Çilek Yağının 10 İnanılmaz Faydası Nedir?


Çilek Yağının Faydası

Yaz meyvelerinden maksimum sevilen herhalde çilektir. Bilimsel olarak gül ile familyaya ait çilek içerdiği A vitamini, C vitamini ve B12 vitaminleri ile başta kalsiyum,demir, magnezyum, fosfor, sodyum gibi biroldukça mineral ile vücudumuza şifa verir. Şifalı çilek sürüngen sapları yardımıyla birçok orman ya da çayırda kendi kendine yetiştiği benzer biçimde seralarda da yetiştirilebilir. 7’den 70’e herkesin keyfinı ve kokusunu çok sevdiği çileğin içeriğindeki mineraller hem aktif cilt kusurlarının düzeltilmesinde, aynı zamanda cilt temizliğinde çileği harika bir çözüm yapıyor. Kendisi bu kadar faydalı olan çilek, sağlıklı bir cilde kavuşmamızda yağ olarak da çok etkili. Çileğin en şifalı yönlerinin ufak bir kavanoza sığdırıldığı çilek yağı cilt bakımında en büyük desteklarımızdan olmaya aday.

Çilek Yağının Faydaları nedir?

  • 1.Cildi Temizler ve Sivilceleri Engeller

İçeriğindeki C vitamini sayesinde cilde uygulandığında parlaklık ve sağlık veren çilek yağının cilde başka yararları da bulunur. Ciltteki etken sivilcelerin giderilmesinden ziyade yağlı ciltlerde sivilceleri önceden engelleme aşamasında çilek yağına başvurulabilir çünkü içeriğindeki alfa hidroksi asitlerin sivilce önceliyici etkisi var. Ayrıca ölü hücreleri temizlediği ve büyük gözenekleri küçültücü etkisinin olduğu bilinen elajik asit ve salisilik asit de çilek yağında bol miktarda bulunur.

Birkaç damla çilek yağını iki tatlı kaşığı balın içine ilave ederek mükemmel bir cilt maskesi elde edebilirsiniz. Karışımı yüzünüze uygulayıp kısa bir süre bekledikten sonrasında ılık suyla durulayabilirsiniz. Temizleyici etkisini derhal gösteren çilek yağının sivilcelere de engel olabilmesi için tertipli kullanım şarttır.

  • Cildi Güneşten Korur

Güneşten gelen zararlı UV ışınlarının cildimizde negatif etkileri olabilir. Genel anlamda bu zararlı etkilerden korunmak için güneş kremlerini kullansak da çilek yağı da harika bir alternatif. İnce bir bez veya pamuk aracılığıyla cildinize tampon hareketlerle uygulayacağınız yeterli oranda çilek yağı cildinizin güneşten korunmasına destek sunar.

  • Cilt Tonunu Düzenler

Cildimizdeki ton eşitsizlikleri bizi genelde rahatsız eder. Sivilce izlerinden, yara izlerinden, kazalardan doğabilecek yahut kendiliğinden oluşabilecek lekelenmeler renk eşitsizlikleri oluşturur. Çilek yağı ise ihtiva ettiği elajik asit yardımıyla bu eşitsizliklerin giderilmesine destek verir, cilt tonunu düzenler. İki yiyecek kaşığı gül suyunun içine damlatacağınız 2-3 damla çilek yağı hem tonik tesiri göstererek cildinizin asit dengesini düzenleyecek bununla beraber tertipli kullanıldığında cildinizdeki renk eşitsizliklerini giderecektir.

  • Yaşlanma Etkilerini Geciktirir

Çilek yağı bolca miktarda antioksidan ihtiva eder. Antioksidanlar ise zamanın etkisiyle esnekliğini kaybeden, kırışan cildimizin adeta ilacı gibidir. Düzenli kullanılan çilek yağı cildin esnekliğini geri kazanmasına yardımcı olur, yaşlanma belirtilerinden olan kırışıklıkları bir nebze de olsa engeller.

  • Gözlerdeki Şişkinlikleri Alır

Gün içinde uykumuzu alamadığımızda yahut fazla uyuduğumuzda gözlerimiz şişer ve bu konum fizyolojik olarak kendimizi iyi hissetmemize çoğunlukla engeldir. Çünkü şiş gözler sağlıklı olmayan bir görüntü oluşturur. Çilek yağına batırdığımız pamukları birkaç dakika göz altımızda beklettiğinizde şişliklerin indiğini, daha sağlıklı bir görüntüye kavuştuğunuzu görebilirsiniz.

 

  • Kuru Ciltleri Nemlendirir

Cildin çok yağlı olması sorun yarattığı şeklinde kuru olması da yaratır. Kafi neme sahip olmayan cilt hem kötü görünür, bununla birlikte esnekliğini kaybettiği için yaşlanmaya daha yatkındır. Çilek yağı ise kuru cildi nemlendirmek için harika bir yağdır. Kuru bölgeye damlatıp iyice yedirilen birkaç damla çilek yağı durulanmadığı takdirde güzel bir nem kaynağıdır.

  • Saç Dökülmesini Engeller

Çileğin içinde bol miktarda bulunan C vitamini saç dökülmesini engelleyen vitaminlerdendir. Ancak çilek yağının içindeki asitler direkt saç derisine uygulandığı takdirde ters tepebilir ve daha çok dökülmeye yol açabilir. Bunu engellemek için kafi miktarda hindistan cevizi yağının içine 3-4 damla çilek yağı eklemeniz kafi olur. Bu karışımı saçınıza yedirerek 5-10 dakika beklettikten sonrasında ılık suyla durularsanız ve tertipli birkaç kere yapmış olursanız saçlarınızın hindistan cevizi yağının etkisiyle yumuşacık olduğunu, çilek yağının etkisiyle ise daha azca döküldüğünü görmüş olacaksınız.

  • Kepeğe Karşı Oldukça Etkilidir

Başlarda yalnızca görüntü olarak bizi rahatsız eden saç kepekleri bir süre sonrasında gün içinde kaşıntılara sebep olabilir hatta daha ileri sağlık sorunlarına yol açabilir. Aslına bakarsanız saç derisindeki ölü derilerin atılamamasından kaynaklanan kepek sorununu çilek yağı ile çözmek mümkün. Çilek yağını kullanarak yapacağınız bir saç maskesini düzenli kullanarak kepek sorunundan kurtulabilirsiniz.

Bir yumurtanın sarısına birkaç damla zeytinyağı ve çilek yağı ilave ederek kolayca yapabileceğiniz bu saç maskesini saç diplerine iyice yedirerek uygulayın. Averaj 15-20 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın.

  • Mükemmel Bir Aromaterapi Yağıdır

Çeşitli sebeplerden dolayı vücudumuzda oluşan stres ve gerginlik tek başına yaşam kalitemizi çok etkilediği gibi, ilerlediği durumlarda fiziksel sıhhat sorunlarına sebebiyet verebilir. Stresten kurtulmak için çeşitli bitkisel yağlarla vücudumuza masaj yaparak bir nebze de olsa rahatlamak mümkün. Çilek yağı ise cildi nemlendirici etkisi ve mükemmel kokusuyla çok iyi bir aromaterapi ve masaj yağıdır. Kafi gördüğünüz oranda çilek yağını cildinize yavaş yavaş masaj yaparak yedirdiğinizde vücudunuzun rahatlamasına ve gün içinde oluşan stresin giderilmesine destek sunar.

  • Ayak Bakımında yardımcımızdır

Hareketli hayatlarımızın maksimum yorulanı herhalde ayaklarımızdır. Gün içinde oradan oraya koştururken birçoğumuz ayak bakımımızı ihmal ederiz sadece bakımsız ayaklar açık ayakkabı giyildiğinde ya da çıplakken çok kötü görünmesinin yanında daha çabuk yorulmaya ve ağrıya sebep olur. Ayak bakımında kullanabileceğimiz yağlardan biri de çilek yağıdır. Sıcak suda beklettiğimiz ayaklarımıza çilek yağını masaj yaparak yedirebilir, ölü derilerden kurtulabilir ve sağlıklı ayaklara kavuşabiliriz. Normal olarak bu noktada da tertipli kullanım önemlidir.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
1
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Çilek Yağının 10 İnanılmaz Faydası Nedir?Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin