Kişniş ve Kişniş Yağının Mucize Faydaları


Kişniş ve Kişniş Yağının Faydaları

İştah Açıcı Olarak Kişniş Yağı

Kişniş yağı, en bilindik haliyle iştah açma amacıyla kullanılmaktadır. Tertipli şekilde tüketildiğinde ve uzun süre kullanmaya devam edildiğinde kilo alımı gerçekleşir. Bu özelliklerinden dolayı kişniş yağını, kilo problemi olan kişilerin tüketmemesi daha uygundur. Kişnişin daha çok yiyecek tüketme ihtiyacına sebep olduğu malum bir gerçektir.

Kişniş yağının, düzenli ve uzun süre tüketilmesi halinde kilo aldırdığı gerçeğinin aksine; yemeklerin üzerine alındığı süre vücutta şişkinlik azalttığı da söylenir.

Bağışıklık Güçlendirmek için Kişniş

Bitkisel rejimlerde maksimum tercih edilenlerden kabul edilen kişniş, yapısında kuarsetin ve apigenin şeklinde flavonoidleri barındırır. Bu da kişnişin yoğun miktarda antioksidan potansiyeline sahip aktif bileşikler ihtiva ettiği anlamına gelir. Vücudun arınmasını sağlar. Yüksek oranda C vitamini ve demir sayesinde, bağışıklık sistemini sağlamlaştırır, ağrıları azaltır ve virüslere karşı savaşır.

Kişniş’in 7 Faydasını Dinlemek İçin Tıklayın

Kişniş Yağının Mide sorunlarına tesiri

Kişniş yağının, derhal hemen tüm mide sorunlarına iyi geldiği bilinir. Midedeki spazm, gastrit, mide delinmesi, ülser ve mide yaralarına tümden pozitif tesiri vardır. Özellikle yoğun stres altında çalışan, buna bağlı olarak mide ve baş ağrısı problemlerı yaşayanlara önerilmektedir. Kişniş, mide fonksiyonlarını düzenler ve güçlendirir. Migren ataklarına iyi gelir, karın ağrılarını keser. Ayrıca meydana getirilen araştırmalar, kişniş yağının içinde ne olduğu sayesinde mide salgılarının düzenlenmesi ve midede sıkışmış gazın atılmasının da mümkün bulunduğunu ortaya koymaktadır.

Cinsel İsteksizliğe Karşı Kişniş Yağı

Libido artırdığı malum kişniş, Ortaçağ döneminden bu yana afrodizyak olarak kullanılmaktadır. Uzmanlar, cinsel isteksizlik çeken yetişkinlerin rahatça kullanabileceğini söylüyor ve uygun dozda kullanımını tavsiye ediyor.

Imtihan, Sınav Korkusuna Kişniş Yağı

Sınav esnasında unutkanlık, odaklanamama şeklinde problemler yaşamaktan korkanlara, kişniş tavsiye edilmektedir. Çünkü muhteviyatında bulunan vitamin ve mineraller, yaşlanmaya bağlı oluşan unutkanlık ve hafıza gerilemesini yavaşlatır. Öğrenciler için imtihan sırasında faydası olduğu söylenen kişniş yağının, bir su bardağının içine yalnızca 3-4 damla koyularak, günde üç öğün tüketilmesi yeterlidir.

İltihap Azaltmak için Kişniş

Kişniş yağının, iltihap söktürücü özelliği vardır. Bu sayede romatizma ve artrit şeklinde ağrıya sebep olan, rahatsız eden iki hastalığın tedavi sürecinde olumlu faydası olduğu bilinmektedir. Göz ve deri iltihabına karşı da önemli bir tesiri bulunmaktadır. Ödem oluşumu ve böbrek taşına da iyi geldiği söylenmektedir. Kemik sağlığı için faydalı olduğu bilinen bitkinin, iltihaplı kemik ağrısında olumlu etkileri vardır. Bunun dışında kişnişte bulunan kalsiyumla birlikte içeriğinde bulunan öteki etkili bileşenlerin, osteoporoz hastalarına yararı bilinmektedir.

Ağız İçi Yaralarında Kişniş

Uzmanlar ağız içinde yara olan kişilere, kesinlikle kişniş tavsiye ediyor. Hem iyileştirici bununla beraber mikropları öldürücü bir antiseptik özelliği olmasından dolayı, ağız içindeki yaralara iyi geldiği biliniyor. İçerdiği aroması yardımıyla ağız kokusuna da iyi gelmektedir. Diş macununun üretiminden daha eski zamanlarda, insanların ağız kokusunu önlemek için kişniş tohumu çiğnediği bilinmektedir.

Anemi ve Kişniş

Anemi ile mücadelede, kişnişin içeriğindeki yüksek demir sayesinde destekleyici bir tedavi özelliği vardır.

Göz Nezlesi ve Kişniş

Naturel bir dezenfektan olan kişniş, göz nezlesi gibi bulaşıcı hastalıklara karşı fazlaca ideal bir bitki seçimidir. Sarı nokta ve benzeri göz hastalıklarının tedavisinde de önerilmektedir. Bunun yanı sıra doktorun bilgisi dahilinde küçük çaplı göz yaralanmalarının tedavisinde kişnişten yardım alınabilir.

Regl Düzensizliğinde Kişniş Yağı

Kişniş doğal bir regl düzenleyicidir. Regl döngüsünde düzensizlik yaşayanlara tavsiye edilmektedir. Regl dönemlerinde ağrı yaşayan hanımlar için de kurtarıcıdır.

Kolestrol Savaşçısı Kişniş Yağı

Kişnişin içeriğindeki bası asitler kandaki kolestrol seviyesini düşürmeye destek sunar. Bu asitler, kötü kolestrol olarak bilinen LDL’nin damarların iç çeperlerine depolanma hızını azaltır. Ek olarak iyi kolestrol olarak malum HDL’nin ise yükselmesine sebep olur.

Sakinleştirici Olarak Kişniş Yağı

Kişniş, kişilerde rahatlama sağlayarak, sinirleri yatıştırır. Baş ağrılarına iyi gelir. Zihinsel olarak uyarmacı özelliği olan kişnişin, duyguları canlandırdığı ve ruhu tazelediği söylenir.

İshale Karşı Kişniş Yağı

Kişniş yağının daha iyi bir sindirim sistemine sahip olmak için ideal olduğundan bahsetmiştik. Bu özellikler yardımıyla bağlarırsaklar ve karaciğer de pozitif yönde anlamda etkilenir. Bu da şu anlama gelmektedir: Mikrobik veya mantardan kaynaklanan ishalin çözümünde mutlaka kişnişten faydalanılmalıdır. Gerekirse taze taze bile tüketilebilir.

Zehirlenmeye Karşı Kişniş

Gıda yöntemiyle insana geçen en tehlikeli bakterilerden olan Salmonella’ya karşı koruma elde eden kişniş, yemeklerde etin terbiye edilmesinde kullanıldığında oldukca etkilidir.

En önemli araştırmalardan biri de kişnişin, hiperglisemiyi kontrol altında tutarak, kan şekeri değerlerini normal seviyelere getirdiği yönünde. Araştırmacılar, özellikle tip 2 diyabet hastalığı olanların, kandaki şeker seviyelerini azaltmak için yemeklerine kişniş ekleyebileceklerini belirtiyor.

Kişniş’in kalbi korumaya yardımcı olduğu söyleniyor. Kişnişin içeriğindeki C vitamini, linoleik asit, palmitik asit, oleik asit, stearik asit benzer biçimde kanda kötü kolestrol değerlerini düşüren, felç yahut kalp krizi risklerini en aza indirgeyen unsurlar olduğu çalışmalarla ortaya konuyor. Ayrıca kuarsetin mangenez ve diğer flavonoidlerden zenginliğine ilişkin olarak kolon kanseri ve göğüs kanserinde yararları araştırılmaktadır.


Yöresel Ürünler Online Satış

Günümüzde yöresel ürünlere ilgi oldukça artmıştır. Doğal gıdaya yönelim ve toplum bilinci henüz çok gelişmese de, yavaş yavaş ilerleme olmaktadır. Eski yöntemler ile elde edilen doğal gıdaları online olarak sipariş verebilirsiniz.

Yöresel Ürün Çeşitleri

Ev Yapımı Salça

Acı Biber Salçası

Tatlı Biber Salçası

Domates Salçası

Ev Yapımı Salça Çeşitlerini Görmek İçin Buraya Tıklayabilirsiniz

Soğuk Sıkım Zeytinyağı

5 LT Soğuk Sıkım Zeytinyağı >> Buraya Tıklayınız

Sivilce Ve Saç İçin Doğal Sabunları Görmek İçin Buraya Tıklayabilirsiniz

Kepeğe İyi Gelen Sabunlar

Zeytinyağlı Sabun

Kükürt Sabunu

Ardıç Katran Sabunu

Bıttım Sabunu

Sivilceye İyi Gelen Sabunlar

Bıttım Sabunu

Ardıç Katran sabunu

Keçi Sütü Sabunu

Ballı Sabun

Yöresel Ürünler Online Satış

100 Çeşite yakın Antep yöresel ürünler ve Hatay yöresel ürünlerini bulabileceğiniz, aynı gün kargo imkanı ile 2-3 gün içinde size ulaşacak yöresel ürünlere göz atmanızı tavsiye ederiz.

Kilisten Gelsin Sitesinin yenişafak, haberler.com ve sondakika gibi büyük gazetelerde haberleri yayınlanmıştır.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
1
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
1
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Kişniş ve Kişniş Yağının Mucize FaydalarıBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin