Kereviz Tohumunun 12 Faydası


Kereviz Tohumunun Faydaları nedir?

1- Kalp sağlığına iyi gelir

2- Tansiyonu düşürür

Organik bir diüretik (idrar söktürücü) olarak kereviz tohumu tuz atımını hızlandırarak yüksek tansiyonu olan hastalara fayda sağlar. Kandaki yüksek tuz seviyesi kan damarlarında sıvı birikmesine sebep olarak yüksek tansiyona sebebiyet verir. Kereviz tohumları suni diüretiklere kıyasla doğal ve güvenli bir alternatiftir.

3- Gut ve artrit hastalıklarında iltihaplanmaları dindirir

Bilinenlere gore kereviz tohumu 20’ye yakın iltihaplanma önleyici ajan içerir. Bu ajanlar gut ve artrit kaynaklı ağrı ve rahatsızlığı dindirmede fayda sağlar.

4- Kas spazmlarını azaltır

Anti-enflamatuar özellikleriyle kas spazmlarını ve krampları azaltmaya destek sunar. Özellikle atletler, sporcular ve menstrual ağrıları olan kadınlar için kullanışlıdır.

5- Antiseptik özellikleri vardır

Diüretik özelliklerinin yanı sıra, tohumların içerisinde antiseptik bileşikler de bulunur. Bu sayede idrar yolu enfeksiyonlarını rahatlatır ve önler.

6- Antibakteriyel faydaları vardır enfeksiyonla savaşır

Bilimsel olarakApium graveolensadıyla bilinen kerevizin tohumları antibakteriyel faydaları nedeniyle yüzlerce senedir kullanılmaktadır. Sheffield Hallam Üniversite’sinden araştırmacıların yaptığı çalışmalarda, kereviz tohumu özleri H. Pylori ve öteki bakterilere karşı test edilmiştir. Sonuçlara gore güçlü antibakteriyel etkileri bulunmuştur.

7- Adet sancısını azaltır

Kereviz tohumu kas spazmlarını ve tane sancısı benzer biçimde PMS semptomlarını azaltabilir. Araştırmalara nazaran kereviz tohumu, anason ve safran özleri karışımından elde edilmiş bir bitkisel ilaç tane süresince yaşanmış olan rahatsızlığı ve ağrıyı azaltmaktadır.

8- Kansere karşı savaşır

9- Karaciğeri korur ve temizler

Bitkinin tohumları karaciğere iyi gelir. Asetaminofen adlı analjeziğin karaciğer üzerindeki zararlı etkisini giderir ancak bu fayda bilimsel olarak ispatlanmamıştır. Kullanıcıların çoğunluğundan alınan geri dönüşe göre, kullananlar kereviz tohumu kullanarak rahatlama sağlamaktadır.

10- Kolesterolü Düşürür

Kereviz tohumu kolesterol seviyelerini ciddi oranda düşürür ve kalp sağlığına iyi gelir. Nebat uzmanları dolaşım sorunlarını gidermek için çoğunlukla kereviz tohumu kullanır.

11- İyi bir diüretiktir

Kereviz tohumları doğal bir diüretik, yani idrar söktürücüdür. Bu sayede vücuttan zararlı maddelerin atılmasını hızlandırır ve kolaylaştırır.

12- Böbrek taşı ve ödeme iyi gelir

Güçlü bir idrar söktürücü olduğu için böbrek taşı ve ödem sorunlarına iyi gelir. Vücutta ürik asit ve su birikimini engeller.

 

Kereviz Tohumu Nasıl Kullanılır?

Günümüzde çok çeşitli kereviz tohumu ürünleri satışa sunulmuştur. Bu ürünler hem mutfakta aynı zamanda ilaç olarak kullanılabilir.

Kereviz Tohumu Kapsül ve Tabletleri:Kereviz tohumu tabletleri ağız yolundan tansiyonu düzenlemek amacıyla kullanılır. Ayrıca enfeksiyonları önleyerek idrar yolu sağlığını artırırlar. Size uygun kullanım şekli için doktorunuza danışmanız önerilir.

Kereviz Tohumu Özü: Bu özler genellikle parfümlere, aromatik yağlara ve sabunlara koku giderici görevi görmesi amacıyla eklenmiş olur.

Kereviz Tohumu Yağı: Kereviz tohumu yağı topikal (bölgesel) olarak vücuttaki çeşitli ağrı ve hastalıklara karşı kullanılır, ağız kanalıyla kullanımı ve banyo suyuna ilave edilerek kullanımı da vardır.

Kereviz Tohumu Baharatı: sıklıkla bütün veya öğütülmüş olarak satılır. Salatalara, turşulara ve farklı tariflere eklenmiş olur. Tuza alternatif arayanlar için öğütülmüş baharatları iyi bir tercihtir.

Kereviz Tohumu Çayı:Kereviz tohumunu çay olarak tüketmek de sık kullanılan yöntemlerden biridir.

Kereviz Tohumu Çayı iyi mi hazırlanmış olur?

Kereviz tohumunu çay olarak tüketmek sık kullanılan yöntemlerden biridir. Önce kereviz tohumları ezilir. Arkasından 1 büyük kupa yada çay bardağına 1 veya 2 çay kaşığı kereviz tohumu eklenir. Üzerine sıcak su dökülür. Yaklaşık 10 dakika demlenmeye bırakılır ve süzülür. Günde 3 bardağa kadar içilmesi güvenlidir.


Yöresel Ürünler Online Satış

Günümüzde yöresel ürünlere ilgi oldukça artmıştır. Doğal gıdaya yönelim ve toplum bilinci henüz çok gelişmese de, yavaş yavaş ilerleme olmaktadır. Eski yöntemler ile elde edilen doğal gıdaları online olarak sipariş verebilirsiniz.

Yöresel Ürün Çeşitleri

Ev Yapımı Salça

Acı Biber Salçası

Tatlı Biber Salçası

Domates Salçası

Ev Yapımı Salça Çeşitlerini Görmek İçin Buraya Tıklayabilirsiniz

Soğuk Sıkım Zeytinyağı

5 LT Soğuk Sıkım Zeytinyağı >> Buraya Tıklayınız

Sivilce Ve Saç İçin Doğal Sabunları Görmek İçin Buraya Tıklayabilirsiniz

Kepeğe İyi Gelen Sabunlar

Zeytinyağlı Sabun

Kükürt Sabunu

Ardıç Katran Sabunu

Bıttım Sabunu

Sivilceye İyi Gelen Sabunlar

Bıttım Sabunu

Ardıç Katran sabunu

Keçi Sütü Sabunu

Ballı Sabun

Yöresel Ürünler Online Satış

100 Çeşite yakın Antep yöresel ürünler ve Hatay yöresel ürünlerini bulabileceğiniz, aynı gün kargo imkanı ile 2-3 gün içinde size ulaşacak yöresel ürünlere göz atmanızı tavsiye ederiz.

Kilisten Gelsin Sitesinin yenişafak, haberler.com ve sondakika gibi büyük gazetelerde haberleri yayınlanmıştır.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
1
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
3
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
1
Sinirlendim

Kereviz Tohumunun 12 FaydasıBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin