Nar çekirdeği Yağının 15 Efsane Faydası


Nar Çekirdeği Yağının Faydaları

Nar meyvesinin çekirdeklerinden soğuk basım uygulanarak üretilen nar çekirdeği yağı, yumuşak bir altın rengi ve meyveli bir aromaya haizdir. İlginçtir ki, bir kilogram nar çekirdeği yağı üretmek için ortalama olarak 200 kilo nar çekirdeğine ihtiyaç duyulmaktadır.

 

Nar çekirdeği yağı oldukça sağlıklı bir yağdır. Sağlıklı olduğu için hem tıbbi alanlarda aynı zamanda kozmetik sektöründe sıklıkla kullanılmaktadır. Cildin yaşlanmasıyla savaşım eden yüksek düzeyde antioksidanlar içermektedir. Nar çekirdeği yağı, sabun, şampuan, masaj yağı benzer biçimde cilt ve saç bakım ürünlerinde vazgeçilmez bir bileşen oluşturmaktadır.

Nar çekirdeği yağı K ve C vitaminleri, potasyum, çinko, demir, punik ve ellagik asitler bakımından zengindir. Bu yağın önemli bir özelliği de, çok azca doğal yağda bulunan sıkılaştırıcı etkiye haiz olmasıdır. (1)

 

Nar çekirdeği yağının sağlığa olan faydaları

Güçlü bir antioksidandır

Nar çekirdeği yağı antiinflamatuar özelliklere haiz olmasıyla bilinen omega 5 yağ asidi olan ve punik asit olarak da adlandırılan çoklu doymamış bir yağı içermektedir. Yağ, cildin yaşlanmasına neden olan serbest radikalleri engellemektedir. Bununla birlikte güneş hasarına karşı koruma sağlamaktadır. Yapılan bir çalışmaya nazaran, nar çekirdeği yağı ile kanserle de mücadele etmek mümkündür.

İnflamasyonla savaşım eder

Nar çekirdeği yağı, egzama, sedef hastalığı ve güneş yanığı benzer biçimde cilt problemleri yaşayan insanlara yatıştırıcı ve nemlendirici bir rahatlama sağlayabilmektedir. Yağın haiz olduğu organik antiinflamatuar özellikler cildin kızarıklığına ve kızgınlığına yol açan tahrişi hafifletir. Ek olarak yaraları iyileştirir ve cildin sağlıklı olmasını sağlar. Gıda maddesinin doğrudan hücreye iletilmesine yardımcı olur, böylece hücresel rejenerasyon ve gençleşme süreci hızlanır. (2)

 

Kanserle savaşım eder

Nar zaten bir meyve olarak antioksidanlar, vitamin A, vitamin C, demir açısından oldukça zengin kaynaklara haizdir. Nar yağ formunda da, prostat, göğüs ve akciğer kanseri gibi her türlü kansere karşı cenkmak için kullanılabilir. Buna ek olarak, ciltte hücre hasarını önlemek için de kullanılabilir. Her gün bir bardak su yada meyve ile birlikte birkaç damla nar yağı tüketebilirsiniz.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir

C vitamini içerik kaynakları, nar meyvesi içinde yüksek miktarda bulunmaktadır. Vücudun güçlü bir bağışıklık sistemine haiz olması için C vitamini çok önemlidir. Her gün tüketilen nar suyu yahut ılık suya eklenen nar çekirdeği yağı, vücudunuza günde % 15 oranında C vitamini temin edilmesine destek olmaktadır. Böylece güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmaya da yardımcı olabilmektedir.

 

Kemik sağlığını destek sunar

Nar çekirdeği yağı sabahları meyve suyu yada suyla gmeşhurk olarak alınabilir. Bu yöntem kemik hastalıklarının önlenmesinde çok yardımcı olan bir tedavi biçimidir. Yapılan araştırmalarda, varlıklı vitamin kaynağı olan nar ekstraktlarının, yaşla birlikte azalması olası kemik yoğunluğunu artırmada çok yararlı olduğu bulunmuştur. Bebek bekleyen anneler de öncesinde doktordan tavsiye aldıkları takdirde nar çekirdeği yağı kullanabilirler. (3)

Kanserle savaşım eder

DNA hasarı, hücre döngüsünde bir kesime niçin olabilir ve böylece kanser gelişimini teşvik edebilir. Nar çekirdeği yağında bulunan antioksidanlar hücreleri böyle bir hasara karşı koruma kabiliyetine haizdir, dolayısıyla lösemi ve tümörü engelleyebilmektedir. Sonuç olarak, göğüs, kolon, prostat kanserinin tedavisinde ve önlenmesinde oldukca yararlıdır.

 

Kardiyovasküler sisteme iyi gelir

Nar çekirdeği yağı içerisinde bulunan fitokimyasallar, vücuttaki kolesterol düzeylerini düzenlemek ve iyi yağları temin etmek için yardımcı olur, böylece kalp krizi, yüksek gerilim, ateroskleroz ve diğer kardiyovasküler hastalıkların önlenmesinde faydalı bir hale gelir.

Hormonal dengeye yardımcı olur

Nar çekirdeği yağında bulunan fito östrojenleri, hormonal dengesizlikleri tedavi etmek ve önlemek için yararlıdır. Yağın haiz olduğu gerekli C vitamini ve mineral içinde ne olduğu, vücudun bağışıklık sistemini geliştirmeye ve güçlendirmeye yardımcı olmaktadır. (4)

 

Arterleri temizler

kimi zaman kötü yeme alışkanlıkları, kalın kan oluşumu şeklinde biroldukça nedenden dolayı arterler tıkanabilmektedir. Nar çekirdeği yağlarının atardamarlarının temizlenmesinde ve plak türünün ortadan kaldırılmasında çok yardımcı olduğu bulunmuştur. Su yada meyve suyuna birkaç damla nar çekirdeği yağı katıp gmeşhurk olarak içmek damarların temizlenmesine yardımcı olabilir.

Tansiyonna iyi gelir

Felç geçirme riski, günlük olarak, nar çekirdeği yağı tüketimi yağ veya meyve suyuyla azaltılabilir. En iyi yöntem, yağın pişirilmesidir. Alternatif bir yöntem ise, meyve suyu yada suya birkaç damla yağ ekleyerek gmeşhurk olarak tüketmeye çalışmaktır. Yüksek kan basıncını % 5 oranında düşürebildiği söylenmektedir. Düzenli tüketimi yüksek kan basıncı riskini % 60 oranında düşürebilir.

 

Ağız ve diş sağlığına iyi gelir

Dental plak bakteri infestasyonları, diş ağrısı ve kök problemleri gibi birçok soruna neden olabilir. Bunlar nar yağı kullanılarak kolaylıkla çıkarılabilir. Yağın diş ağrısı için çok yararlı olduğu tespit edilmiştir. Bir top pamuğu çok azca oranda yağa batırıp ağrı bölgesine uygulayabilirsiniz. Nar çekirdeği yağı polifenoller, tanenler ve bazı asit içeriklerinin yardımıyla temiz ve parlayan dişlere kavuşmak için hafifçe dişler üzerinde de kullanılabilir. (5)

 

Saç sağlığına iyi gelir

Nar çekirdeği yağı yalnız saçlarınızı ipek gibi yapmakla kalmaz, hem de saç büyümesini desteklemek için de çalışır. Sahip olduğu zengin vitamin ve antioksidan içeriği, kafa derisinde kan dolaşımını harekete geçirir ve saç dökülmesini daha hızlı bir şekilde teşvik eder. Nar çekirdeği yağları, kepek ve kuru kafa derisi rahatsızlığı olan kişiler için de idealdir, çünkü kafa derisini derinden nemlendirebilmektedir.

Cilt sağlığına iyi gelir

Nar çekirdeği yağı, tüm cilt tipleri için etkilidir ve cildinizdeki kolajenin sağlığını korumanın mükemmel bir yoludur. Günlük olarak, yüz için kullanıldığında dış tabakasını derinlemesine besler, ince çizgileri ve kırışıklıkları en aza indirirken bununla birlikte cildin genel elastikiyetini geliştirir. Ek bir avantajı ise, hindistancevizi yada argan yağı gibi muadillerinin aksine, nar çekirdeği yağı ultra hafifçe bir yüz maskesidir ve çabucak emilir. Üstün emiciliği cildin daha derin katmanlarına hızla nüfuz etmesini sağlar ve A, D, K ve E vitaminlerini hücre altı epidermisine verir, bu da kuru veya hasarlı cildi hızla onarmak isteyenler için ideal bir seçimdir.

 

Cildi korur

Nar çekirdeği yağı, ellagik asit (doğal bir antioksidan) ve omega-5 yağ asitleri bakımından zengindir. Her ikisi de yaşlanmanın erken belirtilerine yol açabilen özgür radikalleri savuşturur. Araştırmalar, bu yağın anti aging yüz yağı olarak kullanılabileceğini anlatmaktadır. Ek olarak, güneş hasarını önlediği ve cilt kanseri riski üzerinde etkisinde bırakan bir etkiye sahip olduğu da gösterilmiştir. Güneş kremine eklendiğinde, cilt hasarında % 20 oranında bir azalma sağlayabilmektedir. (6)

Nar çekirdeği yağının zararları

Nar çekirdeği yağının endişe edilecek herhangi bir belirgin yan etkisi yoktur. Herhangi bir ürün alırken daima etiketi dikkatli bir şekilde okuyun ve yönettiği gibi kullanın. Bir reaksiyonunuz olması durumunda, önce cilt üzerinde küçük bir bölgede ürünleri kontrol etmek iyi bir fikirdir. Ek olarak, alerjiniz olmadığından kararlı olana dek ölçülü bir halde kullanın. (7)


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Nar çekirdeği Yağının 15 Efsane FaydasıBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin