Kayısı Çekirdeği Yağının Mucizevi Faydaları


Kayısı Çekirdeği Yağının Faydaları

Kayısı çekirdeği yağı, kayısı ağacının meyvesinin kurutulmuş tohumlarından elde edilmiş bir yağdır ve sıklıkla kozmetik sektöründe kullanılmaktadır. Oleik asit, linoleik asit şeklinde doymamış yağ asitleri ve benzeri esansiyel yağ asitleri ile doludur. Bununla beraber, kayısı çekirdeğinin siyanür içerdiği bilinmektedir ve aşırı miktarda alındığı takdirde zehirlenme yaşanabilir.

Kayısı çekirdeği yağı çok yararlıdır çünkü yağ ekstraksiyonu işleminden sonra, yağ genel anlamda vücudun genel sağlığı için lüzumlu olan antioksidanlarla dolu kalmaktadır. C vitamini, E vitamini ve A vitamini ile zenginleştirilmiştir. Kayısı çekirdeği yağı, çeşitli cilt problemlerini tedavi etmek için Çin tıbbında sıklıkla kullanılır. Ek olarak losyonlar, dudak parlatıcıları, şampuanlar, kremler, sabunlar, merhemler ve saç kremi maddelerinde fazlaca sıklıkla kullanılan bir bileşendir. (1)

Kayısı çekirdeği yağının sağlığa olan faydaları

Kalp sağlığına iyi gelir: Kayısı çekirdek yağı kullanımı kalp ve kardiyovasküler sistem için oldukca sağlıklı olabilmektedir. Kayısı çekirdeği yağı üzerine meydana getirilen araştırmalarda miyokard enfarktüsü kısaca kalp krizi geçirme riskini azaltmada etkili olduğu ortaya çıkarmıştır. Salatalara eklenebilen kayısı çekirdeği yağı belirli yemek tarifleri için de kullanılabilir.

Cildi besler: Kayısı çekirdeği yağında bulunan gama linoleik asit, cilt tonunu eşitlemek ve cildin sıkılığını korumak için mükemmeldir. Ek olarak, yaşlanmanın tüm sürecini yavaşlatmada hakikaten yardımcı olan Vitamin A ve E açısından da oldukca zengindir. Bu yüzden, bu yağın cilde uygulanması cildin genç görünmesine, kırışıklıkların ve ince çizgilerin olmamasına destek olur. Yağın antiinflamatuar özellikleri egzama için de etkilidir. Ek olarak, besleyici özellikleri vardır, cildin elastik ve sağlıklı kalmasını sağlar. (2)

Cildi temizler: Kayısı çekirdeği yağı, şeker ile birlikte temizleyici olarak kullanılabilir. Bu cilt için mucizeler yaratır ve zeytinyağı veya badem yağı kullanırken kazandığınız şeklinde ışıltılı bir cilt sunar. Birazcık şeker alın ve kayısı çekirdeği yağı ile karıştırın. Yüzünüzü bu karışımla dikkatlice ovalayın. Peeling görevi görür ve aynı zamanda cildin ölü cilt hücrelerini ortadan kaldırır. Yenilenmiş ve parlak bir cilde sahip olursunuz. Ciltteki tüm yabancı maddeleri elimine eder, yüzü temizler, böylece yalnızca üç dakika içinde pürüzsüz ve parlak hale getirir. (3)

Enfeksiyonla mücadele eder: küçük yanıklar ve yaralanmalar durumunda kayısı çekirdeği yağı uygulaması ağrıyı rahatlatabilir ve enfeksiyonları önleyebilir. Yara izi ve kızarıklıklara karşı oldukca etkilidir. Kayısı çekirdeği yağı, esansiyel yağlarla harmanlandığında, cilt için bir nimet olabilir. Bu yağla birlikte uygulanan masaj, herhangi bir cilt problemi için iyi bir çözüm olabilir. Herhangi bir cilt problemi olmasa da, bu yağla yapılan bir masaj, cildinizin güzelliğini ve kuvvetini artırabilir. (4)

 

Ayak sağlığına iyi gelir: Özellikle kış aylarında ayaklara meydana getirilen bakım ihmal edilmektedir. Kayısı yağı ise inanılmaz derecede nemlendirici tesirleri ve cilt tarafınca kolayca emilir. Bunun yanı sıra ayak üzerinde kullanmanız tabanı, topuğu ve ayak parmaklarını yumuşak ve pürüzsüz hale getirir. Ayak yıkamalarını keyifli hale getirebilecek üç doğal bileşeni bir araya getirmek güzel bir fikir olabilir. Bunun için şeker, kayısı çekirdeği yağı ve birazcık da antioksidan olarak taze zencefili bir araya getirmek yeterlidir.

Saç sağlığına iyi gelir: Soğuk ve kuru havalarda karşılaşılan sorunlardan biri de saçlarımızın nemini kaybetmesidir. Saçınızın ihtiyaç duyduğu nemin saçta kalması çok kıymetlidir. Sıkıntılı hava koşullarından dolayı kaybolan nemi geri yüklemenin bazı yolları bulunmaktadır. Kayısı yağı nemi geri kazandırmada en iyi yağlardan biridir. Belli saç ürünleri, ister doğal olsun isterse başka şekillerde, saç telleri üzerinde çalışır. Fakatç saç tellerini nemli tutmaktır. Kayısı çekirdeği yağı kullanarak hem nemi geri kazandırırsınız bununla beraber saçlardaki kuruluğu yumuşatmış olmuş olursunuz. (5)

 

Yaşlanma emarelerini hafifletir: Kayısı çekirdeği yağındaki tekli doymamış yağlar cildi onarıcı özelliklere haizdir. Bu yüzden, kayısı çekirdeği yağı yaşlanmayı önleyici muhteşem bir üründür. Kayısı yağı ile yüzünüzü masaj yapmak cilt tonunu eşitlemeye destek sunar ve yüz kaslarınızı kuvvetlendirir. Kayısı yağı içerisindeki A vitamini ve E vitamini de cildin yaşlanmasına karşı cenkmaktadır.

Akne ile mücadele eder: Kayısı çekirdeği yağı, antiinflamatuar özelliklere sahiptir. Bundan dolayı, özellikle akne kaynaklı iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Tüm cilt tipleri için uygun bir yağdır. Hafifçe olması ve komedojenik bir yağ olmaması, sivilceye yatkın ciltler için mükemmel bir nemlendirici olarak çalışmasına destek olmaktadır. (6)

Etkili bir gece nemlendiricisidir: Kayısı çekirdeği yağı görkemli bir gece yağıdır. Gece nemlendirici şeklinde kullandığınızda en iyi sonucu alırsınız. Başka bir esans yağı ile birleştirebilir ve sonrasında cilde masaj yapabilirsiniz. Yağı uygulamaya karar vermeden önce cildi temizleyin ve cilde bir toner kullanın. Kayısı çekirdeği yağı cildin gözeneklerinden kirin çıkarılması için de etkilidir, ek olarak tıkanmış gözenekleri açar ve cildi nemli meblağ.

Gözaltı nemlendiricisidir: Kayısı çekirdeği yağı göz derisinin altına yürütmek için badem yağına benzer şekilde uygulanabilir. Göz çevresindeki koyu halkaların azaltılması ve şişliğin inmesi için çalışır, ayrıca bu bölgenin çevresindeki cildi güçlendirme olanağı da sağlar. Kayısı çekirdeği yağını tertipli olarak kullanma gözlerin yakınındaki ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilmektedir. (7)

Ağrı ve iltihaplanmaya iyi gelir: Kayısı çekirdeği yağı, masaj yağı için harika bir seçenektir çünkü cilt tarafından çok çabuk emilir. Kayısı çekirdeği yağı ile uygulanan masaj bununla beraber, stres, ağrı ve iltihaplanmayı azaltmak benzer biçimde faydalara da sahiptir. Bu yağ çok hafiftir ve rahatsız edici değildir, hatta çocuklar ve bebeklerde de masaj için kullanılabilir. (8)

Kayısı çekirdeği yağının zararları

Kayısı çekirdeği yağı genellikle topikal olarak güvenlidir. Sadece, dâhili olarak kullanıldığında, dikkat edilmesi gereken tek şey bulunmaktadır Kayısı çekirdeği amigdalin olarak bilinen bir maddeyi ihtiva eder. Bu madde vücut tarafınca siyanüre dönüştürülür ve zehirlidir. Solunum yetmezliğine niçin olabilir ve bununla beraber ölümcül riskler taşımaktadır.

Amigdalin genellikle yağ ürünlerinden çıkarılır. Badem yağı, kayısı yağı ve şeftali yağı da bu kategoriye dâhildir. Bununla birlikte, yağ ürününün bu zehirli maddeyi ortadan kaldırmak için işlendiğinden ne olursa olsun kesin olmalıyız. (9)

Tavsiyeler

Her şeyden önce, yenilebilir bulunduğunu belgelendirilmiş hakkaten kaliteli kayısı yağı satın almış olduğunızdan emin olun. Kayısı yağını içindeki tüm faydayı elde etmek için salatalarınıza katıp tüketebilirsiniz.

Direkt bir nemlendirici olarak kullanabilirsiniz. Banyo bittikten sonrasında veya uyumadan önce uygulanabilir. Cilt için hafif bir yağdır, bundan dolayı cildinizin dökülmesinden endişe duymadan kullanabilirsiniz.

Normal yağlarınızı kayısı çekirdeği yağı ile değiştirin. Saçınıza ve saç köklerinize on dakika kadar masaj yapmak yaparak uygulayın ve şampuanlama öncesi bir saat kadar beklemeye alın.

Saçlarınızı yıkadıktan sonra avucunuza birkaç damla kayısı çekirdeği yağı ilave edin ve şekil vermeden önce saçlarınıza uygulayın.

Yarım bardak kayısı çekirdeği yağına favori esansiyel yağınızdan birkaç damla damlatın ve ondan sonra vücut masaj yağı olarak kullanın.

Bu sağlıklı yağ, ev yapımı peeling için de idealdir. Cildinizi yeniler ve besler. (10)

Kayısı çekirdeği yağı, averaj 1 yıl raf ömrüne sahiptir. Bu yağın, hava geçirmez bir cam veya plastik şişeye koyması gerekir. Aşırı ısı, özelliklerini bozabileceğinden buzdolabında saklanmalıdır. (11)


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
1
Sinirlendim

Kayısı Çekirdeği Yağının Mucizevi FaydalarıBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin