Neroli Yağının 10 Farklı Faydası


Neroli Yağı Faydası Nedir

İnflamasyon ve Ağrıyı Düşürür

Neroli’nin ağrı ve inflamasyonun tedavisi için etkili bir seçenektir. Ek olarak neroli uçucu yağın ağrı merkezi ve çevresindeki duyarlılığı azaltma kabiliyetine haiz olduğu bulunmuştur.

Stres Azaltıyor ve Menopoz emarelerini Azaltıyor

2014’teki bir çalışmada elde edilmiş bulgular, neroli esansiyel yağının solunum edilmesiyle menopoz sonrası semptomların giderdiği, cinsel arzuyu arttırdığı ve postmenopozal hanımlarda kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğu yönündedir. Genel olarak, neroli uçucu yağı stresini azaltmak ve endokrin sistemi iyileştirmek için etkin bir müdahale olabilmektedir.

Kan Basıncı ve Kortizol Seviyelerini Düşürür

Yapılan bir çalışmada neroli esansiyel yağının solunum edilmesinin kan basıncında ve stres azalmasında hemen ve sürekli olarak pozitif yönde tesirleri olabileceği sonucuna varılmıştır.

Antimikrobiyal ve Antioksidan Aktiviteleri Sergiler

Bu kokulu çiçek sadece kokan bir yağ üretmez. Araştırmalar, neroli esansiyel yağının kimyasal bileşiminin hem antimikrobiyal hem de antioksidan güçlere sahip bulunduğunu gösteriyor.

Cildi Onarır ve Gençleştirir

Güzellik rutinine eklemek için bazı uçucu yağlar satın almak istiyorsanız, kesinlikle neroli uçucu yağ bu tarz şeylerin arasında yer almalıdır. Cilt hücrelerini yenileme ve cildin esnekliğini arttırma özelliği ile bilinir. Hem de ciltteki doğru yağ dengesinin korunmasına yardımcı olur, bu da tüm cilt tipleri için muhteşem bir seçim olduğu anlamına gelir. Cildin hücresel seviyede canlandırılabilmesi sayesinde, neroli uçucu yağ, kırışıklıklar, yara izleri ve gerginlik lekeleri için faydalı olabilir. Stresin neden olduğu veya bunlarla ilgili herhangi bir cilt rahatsızlığına, neroli esansiyel yağı kullanımı da iyi cevap vermektedir. Çünkü genel olarak iyileşme ve yatıştırıcı kabiliyetlere sahiptir. Antimikrobiyal kabiliyeti olduğundan (yukarıda açıklandıği şeklinde) bakterilerin niçin olduğu cilt rahatsızlıklarının ve kızarıklığın tedavisinde de yararlı olabilir.

Nöbet ve Antikonvülsan ajan olarak davranır

Nöbetler, beynin elektriksel aktivitesinde değişimler ihtiva eder. Bu hüzünlü, belirgin semptomlara niçin olabilir. Şiddetli nöbet emareleri içinde kontrol kaybı da dahildir. Yakın bir 2014 çalışması, neroli’nin nöbetlerin yönetiminde bitkinin kullanımını destekleyen, antikonvülsan aktiviteye sahip biyolojik olarak etken bileşenlere haiz olduğunu ortaya koymuş.

Saç sorunlarından Kurtulun

Eğer saç kırıkları, saç dökülmesi varsa, neroli yağını bir taşıyıcı yağda seyrelterek saç derisine masaj yapın. Daha sonra aynı yağı ılık suya karıştırın saçlarınızı sudan geçirin ve derhal sonuç alacaksınız.

Erken Yaşta Grileşen Saçlar

Erken yaşta grileşmeye süregelen saçlara sahipseniz, neroli yağı akıllıca bir tercihin olabilir. 1-2 damla neroli yağı ve 2-3 çorba kaşığı hindistancevizi yağını karıştırabilir ve karışımı maksimum yarar için saç derinize uygulayabilirsiniz.

Neroli Esansiyel Yağı Kullanım Alanı

Kafanızı boşaltın ve stres azaltın

İşe gidip gelirken neroli esans yağından koklayabilirsiniz. Bu iş saatlerinizdeki stresi azaltmaya yardımcı olacaktır.

Tatlı rüyalar

Bir pamuk topunun üzerine bir damla neroli uçucu yağından koyun ve bunu da harika bir gece uykusuna geçiş yapmak için yastık kılıfınızın içine sokun.

Akne tedavisi

Neroli esansiyel yağı güçlü antibakteriyel özelliklere haiz olduğundan sivilceleri tedavi etmek için mükemmel bir naturel ev çözümüdür. Pamuğu su ile ıslatın ve birkaç damla neroli esansiyel yağ (uçucu yağı birazcık seyreltin) ekleyin. Sorunlu alan üzerine yada cilt lekesi bulunan bölgeye günde bir kere hafifçe sürün.

Havayı paklayın

Havayı temizlemek ve anti-mikrop özelliklerinde nefes almak için evinize veya ofisinize neroli uçucu yağ püskürtebilirsiniz.

Stresi azaltın

Kaygı, depresyon, histeri, panik, şok ve stresi doğal yollarla gidermek için bir sonraki banyoda yada ayak banyosunda 3-6 damla arası neroli esans yağı kullanın.

Baş ağrısını hafifletmek

Özellikle gerginlikten meydana gelen baş ağrısını yatıştırmak için sıcak yada soğuk suyla ıslattığınız bir beze birkaç damla damlatıp başınıza koyun.

Daha düşük kan basıncı

Bir difüzörde neroli uçucu yağı kullanmanın kan basıncının yanı sıra kortizol seviyelerinin düşürülebileceği gösterilmiş.

Cildi tekrar canlandırın

Bir yada iki damla neroli esansiyel yağı, kokusuz bir yüz kremi yada yağı (jojoba veya argan benzer biçimde) ile karıştırın ve cildinize düzgüsel şekilde uygulayın.

Doğum kolaylığı

Doğum mutlaka rahat değildir, sadece neroli’nin esansiyel yağı, doğum sırasında tehlike ve endişeye yardımcı olmak için kullanılabilir. Havaya yayılmasını sağlayarak yada alt sırt bölgelere masaj yağı olarak kullanılabilir.

Çatlak izlerini azaltın

Derideki çatlak izlerini ve görünen kılcal damarları azaltmak için bir krem, losyon veya yağa birkaç damla neroli esans yağı ilave edin.

 


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
3
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
1
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Neroli Yağının 10 Farklı FaydasıBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin