Çemen Yağı Bilinmeyen 8 Faydası Nedir ?


Çemen Yağı Faydası Nedir ?

Her ne kadar çemen denince hepimizin aklına pastırma gelse de çemen otunun tek kullanım alanı pastırma yapımı değil. Latince adı Trigonella foenum-graecum olan çemen otu, hem dışarıdan vücuda uygulanmış olduğunda hem de bir şeylere karıştırılarak yendiğinde vücuda yarar sağlayan şifalı otlardan.

Halk arasında “buyotu” veya “çaman otu” olarak da bilinen çemen otu ülkemizde en çok Kayseri ve Yozgat bölgesinde yetişir ve etken olarak yemeklerde ve sağlıkla ilgili fakatçlarda kullanılır. Çemen otundan elde edilmiş çemen otu tohumu yahut çemen otu yağı da çok yararlıdır ve çok geniş bir kullanım alanı var.

Çemen Otu Yağının Faydaları nedir?

Kan Şekerini Düzenler ve Kolesterolü Düşürür

Çemen otu yağının kan şekerini düzenleyici etkisi var. Vücudumuzun açlığa ya da tokluğa bağlı olarak salgıladığı enzimleri düzenlemeye yardımcı olarak başta insülin direnci ve ileri safhası olan diyabetin önlenmesinde çemen otu yağı kullanılabilir. Ayrıca geçtiğimiz yıllarda doktorlar tarafından ne kadar tehlikeli olduğuna dikkat çekilen kolesterol için de kullanılabilir. Kolesterolün istenilen seviyeye çekilmesini sağlar ve yaşam kalitesini büyük ölçüde düzenler.

Boğaz Ağrılarının Giderir ve Balgam Söktürür

Başımıza geldiğinde günümüzü zehir eden ve nefes almamızı zorlaştıran boğaz ağrılarına en iyi çözümlerden biri de çemen otu yağı. Bronşit, ülser gibi çeşitli sebeplerden kaynaklanabilecek boğazca ağrılarının yatıştırılmasında hatta ağrıya sebep olan iltihabın balgam olarak atılmasına yardımcı olan çemen otu yağı bu fakatçla kullanıldığında kesinlikle bal vb. Yarı akışkan yarı tutucu bir madde ile karıştırılmalı.

Göğüsleri Büyütür

Kadınların göğüslerinden şikayetçi bulunduğunu sık sık duyarız, silikon takılarak estetik yaptırılması ise bu şikayete bulunan en yaygın çözüm. Ancak, kitabı “Yeşil Eczane”de doktor James Duke, güzel duyu müdahaleye başvurmadan göğüs büyütmenin adresi olarak çemen otu yağını gösteriyor. Çemen otu tohumları içerdikleri diosgenin maddesi sayesinde vücudun daha çok östrojen kısaca kadınlık hormonu üretmesini, buna yanıt olarak da göğüslerde büyüme olmasını sağlıyor. Bunun için yapılması gereken ise çok sıradan, bir miktar ezilmiş çemen otu tohumunu yahut yağını zeytin yağı, hindistan cevizi yağı şeklinde bitkisel bir yağ ile karıştırıp göğüslere masaj yaparak icra etmek.

Anne Sütünü Çoğaltır

Çemen otunun anne vücuduna gıda yoluyla alınması anne sütünü artırır. İçerdiği galaktogog maddesi yardımıyla anne sütünü üreten bezleri uyarmar ve daha çok anne sütü üretilmesini sağlar.

Yara İyileştirici tesiri Vardır

Çemen otu tohumu ve çemen otu yağının yaralar üzerinde iyileşmeyi hızlandırıcı etkisi var. Eskiden çemen otu tohumları ezilip toz haline getirildikten sonrasında birazcık su ya da zeytinyağı eklenerek hazırlanan merhemler her türlü yaranın tedavisinde kullanılırdı. Ayrıca çemen otu yağının direkt yaralara uygulanmasının da iyileşme sürecini hızlandırıldığı görülmüştür.

Saçları Besler ve Gürleştirir

Cilde bu kadar faydası olan çemen otunun saç derisinde de çok pozitif etkileri var. Dövülerek hamur harcı haline getirilen ve özü çıkan çemen otu gece yatmadan önce saç derisine uygulandıktan sonra ertesi sabah durulanarak güzel bir saç maskesi yapılabilir. Bu maskeyi birkaç kez tekrarladıktan sonra saçlarınızın hem daha gür hem daha güçlü olduklarını görmüş olacaksınız.

Cinsel Gücü Artırır

Kökeni Lübnan ve Suriye olan çemen otu, çok eski zamanlardan beri çiftler arasında cinsel isteği arttırıcı, uyarıcı olarak kullanılmıştır.

Hazımsızlığa İyi Gelir

Çoğunlukla sindirim sisteminin kaldırabileceğinden fazla veya hızlu yemek yiyecek sonucunda yaşanan sancılı hazımsızlığın çözümü çemen otu yağı olabilir. Hazımsızlık çeken birinin bir tatlı kaşığı çemen otu yağı içmesi birkaç saate kadar bağırsaklarının çok daha iyi çalışmasını sağlayacak ve bunun sonucunda hazımsızlığı giderecektir.

Çemen otu yağı hazımsızlık dışındaki öteki bağırsak sorunlarının çözümünde de kullanılabilir. Bağırsaklar üzerinde yatıştırıcı etkisi olan çemen otu yağı birçok karın ağrısına da son verebilir.

Çemen Otu Yağı iyi mi Kullanılır?

Çemen otu aslına bakarsak direkt yeşillik olarak da tüketilen bir bitki. Çeşitli salatalara konulabilir, yoğurt ile karıştırılabilir hatta tek başına bile yenilebilir. Ek olarak bitkinin tohumlarının ezilmesinden elde edilen toz baharat yerine ülkemizin biroldukça yerinde kullanılır.

Çemen otu yağı ise hem direkt içilerek bununla birlikte haricen kullanılabilir. Göğüs büyütme, cilt lekeleri gibi yararları için haricen, sorunlu bölgeye uygulanması gerekirken; bağırsak ve boğaz hastalıkları için kullanılırken direkt içilmelidir.

Çemen Otu Yağı Zararları

Çemen otu ve yağının hamilelik döneminde kullanılması sakıncalı olabilir, anneye bir zararı olmasa da ihtiva ettiği maddeler dolayısıyla gelişim sürecindeki bebekte sıkıntılar doğabilir.

Bağlarırsak tedavisi için kullanılırken içilen miktarın abartılması çemen otu yağının bağlarırsakları gereğinden çok fazla çalıştırmasına, ishale ve hızlı sıvı kaybından doğabilecek türlü türlü sorunlara sebep olur.

Her ne kadar çemen otu yağının şeker hastalığını önlemede yardımı dokunsa da halihazırda şeker hastası olanların kullanımında doktora danışması şiddetle önerilir. Zira çemen otunun içindeki maddeler şeker hastalığı için kullanılan ilaçların içindeki maddelerle etkileşime girip vücuda yarar yerine zarar verebilir.


Yöresel Ürünler Online Satış

Günümüzde yöresel ürünlere ilgi oldukça artmıştır. Doğal gıdaya yönelim ve toplum bilinci henüz çok gelişmese de, yavaş yavaş ilerleme olmaktadır. Eski yöntemler ile elde edilen doğal gıdaları online olarak sipariş verebilirsiniz.

Yöresel Ürün Çeşitleri

Ev Yapımı Salça

Acı Biber Salçası

Tatlı Biber Salçası

Domates Salçası

Ev Yapımı Salça Çeşitlerini Görmek İçin Buraya Tıklayabilirsiniz

Soğuk Sıkım Zeytinyağı

5 LT Soğuk Sıkım Zeytinyağı >> Buraya Tıklayınız

Sivilce Ve Saç İçin Doğal Sabunları Görmek İçin Buraya Tıklayabilirsiniz

Kepeğe İyi Gelen Sabunlar

Zeytinyağlı Sabun

Kükürt Sabunu

Ardıç Katran Sabunu

Bıttım Sabunu

Sivilceye İyi Gelen Sabunlar

Bıttım Sabunu

Ardıç Katran sabunu

Keçi Sütü Sabunu

Ballı Sabun

Yöresel Ürünler Online Satış

100 Çeşite yakın Antep yöresel ürünler ve Hatay yöresel ürünlerini bulabileceğiniz, aynı gün kargo imkanı ile 2-3 gün içinde size ulaşacak yöresel ürünlere göz atmanızı tavsiye ederiz.

Kilisten Gelsin Sitesinin yenişafak, haberler.com ve sondakika gibi büyük gazetelerde haberleri yayınlanmıştır.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
2
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
2
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Çemen Yağı Bilinmeyen 8 Faydası Nedir ?Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin