Çift Cinsiyetlilik Nedir? | Çift Cinsiyetli Kişilerin İslamiyetteki Yeri ve Durumu?


Çift Cinsiyetlilik Ve İslam Hukukundaki Yeri Hakkında

Çift Cinsiyetlilik Nedir?

Cinsel gelişimleri etkileyen ender durumlardan biri hermafrodizm olmaktadır. Aynı zamanda bu duruma intersex kavramı da denmektedir. İntersekslenmiş bir kişi hermafrodit olarak değerlendirilir. Her iki cinsiyetten seks özelliklerini barındırır. Birincil veya ikincil nitelikte bulunan seks organının özelliklerini taşır. Bu durumun iç ve dış genital organların uyuşmazlığı olarak değerlendirilmesi mümkündür. Çift cinsiyetlilik yaşayan birey, hem testis hem de yumurtalık dokusuna sahip olmaktadır. Genelde erkek veya dişide genital bölge kısmında tamamı ile erkek veya dişi olması ile hermafrodit görülürken aynı zamanda genital bölgede adı koyulmamış görüntü bile oluşabilmektedir.

Çift Cinsiyetin Toplumdaki Oranı?

Toplumda hermafrodit özelliği taşıyan bireylerin tehditlere maruz kalması ve dışlanması mümkün olabilmektedir. Toplumda yetersizlik ve sapkınlık olarak değerlendirilen bu durum aslında kalıtsal da olabilen hastalık olmaktadır. Örneğin; Kadın fetüsün rahimde aşırı hormonlara maruz kalmasıyla doğumdan önce cinsiyet gelişim bozukluğunun başlaması gibi. Bu durumun iç ve dış cinsel organlarında yetersizlik gösterdiğini söylemek söz konusu değildir. Kompleks durumdan meydana gelmiş bir hastalıktır. Toplumdaki değerlendirmeler genelde doğruluk payı içermezler.

Toplumda rastlanan çift cinsiyetliilk oranı, belirtileri esas alındığında fazla olduğu görülmektedir. Ancak bu belirtiler benzer olsa da belirti gösteren her birey için çift cinsiyetlilik tanısı koyulamaz. Bireyin hormonlarındaki kompleks durumlar ve anomali durumları incelendiği zaman belirti, kesin cevap niteliği taşır.

Her 100 Kişiden 1-2 tanesi Çift Cinsiyetlidir

Çift Cinsiyetli Kişilerin İslamiyetteki Yeri ve Durumu?

Çift cinsiyetlilik kompleks durumunda bulunan bireyler için İslamda bazı belirli hükümler yer almaktadır. İslamda yer alan bu hükümler ile bu durumu yaşayan bireylerin toplumdaki davranışlarının ne yönde olması gerektiği yer alır. Bu hükümler; cenaze namazlarında durması gereken yeri, ergenlik sonrası süreçte kesin cinsiyet kararı belirmez ise namaz kılarken başörtü kullanması gerektiği, kadın ve erkeklerin arasında soyunmaması gerektiği yönünde hükümler yer almaktadır. İslamiyette de tıp gibi değerlendirilen bu hastalık durumu için birey, islam dışı sayılmaz. Hükümlerin yerine getirilmesi ile İslamiyette de hoşgörü ile karşılanacağı belirtilmektedir.

Çift Cinsiyetli Kişilerin Evlilik Durumu ve Çocuk Sahibi Olmaları

Çift cinsiyetlilik kişilerin evlenmelerine ve çocuk sahibi olmalarına mani bir durum olmamaktadır. Anomali bulunan cinsel organların yeterliliği ve kompleks durum oluşturmamaları durumunda evlilik ile çocuk sahibi olma durumları söz konusu olabilmektedir. Ancak bu durumun doğacak bebeğe de yansıması muhtemel olabilmektedir. Bu durum ile beraber çocukta oluşacak iç genital organları, belirsiz görüntüye sahip kombinasyonlarla da karşılaşılabilmektedir. Çocuk için cinsiyet gelişim bozukluğu olarak değerlendirilen bu durum için tedavi mümkün olunabilmektedir. Çocuk sahibi bireylerin yaşadığı çift cinsiyetliliği, çocuklarında önüne geçebilmesi mümkün olmaktadır.

Çift Cinsiyetli İnsan, Normal Birey Mi?

Dişi bireylerde dişiye ait iç organları bulunurken aynı zamanda karın boşluğunda testislere sahip olabilmektedir. Maskülen -erkeksi genital organlara sahip bireylerin de XY kromozomu bulunduğu söylenebilir. Aynı durum erkek bireyler için de geçerlidir. Dışı genital organları erkek olurken cinsel organları XX kromozom eşleşmesine sahip olabilmektedir.

Çocukken fark edilme imkanı bulunan hermafroditizm için dokular üzerinde cerrahi müdahale imkanı ile doku aldırma veya doku onarımı şeklinde müdahale mümkün olabilmektedir. Bu hastalığı yaşayan insanlar için normal birey değerlendirmesi yapılmaktadır. Bu durum hastalık veya doku anomalisi olarak değerlendirilir.

Kurandaki Ayetlerin Cinsiyet Ayrımındaki İnce Noktası

Kuranda ayetlerde; hüküm niteliği taşıyan ayetler ile çift cinsiyetliliğe karşı nasıl bir davranış sergilenmesi gerektiği yer alır. Ayrıca ayette yer alan cinsiyet ayrımındaki ince noktalar; ”İster erkek, ister kadın olsun, her kim inanmış olarak iyi işler gerçekleştirirse onu mutlaka güzel hayatla yaşatırız. Yaptıklarının karşılığını en güzeliyle veririz.” şeklinde cinsiyet ayrımı gözetmeksizin karşılığının verileceği belirtilmektedir. Ayetler ile cinsiyet farklılığına göre de davranış biçimleri yer almaktadır.

Yukarıdaki Kuran Ayeti bize;

Bir birey, ya erkek olur yada kadın olur’da demiş oluyor. Çünkü oradaki ayrım siyahla beyaz gibi net’tir.

Hünsa Birey İle Normal Birey Arasında Farklılık Sadece Cinsel Organ Fazlalığımı?

Kadınsı davranışlar sergileyen erkekler için hünsa kavramı islam hukukunda yer almaktadır. Bu durumu gösteren çift cinsiyetli hünsa bireylerin normal bireylere nazaran cinsel organlarında doku fazlalığı veya kompleksi gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. Cinsel gelişim bozukluğu sonucunda meydana gelen bu durum için cinsel organ fazlalığının yanı sıra davranış farklılığı ve ilişki farklılıkları gibi durumlar oluşabilmektedir.

Hünsa-i Müşkil Cenaze Namazı

İslamiyette söz sahibi kimselerin(Fukahanın) değerlendirmelerine göre hünsai müşkil olarak tanınır. Cenaze namazında kararsızlık yaşanılan birey için İmam Ebu Hanife görüşü ise; bireyin taşıdığı her iki genital organın idrar çıkartması o kişiyi hünsa-i müşkil yapar. İlk idrar gelen cinsel organı yönünde cinsiyet kararı sağlanarak cenaze namazı gerçekleşir İslamiyette.

Türkiyede İslamı faliyetleri örnek gösterilen ve internet başta olmak üzere yazılı ve görsel medyada yanlış bilgilerin yayılmasını engelleyen . https://www.islamveihsan.com/ web sitesinin bu konu ile alakalı çekmiş olduğu videoyu izlemenizi şiddetle tavsiye ederiz.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Çift Cinsiyetlilik Nedir? | Çift Cinsiyetli Kişilerin İslamiyetteki Yeri ve Durumu?Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin