Greyfurt Yağının Mucizevi Faydaları


Greyfurt Yağının Mucizevi Faydaları

Enerji verir

Greyfurt özü yağı, vücut ve zihin üzerinde çok geniş bir etkiye sahiptir. Sinir sistemini uyarmar, uyanıklığı ve odaklanmayı artırır. Vücudun metabolik faaliyetlerini yönlendiren salgı enzimlerini ve hormonları iyileştirerek endokrin sistemi aktive eder. Greyfurt yağı uyuşmaya yol açan adrenal yorgunluğu hafifletir. Kan dolaşımını ve lenfatik dolaşımı arttırarak, her doku ve organ sistemine oksijen temin eder ve onları tıkayan toksinleri atarak vücuda enerji yükler.

 

Depresyonla mücadele eder

Greyfurt yağının yatıştırıcı aroması ruhsal durumu artırabilir ve depresyonu hafifletebilir. Antidepresan tesir, yağın yayılması yahut şişenin içinden direkt teneffüs edilmesi ile hissedilebilir. Bunu bileğinize, kulaklarınızın arkasına, ayaklarınızın altına ve vücudunuzdaki diğer önemli nabız noktalarına uygulayabilirsiniz. Antidepresanlar kullanıyorsanız, yağı kullanmanız dozajı azaltmanızı gerektirebilir. Bunu doktorunuza danışın. (2)

Bakterilerle mücadele eder

Greyfurt yağı, kirli su, hava yada besin yoluyla vücuda giren istenmeyen kirletici maddeleri veya bakterileri ortadan kaldıran antibakteriyel özelliklere haizdir. Birçok araştırmaya bakılırsa bu yağ, Salmonella ve E.Coli benzer biçimde güçlü bakterilerle harpabilir. Greyfurt yağı ek olarak idrar yolu enfeksiyonunu ve mantar enfeksiyonlarını da önleyebilir. Solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan patojenlerle savaşmak için yağın buharını solunum edebilirsiniz. İç bakteri ve mantar da greyfurt yağı kullanılarak yok edilebilir. Bunun yanı sıra, parazitleri öldürmek için su dezenfektanı olarak kullanılabilir.

Bağışıklık sistemini artırır:

Greyfurt da dâhil olmak üzere çoğu narenciye, bağışıklık sisteminin uyarıcısı olarak hareket etmektedir. Greyfurt esans yağı kullanmak sizi biroldukça hastalığa karşı koruyabilen bağışıklık sistemini artırabilir. Bağışıklık sisteminin yanı sıra beyin, endokrin bezleri ve sinir sistemini de uyarmaktadır. Bu nedenle, genel sağlığınızı koruyarak biroldukça hastalığa karşı mücadele etmeyi sağlar. (3)

Güçlü bir antioksidandır

Pahalı cilt bakım ve güzellik ürünleri yerine tercih edilebilen bir yağdır. Greyfurt özlü yağ C vitamini ile doludur. Bu yüzden, cildi tahrip eden yahut yaşlanma emarelerini hızlandıran serbest radikalleri bastıran antioksidan içinde ne olduğu bakımından zengindir. Antioksidanlar cildi yeniler ve genç bir görünüm sağlar. Greyfurt yağı sadece cildi güzelleştirmekle kalmaz hem de parlak ve sağlıklı bir saç sağlığına da destek olur.

 

Sindirim sistemine iyi gelir

Yoğun geçen günler ve uygun olmayan yeme alışkanlıkları, vücut sistemimizde bir sorun oluşturabilir ve sindirimimize zarar verebilir. Greyfurt özü yağı, böbrek ve karaciğerin muntazam çalışmasına destek sunar ve sindirim sürecini destekler. Bazen kullanılan ilaçlardan bile daha fazla etkili olabilmektedir. Greyfurt yağı, lenfatik ve vasküler sistemi sağlıklı tutarak sindirim sürecini kolaylaştırır. (4)

Kilo vermeye destek sağlar

Sağlıklı bir rejimle beraber kullanıldığında, greyfurt yağı aromaterapisi, zayıflamada faydalı olabilir. Yapılan araştırmalar, greyfurt yağının, vücudunuzu beslemek için gerekli olan enerjiyi depolamaya ve bırakmaya, metabolizmayı artırmaya ve eninde sonucunda kilo vermeye yol açan sinir sistemi için hafifçe bir ihtarcı olarak çalıştığını göstermektedir. En sevdiğiniz masaj losyonuna birkaç damla gerekli greyfurt yağını karıştırın ve cilde masaj yapın. (5)

İdrar söktürücüdür

Greyfurt yağının diüretik özellikleri idrara çıkma yeteneğini arttırarak vücudu toksinlerden uzak tutmayı sağlar. Aşırı su, yağ, sodyum, ürik asit ve diğer toksinlerin vücuttan çıkarılmasına destek sunar ve kalbi sağlıklı tutmaya yardımcı olmak için tansiyonnı düşürür. Düzenli olarak idrara çıkma, üriner sistemin enfeksiyonlarından uzak kalmayı sağlar. Böbrekleri temizler ve onları böbrek taşı ve enfeksiyonlardan korur.

Kan akışını artırır

Derhal hemen tüm terapötik dereceli narenciye esans yağları, kan akışını arttırırken daha düşük inflamasyona yardımcı olmak için donatılmıştır. Greyfurt yağının kan damarını açan etkileri, PMS krampları, baş ağrısı, şişkinlik, bitkinlik ve kas ağrılarının organik bir tedavisi olarak kullanılmasını sağlamaktadır. Banyo suyuna birkaç damla ekleyebilirsiniz. Gömlek yaka yerlerine veya bileklerinize bu yağdan biraz sürebilirsiniz.

 

Selülitle mücadele eder

Greyfurt yağı hakikaten etkili bir selülit kırıcıdır. Toksin biriktirmenin yanı sıra sıvı tutma, yağ hücrelerinde selüliti üretir. Toksinler genellikle vücuttan atılmadığında hücrelere toplanırlar. Greyfurt yağı, selülit oluşturan özgür radikalleri yok eder. Her akşam 1-2 damla greyfurt yağı ile biraz hindistancevizi yağını karıştırın. Selülit olan bölgelere masaj yaparak uygulayın. (6)

Antiseptiktir

Greyfurt özlü yağın haiz olduğu antiseptik özellikleri bu yağı çürükler, yaralar, kesikler ve akne üzerinde mikrobik enfeksiyonlardan korunması için mükemmel bir hale getirir. Ek olarak bir antiseptik olarak, yaralarda oluşabilecek tetanos veya septik gelişmesine tesir ederek bu durumları önlemektedir. (7)

 

Cilt sağlığına iyi gelir

Birçok ticari olarak üretilen losyon ve sabun ürününde antibakteriyel ve cilt artırıcı özelliklerinden dolayı karışımlarına narenciye yağları kullanılmaktadır. Greyfurt özlü yağı sivilce lekelerine neden olabilecek bakteri ve yağlanmaya karşı mücadelede yardımcı olabilir. Aynı zamanda cildin bağışıklığını iç ve dış hava kirliliğine ya da UV ışığının hasarına karşı kuvvetli bir şekilde koruyabilir. Naturel sivilce tedavisi olarak uygulamak için etkilenen bölgeye günde bir yada iki kere besleyici hindistan cevizi yada jojoba yağı ile birlikte greyfurt yağı kullanın.

Saç sağlığına iyi gelir

Greyfurt yağı saçın parlaklığını artırmaya yardımcı olmaktadır. Ek olarak ter ve bakterileri azaltmak için şampuanınıza veya saç kreminize birkaç damla greyfurt özlü yağ ilave edebilirsiniz. Saçınıza renk verirseniz, greyfurt yağı bununla beraber saç tellerini güneş ışığının hasarına karşı koruyabilir. (8)

 

Greyfurt yağının zararları

Greyfurt özlü yağı herhangi bir yan etki yaratmaz benzer biçimde görünse de pek çok uçucu yağ gibi hamile hanımlar yada çocuklar için önerilmemektedir. Bazı uçucu yağlar duyarlı ciltli insanlarda tahrişe veya alerjik reaksiyonlara niçin olabilir, bu nedenle tertipli olarak kullanmadan önce ufak bir bölgede bir tahriş testi yapmak en zekice yöntem olacaktır. (9)


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Greyfurt Yağının Mucizevi FaydalarıBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin