Mandalina Yağının 5 Faydası


Mandalina Özü Yağının Faydaları

Akne, Çatlaklar ve Yaraları İyileştirir

Mandalina yağı aknelere, çatlaklara ve yara izlerine karşı etkili çünkü yumuşak yapısından ötürü cildinize zarar vermiyor. Hasar görmüş cilt bölgelerinin enfeksiyona kapılmasına engel olan bu yağ, bakteri ve mantar gelişimine de engel oluyor. Eğer yara izlerinizi azaltmak için çareler arıyorsanız, onu bir taşıyıcı yağ ile birleştirebilir ve direkt yara izine uygulayabilirsiniz. Hatta lavanta yağı, badem yağı benzer biçimde yağlarla karışmasını sağlayarak kullanmak da mümkün.

Ağrıları, Anksiyeteyi ve Mide Bulantısını Aromaterapi ile Geçirir

Mandalina öz yağı anksiyete ve mide bulantısına karşı kullanılabilen en iyi yağlardan bir tanesi. Tıpta Tamamlayıcı Terapiler yayınındaki bir çalışmada, bu yağın ağrılar, mide bulantısı ve anksiyete üzerindeki şifa verici tesirleri, Ten Allina Health adlı hastanelerde birebir denenmiş ve hastaneler tesislerinde aromaterapi ile bu yağı kullanmışlar.

Elde edilen sonuçlara göre hastaların ağrı, kaygı ve mide bulantılarında gözle görülür iyileşmeler meydana gelmiş. Toplamda 10.262 hastanede aromaterapi yoluyla hasta bakımına eklenen bu adım, denenen öteki öz yağlara gore çok daha iyi neticelar vermiş.

 

Ağrılara Son Verir

Araştırmalar organik bitkilerden elde edilmiş yağların ağrıyla savaşta oldukça etkili olduklarını gösteriyor. Mandalina öz yağının saflaştırılması ile elde edilmiş terpenes maddesi, bir analjezik olarak ağrıya karşı kullanılabiliyor.

 

Gıdaları Bakterilerden Korur

Mandalina yağının antimikrobiyel tesirleri mevcuttur. Listeria innocua bakterisi üzerinde meydana getirilen çalışmalarda, bu bakterinin fasulye taneleri üzerindeki renk ve doku değişimleri gözlenmiş. Sonuçlara gore mikrobiyel anlamda ciddi bir iyileşme mevcut ve saklanan besinlerin renk ve doku değişimleri de azalmış. Dolayısıyla gıdalarda besin koruyucu olarak kullanılması mümkün.

Kanser Hücrelere Karşı Savaşır

Limonene maddesi ve mandalina yağı ile meydana getirilen çalışmalarda, her iki maddenin de tümör gelişimi üzerinde engelleyici bir tesirinin olduğu görülmüştür. Bu durum onun alternatif tıpta bir kanser önleyici ve anti-tümör olarak kullanılmasının önünü açabilir.

 

Mandalina Öz Yağının Riskleri

Mandalina yağı yumuşak, güvenli ve toksik olmayan bir yağdır ancak hamileler, epilepsi hastalığı olanlar, karaciğeri zarar görmüş olanlar, ilaç kullananlar ve kronik hastalıkları olanlar, bir aromaterapi uzmanına görüşmeden onu kullanmalılar.

Çocuklarda ve yaşlılarda kullanımı da gözetilmelidir. Güneşe çıkacak olanlar ise mandalina yağının güneşin zarar verici etkilerini arttırabileceğini unutmamalılar.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Mandalina Yağının 5 FaydasıBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin