Bebeklerde tevellüt lekesi neden olur, kalıcı mı? Tevellüt lekesi çeşitleri neler? Saraçoğlu’ndan kür


Veladet lekesi ile yerküreye gelen bebeklerde oluşan bu lekelenmelerin neden oluştukları ve süreksiz olup olmadığı valideler tarafından en çok ...


Veladet lekesi ile yerküreye gelen bebeklerde oluşan bu lekelenmelerin neden oluştukları ve süreksiz olup olmadığı valideler tarafından en çok araştırılan bahislerden biri! Evet bebeklerde tevellüt lekesi neden olur? Tevellüt lekesi nedir, tipleri neler? Veladet lekesi kalıcı mı yoksa süreksiz mi? gebelikte yenildiğinde leke yapan yiyecekler var mı? Prof. İbrahim Saraçoğlu’ndan tevellüt lekesi tedavisi ve kürü…

çağımızda birtakım inanışlara nazaran, gebe bir bayanın ciğer ya da çilek yemesinin bebek üzerinde olumsuz bir tesir oluşturarak doğduğunda lekeler görülmesinde tesirli olduğu öne sürülmektedir. Sadece bu nedenden ötürü kendini kimi yiyeceklerden kısıtlamak zorunda olduğunu düşünen ana adayları belkide sıhhatleri için çok yararlı olacak besinlerden mahrum kalabiliyor.  deriüzerindeki çeşitli renklerden ya da olması gereken biçimde büyümeyen kan damarlarından kaynaklanan renk farklılıkları veladet lekesi olarak önümüze çıkabilmektedir. Bu lekeler kimi bebeklerde baskın kimilerinde büyüme ile birlikte soluk bir görünüm alabiliyor. Evet veladet lekesi tam olarak nedir? Tevellüt lekesi neden olur? Bebeklerde tevellüt lekesi kalıcı mı? Bebeklikte tevellüt lekesi tedavisi nedir? Veladet lekesi ile ilgili bilinmesi gerekenler…

VELADET LEKESİ NEDİR?

Ana adayının veladet yapması ile birlikte ya da doğumundan birkaç ay sonra bebeğin vücudunun çeşitli kesimlerinde görülen ciltlekeleri ‘doğum lekesi’ olarak isimlendirilir. Bu lekelenmelerin neyden kaynaklandığı ve nasıl meydana geldiği kesin bilinmese de kompetan görüşlerinin kimilerine nazaran bu durumun kalıtımsal olduğunu düşünüyor.

Bebeklerin vücudunda rastlanan bu lekeler yüzeysel damarlar halinde görülebileceği üzere cilt nin renklenmesine neden olan Melanosit pigmentinin anlaşılan ortamlara ağırlaşarak farklı renk ve hallerde kendini göstermesi ile de ortaya çıkabilir.

Tevellüt lekelerinin sebepleri kimi devletler tarafından hamilelikte aşerilen yiyeceğin yenmemesi sonucu görülür. Mesela ana adayının canı kiraz çektiyse ve kiraz bulunamıyorsa bebeğin doğunca vücudunda kiraz biçiminde leke görülmesi üzeredir. Lakin mütehassıslar bu görüşün hiçbir ilmî dayanağının olmadığını savunuyor. Baş, yüz, ense ve vücudun öteki yerlerinde görülen lekelenmelerden kimileri kalıcılık gösterir iken kimileri görünür bir periyottan sonra hafifleyerek kaybolur. Veladet lekelerinin oluşumunda bilinen en değerli etken damarların genişlemesiyle cilt pigmentlerin renk atmasıdır. Bu formda ortaya çıkabilen tevellüt lekeleri çeşitli cinslerde bebeklerde görülebilir. Pekala bunlar hangileri?

TEVELLÜT LEKESİ ÇEŞİTLERİ NELER? SIK KARŞILAŞILAN TEVELLÜT LEKESİ TIPLERI

MONGOL LEKESİ: Grinin mavimsi tonları ile beliren bu tip lekeler açıkcilt lilere nazaran daha çok koyu renkli kimselerde görülür. Sırtın alt taraflarında ve kalça kısımlarında da rastlanan bu lekeler 4 yaş civarında tabiatıyla makbul.

BENLER: Açık kahverengi, pembemsi ya da siyah üzere renklerde önümüze çıkan benler düz ya da yuvarlak tipte olur. Birden fazla devir halka üzere yuvarlak olan benler vücudun her yanında çıkabilir.

SÜTLÜ KAHVEMSİ LEKELER: Soluk kahverengi lekeleri olup doğumdan erken çocukluğa rastgele bir aralıkta çıkabilen lekeler tabiatıyla gidebilmektedir. Birkaç tane varsa nörofibromatozis durumundan şüphelenilebilir, doktora gitmek gerekir.

HEMANJİYOM (ÇİLEK LEKESİ): Mavi, pembe yahut parlak bir al rengine ship olan hemanjiyom lekeleri cilt nin üzerinde ise çilek hemonjiyom olarak tanımlanır iken, altında olanları mor ve mavimsi renklerde hafif kabarık halde olup hemanjiyom ismini alır.

SOMON LEKESİ: Al ya da pembe renkte olan yüzün ön kısmında olursa halk arasında ‘Melek öpücüğü’ boynun gerisinde olursa ‘Leylek ısırığı’olarak önümüze çıkabilir.

İBRAHİM SARAÇOĞLU’NDAN VELADET LEKELERİNİ GEÇİREN KÜR TANIMI

GEREÇLER:

10 yaprak tabiat al gül

100 gram kil

1 bardak kaynar su

1 çayy adele(kas)ıgı naturel çiçek Doğal çiçek balıııı

YAPILIŞI:

Kaynatılmış bir bardak suyun içine 10 yaprak gül atın. (naturel olması çok önemli!) 5 dakika kokan güllerle birlikte kaynatın. Daha sonra soğuttuktan sonda 6-7 yemek kaşığı kil ekleyin. Krem üzere olan kile gül suyu ekleyin. Daha sonra 1 çayy adele(kas)ıgı ölçüsünde naturel çiçek Doğal çiçek balıııı koyup karıştırın. Eller yıkandıktan sonra yüzün lekeli kısmına maske üzere sürün. 10-15 dakika bekletip bol su ile yıkayın. (Yetişkinler için)

VELADET LEKELERİ MAKBUL Mİ? ZARARI VAR MI?

 

Çoklukla birinci bir sene içerisinde bizatihi geçen tevellüt lekelerinden kimileri bebek için riskli olabilir. Tevellüt lekesi çeşitlerinden olan şarap lekesi göze yakın bir mahalde görülüyorsa bu bebeğin ilerleyen vakitlerde görmesini zorlaştırabilir.

Vücudun görünen taraflarında ve boyutta olan veladet lekeleri ilerleyen vakitlerde psikolojisini olumsuz etkileyebilir. Bu üzere durumlar içinde cerrahi müdahale ya da lazer yolu tercih edilebilir.

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Bebeklerde tevellüt lekesi neden olur, kalıcı mı? Tevellüt lekesi çeşitleri neler? Saraçoğlu’ndan kürBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin