Böğürtlen Yağının Mucizevi Faydası


Böğürtlen Yağının Kullanımı ve Faydaları

Kendisine özgü renk ve cezbedici aromasıyla böğürtlen, hem meyve olarak tüketilmesi bununla beraber çeşitli kullanım şekilleriyle diğer meyvelerden ayrılır.

Böğürtlen, gülgiller familyasının Rubus cinsinden olup, insan sağlığı için çeşitli faydalara sahip olan kıymetli bir bitki türüdür. İçeriğinde organik asitler, minerallar ve vitaminler bulunan nebat, tüm mevsimleri aynı anda yaşayabilen ülkemizin derhal hemen her bölgesinde yetişebilmektedir. Böğürtlen; varlıklı, sağlıklı bir besin olmasının yanı sıra görüntüsü ve lezzetiyle de sevilir, tercih edilir.

 

Yöreden yöreye böğürtlen için kullanılan adlar farklılık gösterebilir; “Mormorik, Diken Çileği, Karamama, Kedi Dutu, Diken Dutu, Yabani Üzüm, Dikendudu”

 

Böğürtlen Yağının Faydaları ve kullanımıSaç ve Cilt

Böğürtlen yağının geçmişten beri bilinen en büyük özelliği, insan vücudu için temel gereksinim olan C vitaminini yüksek miktarda içermesidir. Böğürtlen yağı, cilde ihtiyacı olan esneklik ve gençliği verir. Cildin kollajen yapısının zayıflaması, ciltte kırışıklıklara ve incelmelere sebep olduğu için tertipli böğürtlen yağı kullanımı, bu sürecin yavaşlamasına tesir eder. Kaşıntılı ve pullu cilt veya egzama gibi sağlık problemlerında da olumlu tesir etmiş olduğu söylenir. İçeriğindeki antioksianlar sebebiyle, cilt rengini de düzenler. Cildin temizlenmesinde güçlü bir tonik olarak, uzmanlar tarafınca tavsiye edilir. Cildi canlandırmak için yüz ve vücut maskelerinde kullanılır.

 

Böğürtlen yağı, yıpranmış veya tedavi gerektiren ciltler için üretilmiş ürünlerin derhal derhal çoğunda bulunmaktadır.

Deri yaralanmalarında da haricen kullanılabilir. Kendine özgü yapısı sayesinde raf ömrü de fazlaca uzundur.

Saçlarda, hacim ve canlılık sağlar. Saç ve saç derisine nem kazanmıştırrır, yıpranmalarda iyileştirir ve güçlendirir. Kırık uçları tamir ederek, doğal bir ışıltı kazanmıştırrır. İçeriğinde bulunan varlıklı bileşenlerle bu yağ, kadife saçlara haiz olmanın en organik yoludur.

Güneşten Korunma

Böğürtlen yağı, antioksidan yönünden varlıklı olduğundan naturel güneş koruyucular için harika bir yardımcıdır. Güneşlenmenin sonucunda oluşan güneş lekelerini de azalttığı bilinmektedir. Bunun yanı sıra tahriş olmuş cildin tedavisine de destek verir.

 

Boğaz Ağrıları

Daha çok boğazca ağrıları ve iltihabında yaprakları kullanılan böğürtlenin yağı da benzer etkiyi sağlamaktadır. Boğaz iltihaplarında boğazı yumuşatır, bademcik iltihaplanmalarında iyileştirmeye destek sağlar. Ek olarak boğaz enfeksiyonlarında gargara şeklinde kullanılmaktadır.

 

Yaralanmalar Üzerinde mucizevi etkisi

Böğürtlen, tıbbın henüz gelişmediği dönemlerden beri yaralar üzerindeki iyileştirici gücüyle bilinmektedir. Ağız içi yaralarda, dil ve diş eti rahatsızlıklarında tedavinin bir parçası olarak kullanılmaktadır. Hafifçe derecede yanıklara iyi geldiği bilinmektedir.

 

Hemoroid Tedavisi

Böğürtlen yağının içeriğindeki C vitamini sebebiyle, haricen kullanıldığında hemoroide iyi geldiği söylenmektedir. Banyo suyuna karıştırılarak ya da pamuğa damlatılarak kullanılabilir.

 

Böğürtlen yağının vücut için faydalı olduğu noktalar ve kullanım şekillerinden bahsettik. Bu tarz şeylerin dışında; peeling şeklinde kullanıldığında, saç diplerine friksiyon şeklinde parmaklarla yedirildiğinde, suya damlatılıp -ihtiyaç duyulan bölgeye- haricen yahut bir bezle kullanıldığında böğürtlen yağından daha rahat faydalanabilirsiniz.

 

Son olarak, yapılan araştırmalar böğürtlen yağının malum bir yan etkisi olmadığını söylüyor.Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

50

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Böğürtlen Yağının Mucizevi FaydasıBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin