amansız hastalık(kanseer) sebebiyle alınan göğüs bir kayıp değil, zaferdir!

Göğüs kanserinin akabinde yaşanan göğüs kaybını ortadan kaldırmak için yapılan süreçlerinin, tek başına bir estetik operasyon olarak ...


Amansız hastalık(kanser) sebebiyle alınan göğüs bir kayıp değil, zaferdir!

Göğüs kanserinin akabinde yaşanan göğüs kaybını ortadan kaldırmak için yapılan süreçlerinin, tek başına bir estetik operasyon olarak tanımlanamayacağını vurgulayan Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahı Op. Dr. Evrim Uçkunkaya, “Meme kanseri sonrasında yine göğüs yapma süreci, hayatını tekrar kazanmaya çalışan bir hatun için, tekrar özgüven kazanma sürecinin bir paçasıdır. Memesizlik bir kader değil, yeni bir hayat için kazanılmış bir zaferdir!” diyor.

Yaklaşık her 8 hatundan birinde görülen göğüs kanserinin cerrahi tedavisinde göğsün bir kısmının ya da tamamının alınması gerekebiliyor. Bayanlarda dişiliğin sembolü olan göğsün kaybının akabinde, depresyon tesirleri görülebileceği istikametinde ihtarda bulunan Op. Dr. Uçkunkaya, “Estetik operasyon, kanser deneyiminin yarattığı olumsuz psikolojiyi yok eder. Bahsin kompetanı bir hekim, hatuna yitirdiği göğsünü geri kazandırarak ona yine bayanlığını ikram eder” açıklamasında bulunuyor.

Her hasta kendine hastır

Yine göğüs dokusu oluşturulmasına yönelik her hastaya münâsib, tek bir formülün bulunmadığına işaret eden Op. Dr. Evrim Uçkunkaya, “Yöntem seçimi için hastanın ayrıntılı bir muayenesi ve bazen de çeşitli incelemelerin eklenmesi gerekebilir. Her hasta kendine hastır. Tekrar şekillendirmede hastanın beklentilerinin yanı sıra vücut yapısı, göğüs kafesinin durumu, tenyapısı ve daha sonra uygulanabilecek tedaviden oluşabilecek zarar(zarar(hasar))lar üzere faktörler de göz önüne alınır” diyor.

Hastanın beklentisi de yolda kelam sahibi

Op. Dr. Evrim Uçkunkaya yine göğüs prodüksiyonunda kullanılan prosedürler hakkında şunları söylüyor: “Yeniden göğüs prodüksiyonunda hatunların anatomisine ve adele(adele(kas)) dokusuna münâsib, öbür göğüs ile simetri sağlayan bir göğüs elde edebilmek için, protez ya da yağ dokusu kullanılarak plastik ve cerrahi metotlarla operasyon gerçekleştirilebilir.

Ameliyat seçiminde, kişinin umumi sıhhat durumu, yaşı, vücut özellikleri, evvelki ameliyat izi, radyoterapi yapılmış olması, vesair göğsün durumu, hastanın beklentisi ve tercihleri üzere birçok faktör rol oynar.”

Protezde iki aşamalı operasyon

Protezlerle yapılan operasyonun iki aşamadan oluştuğunu belirten Op. Dr. Uçkunkaya, “İlk aşamada doku genişleticiler göğüs ortamına yerleştirilir. Protezin yerleştirilebileceği cep oluşturulur. Bu süreç, kullanılacak protezin boyutuna bağlı olarak birkaç haftadan biraz daha ziyade sürebilir. Cep oluşturulduktan sonra bu doku genişleticisi çıkarılır. Noktasına istenilen protez yerleştirilir” diye anlatıyor.

Yeni nesil protezlerde patlama riski yok

Protezlerin üretildikleri günden bu yana büyük bir değişim geçirdiğini kelamlarına ekleyen Op. Dr. Uçkunkaya, “Şu an kullanılan 5’inci kuşak protezler, birinci nesil protezlerden kalan patlama, sızıntı üzere sıkıntıya karşı ömür uzunluğu garanti veriyor. Akışkanlığı az bir jel içermeleri, protez yüzeylerinin pürtüklü olması, biçimlerinin anatomik ya da yuvarlak olması üzere nedenlerle de formlarını koruyabiliyor” diyor.

mide yağlarınızdan arınarak göğsünüze kavuşun

Hastanın karın, sırt, kalça ve uyluk ortamından alınan yağ dokularıyla da üç boyutlu göğüs imalatı gerçekleştirildiğini belirten Op. Dr. Uçkunkaya, “Yağ dokularının avantajı; canlı, yumuşak, üç boyutlu, sıradan göğse çok aynısı(bezneri) bir onarım sağlaması. Bu operasyon karın yerinden alınan dokular kullanılacaksa, karın germe ameliyatı yapılarak, alınan yağ dokularıyla göğüs prodüksiyonu tamamlanır.  Hastanın kendi yağ dokularıyla yapılmış göğsün fizikî davranışı doğal göğse daha çok benzerlik gösterir, duyu hissi de daha nettir. Ameliyat sonrası devirde, izlerin solması ve kullanılan dokuların yumuşaması, vakitle memnuniyet hissini arttırır. Kilo alıp vermelere sıradan göğüs üzere karşılık verir. Kök hücreden zenginleştirilmiş yağ enjeksiyonları yapılarak daha tesirli bir kalıcılık sağlanır” diyor.

İlgili haberimiz: 
Birebir operasyonda kanserden arının ve göğsünüze kavuşun!
Tekrar göğüs yapma operasyonunun, kanserli göğsün alımı sırasında, eş devirli olarak da yapılabileceğine değinen Uçkunkaya, “Bu cepheli bir zamanlama, göğüs kanserinin evresi, tıbbi geçmiş, çevre ve ruhsal durum ile postoperatif radyoterapi mümkünlüğü da dahil olmak üzere birçok faktöre bağlıdır. Umumi olarak erken evre vakalar bunun için tutarlıdır. Bu tip operasyonda hasta göğüs ile girdiği ameliyattan memesiz değil, yeni bir göğüs ile çıkar. Geç evrede tanı konan ya da ışın tedavisi uygulanan hastalara, hastalıksız geçirdiği birkaç yıldan sonra tatbik yapılması daha müsaittir. Buna da geç devir onarım denir” diye belirtiyor.

3’üncü göğüs fark edilmediğinde kansere neden olabilir!

Aksesuar göğüs olarak da bilinen 3’üncü göğüs illetinin fark edilmediğinde göğüs kanserine neden olabileceğine dikkat çeken Uçkunkaya, “Ergenlik ya da gebelik periyoduna kadar hiçbir belirti göstermeden sinsice ilerleyebilen bu hastalık, hormonlarla tetiklenerek, dayanması zor ağrılara neden olabilir. Geç farkedildiğinde de size göğüs kanseriyle yüzleştirebilir. Illetin tespitinin akabinde yapılan cerrahi operasyon sonucunda, hastalar iki hafta içinde sağlıklı bir formda hayatına devam edebilir.” diyor.

2 ayda iyileşin!

Göğüs prodüksiyonu operasyonlarının mevsimsel zamanlamasının da olmadığını, hangi metot uygulanırsa uygulansın operasyon sonrasında yaklaşık 2 ay içerisinde güzelleşme gözlendiğini kelamlarına ekleyen Op Dr Uçkunkaya, “Diğer göğüs operasyonlarıyla kıyasladığımızda az da olsa bir ameliyat izi oluşur. Lakin yapılan operasyon bayanların kendine inancını geri kazandırdığı için, oluşan ameliyat izinin sorun oluşum ettiğini söyleyemeyiz” diyor.

Kendinizi operasyona hazırlayın!

Op. Dr Uçkunkaya göğüs imalat operasyonu öncesinde yapılması gerekenleri şöyle özetliyor:

  • Operasyon öncesi beslenmenize dikkat edin. sıhhatli besinler tüketin.
  • Spor yapmayı ihmal etmeyin

Alkol ve sigaradan uzak durun. Alkol ve sigara alışkanlığı yaraların düzgünleşmesini geciktirir. Alkol ve sigara tüketiyorsanız ameliyatın akabinde göğüs kesiminde enfeksiyon, yara noktalarının geç güzelleşmesi, m

üsaade daha besbelli ve sistemsiz görünmesi ve göğüs başı kanlanması meseleleri oluşabilir.

göğüs kanseri,meme kanseri sonrası esirgeyici cerrahi,meme silikonu,meme estetiği

http://www.pudra.com/saglikli-yasam/hastaliklar/meme-kanseri-tedavisinde-cerrahi-surec-29015.htm

Pudra

sıhhatli yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesut eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

amansız hastalık(kanseer) sebebiyle alınan göğüs bir kayıp değil, zaferdir!Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin