Çam Terebentin Yağının Saç’a 12 Mucize Faydası


Çam Terebentin Yağının Faydaları Nelerdir ?

Saç En Hızlı Hangi Yağ İle Uzar

Saçlarının daha hızlı uzaması için yapmadığı kalmayanlar fakat hala istediği sonucu alamayanlar başta olmak üzere doğal malzemelerden destek almayı seven herkesi bu şekilde alalım!

Bugün mevzumuz çam terebentin yağı!

 

Saç sağlığı için faydaları saymakla bitmeyen, bu kadarla da kalmayıp tüm vücuda yarar sağladığı söylenen, kendine has kokusuyla kilometrelerce öteden bile fark edilebilecek bir yağ o.

Bugüne dek adını çok duymuş olsak da onu aslında pek de iyi tanımıyoruz dedik, çam terebentin yağı nedir, faydaları nelerdir, nasıl kullanılır tek tek öğrenelim, çam terebentin yağının bir yan tesiri, bir zararı var ise onlardan da haberdar olalım istedik.

 

Eğer siz de bizim gibi düşünenlerdenseniz yaklaşın bu şekilde, rağmenızda artılarıyla, eksileriyle, kısacası tüm yönleriyle çam terebentin yağı!

 

Özellikle saça faydaları anlatmakla bitmiyor: Çam terebentin yağının faydaları

 

 • Çam terebentin yağı, eklem ağrısı ve romatizmal ağrılar üzerinde hızlı bir ağrı kesici tesir yaratıyor.
 • Burundan yapılan buhar banyosuyla nefesi açıyor, akciğerleri rahatlatıyor.
 • Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarında burnu ve boğazı çok rahatlattığı biliniyor.
 • Stres ve yorgunluğu giderici bir etki oluşturduğundan banyo suyuna katılması da tavsiye ediliyor.
 • Kokusuyla konsantrasyonu arttırdığı söyleniyor.
 • Antibakteriyel ve antiseptik özellikler gösterdiğinden cilt üzerinde oluşabilecek bakteri kaynaklı hastalıkların önüne geçiyor.
 • Kan dolaşımını hızlandırdığından vücuda dinçlik katıyor, aynı zamanda varis benzer biçimde cilt hastalıklarının oluşumunu olabildiğince engelliyor.

 • Egzama ve sivilce gibi cilt sorunlarına çözüm olduğu, yaşlanma karşıtı bir tesir oluşturarak kırışıklıkların oluşumunun önüne geçtiği de biliniyor.
 • Saç sağlığına katkı sağlıyor, tertipli kullanıldığında sağlıkla parlayan saçların olmasına yardımcı oluyor.
 • Saç derisini beslediği için kepek oluşuna engel oluyor, var olan kepek sorununa çözüm oluyor.
 • Yine saç derisini beslediği ve saç köklerinin daha sağlam olmasını sağladığı için saçların dökülmesinin önüne geçiyor.
 • Saçların çok daha kısa sürede hızla uzamasını sağlıyor.
 • Şampuana ilave edildikten sonra uygulanmış olduğunda hem şampuanın saça verebileceği zararları en aza indiriyor aynı zamanda saçların yağlanma sorununun önüne geçiyor.

Çam terebentin yağının kullanımını da öğrenmeli: Çam terebentin yağı iyi mi kullanılır?

Aktarlardan kolayca temin edebileceğiniz çam terebentin yağının en yaygın kullanımını anlatarak başlamış olalım. Eğer saçlarınız için bu yağı kullanmaya karar verdiyseniz en uğraşsız ve ergonomik yöntem olarak bu yağı şampuanınızın içine ilave etmeyi deneyebilirsiniz. 300 ml bir şampuan şişesini düşünürsek içine 25-30 damla çam terebentin yağı eklemeniz kafi olacaktır. Şampuan şişenizin içine bir seferde bu yağı ekleyebilirsiniz.

 

Saçlarınızı yıkamadan önce şampuan şişenizi güzelce çalkalayıp kullanmanız ve her zaman yıkadığınız gibi yıkayıp güzelce durulamanız kafi olacaktır.

 

Aynı şekilde saçlarınıza maske yapıyorsanız o maskelerin içine de saçlarınızın yoğunluğuna nazaran 5-10 damla çam terebentin yağı ilave edebilirsiniz.

 

Eğer bu şekilleri icra etmek istemiyorsanız çam terebentin yağını aynı miktarda zeytinyağı ya da badem yağıyla karıştırıp saçlarınıza kökten uca sürebilir, bu şekilde en az 3-4 saat bekleyip güzelce yıkayıp durulayabilirsiniz. Bu yağ maskesini de 4-5 günde 1 tekrarlayabilirsiniz. Bu tarifi, bir tek saçlarınıza değil, cildinizin öteki bölgelerinde de gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Bunun haricinde nefesinizi açmak benzer biçimde nedenlerle kullanacaksanız kaynatıp bir kaseye almış olduğunız suyun içine ortalama 5-6 damla çam terebentin yağı damlatabilir, bu karışımdan yükselen buğuı burnunuzla 5 kez içinize çekip verebilir, arkasından 5 kez düzgüsel nefes alarak değerlendirebilirsiniz. Bu uygulamayı 5’er defadan 3-4 kere yapmanız yeterli olacaktır.

 

Aynı şekilde stres, bitkinlik ve ağrılardan kurtulmak için banyo suyunuza da bir miktar çam terebentin yağı karıştırabilirsiniz. Banyodan çıkmadan önce vücudunuzu temiz suyla güzelce durulamayı da unutmamalısınız doğal.

 

Yan tesiri olabilir mi acaba: Çam terebentin yağının zararları

Çam terebentin yağı harici olarak kullanıldığından doğru şekilde kullanıldığında malum ciddi bir yan tesiri bulunmuyor. Sadece güçlü tesirleri olan bir yağ bulunduğunu unutmamak ve onu tek başına kullanmamak büyük örutubet taşıyor.

Çam terebentin yağını kullanırken zeytinyağı, badem yağı veya şampuan benzer biçimde farklı maddelerle karıştırıp kullanarak güçlü etkisini birazcık azaltmak gerekiyor. Aksi takdirde saç derisinde ya da cildin öteki bölgelerinde tahriş, yanma, kızarıklık benzer biçimde problemler oluşmasına niçin olabiliyor.

 

Saçınıza ya da cildinizin farklı bir yerine çam terebentin yağı uyguladıktan sonra dayanılmaz bir acı, kızarıklık ya da kaşıntı gibi problemler yaşarsanız hemen güzelce durulayıp tekrar kullanmamalı ya da öncesinde mutlaka bu alanda uzman doktorlara danışmalısınız. Özellikle alerjik bir bünyeniz var ise çam terebentin yağını derhal uygulamamalı, önce küçük bir bölgede test edip üzerinden 24 saat geçmesini beklemelisiniz. 24 saat içinde hiçbir sorunla karşılaşmazsanız tariflerde geçtiği şekilde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Çam Terebentin Yağının Saç’a 12 Mucize FaydasıBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin