Ciltte Pullanma | Ciltte Kuruluk Ve Pullanma


Ciltte Oluşan Pullanmadan Korunma Yöntemleri

Yüzümüz hassas bir cilt yapısına sahiptir. Cildin pul pul dökülmesi, cilt kuruluğu ve cildin soyulması gibi durumlara sebep olan nedenler şunlar olabilir:

  • Güneş etkisiyle oluşan yanmalar.
  • Sert iklim koşullarına (aşırı sıcak, soğuk, rüzgarlı havalar ) maruz kalmanız.
  • Cildinize uygun olmayan bakımı rutinileri.
  • Yoğun kimyasallar içeren cilt bakım ürünlerini kullanmanız.
  • Kozmetik ürünlerine karşın alerjik reaksiyona sahip olmanız
  • Çevre kirliliğinin bulunduğu ortamlarda yaşamanız.

Sedef hastalığı, egzama, bağışıklık sisteminin zayıf olması, dermatit ve kimyasalların veya ilaçların yan etkileri gibi çeşitli deri rahatsızlıkları veya tıbbi durumlar da söz konusu olabilir.

Yüzünüz soyulmasının ardından kuru bir cilt, kaşınma, kızarıklık, kızarıklıklar hatta kanama gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Sorun erken dönemde halledilemezse, cilt enfeksiyonuna neden olur.

Ciltteki pullanma ve kuruluğu önlemek için neler yapmalı?

Su için: Vücudumuzun temel hayat kaynağı olan su aynı zamanda cildimizi besler sağlıkla kalmasını sağlar. Yaz kış demeden su tüketimine özen göstermelisiniz. Cildinizin için günde 10 bardak (2 litre) su için.

Duş alma süresini kısa tutunuz: Dakikalarca banyo köpükleriyle duş almak kuruluğu artırıyor. Banyo ve duş alma sürenizi daha kısa süreli olarak sınırlamalısınız. Suyun çok sıcak değil, ılık olmasına dikkat etmelisiniz. Banyonun sonrasında cildiniz nemliyken uygun nemlendiricinizi sürmeyi unutmayın.

Sabundan uzak durun: Sabunların cildimizi kurutma özelliği vardır. Temizleyici olarak tercihiniz  sabunsa, PH düzeyi 5,5 olan veya yağ-gliserin oranı yüksek sabunları tercih etmelisin.

Cildinizi nemlendirmeye özen gösterin: Cilt tipiniz kuruysa yoğun nem içeren kremler kullanmalısınız. Duş sonrasında vücut yağları ile cildinizin daha nemli olmasını sağlayabilirsiniz. Saf zeytinyağı ve haftalık uygulayacağınız nem maskeleri cildinizi yumuşatmada etkili olabilir.

Kese ve peeling uygulamalarından uzak durmalısınız: Yaşın ilerlemesi, ciltteki elastik yapının kaybolması, derinizin giderek incelmesi ve sıkılığını kaybetmesiyle, kuru ve soğuk havanın da etkisi ile oluşabilecek tahriş, kabuklanma ve yaraları engellemek için kese ve peeling uygulamalarından uzak durmalısınız.

Bol meyve-sebze tüketin: Kış aylarında mevsiminin meyve ve sebzesini bolca tüketmelisiniz. Örneğin C vitamini, hem cildi gençleştirme hem de nemlendirme özelliğine sahiptir. Bu sebeple mevsim meyvelerinden portakal, mandalina, greyfurt, kivi, brokoli, maydanoz ve kuşburnu gibi C vitamini bakımından zengin besinleri tüketmeye özen göstermelisiniz.

Kimyasallardan korunun: Deterjan, aseton ve kimyasalların cildinizle sık temasından kaçınmalısınız.

Dar kıyafetleri tercih etmeyin: Çok dar giysiler, sürtünmeye bağlı olarak deride kuruluk ve hassasiyete neden olabileceğinden, kıyafet seçimine dikkat etmelisiniz.

 


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
3
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
1
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
2
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
1
Sinirlendim

Ciltte Pullanma | Ciltte Kuruluk Ve PullanmaBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin