri limon yağıyla ovmak gerekir.
 • Diş eti kanamalarının önüne geçer.

Limon Yağının Saça Faydaları

 • Saçlar için iyi bir nemlendirici ve naturel bir yumuşatıcı niteliğindedir.
 • Saçlardaki kuruluğu almaya yardım eder.
 • Zayıf saçları sağlamlaştırır, daha hızlı ve sağlıklı şekilde uzamalarına yardım eder.
 • Saçların daha canlı, parlak, ışıltılı ve enerjik olmasına yardımcıdır.
 • Birçok yağ benzer biçimde saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırır.

Bir temizlik malzemesi olarak limon yağı

Taze sebzeleri ve meyveleri birkaç damla limon yağının damlatıldığı bir suda bekletmek, bu sebze ve meyvelerin mikrop ve bakterilerden tamamen arınmasına yardım eder.

Oda spreyi olarak da kullanılabilir. Bu etkisi için bir miktar suya birkaç damla limon yağı damlatılabilir. Kökü kokuları özellikle de sigara dumanını yok etmeye yardım eder.

Temizlik esnasında kullanılırsa, bakteri ve mikrop kırıcı özelliğiyle bulunulan ortamın daha hijyenik olmasına yardım edecektir. Bunun için, kullanılan suya ya da temizlik malzemesine bir miktar limon yağı damlatmak yeterli olacaktır.

1 kova suya 10 damla limon yağı damlatılırsa, halı ve kilimlerdeki lekelerin çıkması kolaylaşır. Ek olarak, limon yağı bu halı ve kilimlerin güzel kokmasını da sağlar.


Yöresel Ürünler Online Satış

Günümüzde yöresel ürünlere ilgi oldukça artmıştır. Doğal gıdaya yönelim ve toplum bilinci henüz çok gelişmese de, yavaş yavaş ilerleme olmaktadır. Eski yöntemler ile elde edilen doğal gıdaları online olarak sipariş verebilirsiniz.

Yöresel Ürün Çeşitleri

Ev Yapımı Salça

Acı Biber Salçası

Tatlı Biber Salçası

Domates Salçası

Ev Yapımı Salça Çeşitlerini Görmek İçin Buraya Tıklayabilirsiniz

Soğuk Sıkım Zeytinyağı

5 LT Soğuk Sıkım Zeytinyağı >> Buraya Tıklayınız

Sivilce Ve Saç İçin Doğal Sabunları Görmek İçin Buraya Tıklayabilirsiniz

Kepeğe İyi Gelen Sabunlar

Zeytinyağlı Sabun

Kükürt Sabunu

Ardıç Katran Sabunu

Bıttım Sabunu

Sivilceye İyi Gelen Sabunlar

Bıttım Sabunu

Ardıç Katran sabunu

Keçi Sütü Sabunu

Ballı Sabun

Yöresel Ürünler Online Satış

100 Çeşite yakın Antep yöresel ürünler ve Hatay yöresel ürünlerini bulabileceğiniz, aynı gün kargo imkanı ile 2-3 gün içinde size ulaşacak yöresel ürünlere göz atmanızı tavsiye ederiz.

Kilisten Gelsin Sitesinin yenişafak, haberler.com ve sondakika gibi büyük gazetelerde haberleri yayınlanmıştır.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
2
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
11
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
1
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
1
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
2
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
1
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
2
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
17
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Limon Yağının Cilde 30 FaydasıBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin